Mircea Rednic se salveaza de la retrogradare in ultima etapa din Belgia, iar Nicusor Stanciu bifeaza doua pase de gol

Duminica, 12 Martie 2017, ora 17:28
5545 citiri

Ultima etapa a campionatului belgian de fotbal, sezonul regulat, a oferit mult dramatism, multe goluri si multe rasturnari de situatie, dar pe de alta parte si multe vesti bune pentru romanii implicati in Jupiler League.

Mircea Rednic trebuie remarcat primul, caci acesta s-a salvat de la retrogradare in ultima clipa, dupa o victorie a echipei sale Mouscron, scor 2-0 la Kortrijk.

Golurile au fost marcate de Trezeguet in minutul 34 si de Kovacevici, autogol in minutul 66.

Victoria celor de la Mouscron nu ar fi fost de ajuns daca Westerlo nu ar fi pierdut acasa cu Genk, scor 0-4, iar astfel, Mouscron urca pe ultimul loc de play-out, 15, cu 24 de puncte, fata de cele 23 ale lui Westerlo, care retrogradeaza in liga secunda.

In alta ordine de idei, Anderlecht a invins cu 3-0 pe Beveren, castigand sezonul regulat in fata lui Club Brugge, cu 61 de puncte fata de 59 ale lui Brugge. La meciul de la Bruxelles, Nicusor Stanciu a bifat 2 pase de gol, la golurile lui Bruno din minutul 3 si Mbodji, minutul 40.

Golul doi a fost marcat de Teodorczyk, din pasa lui Hanni.

Club Brugge a remizat acasa, scor 2-2 cu cei de la Saint-Truidense, Dorin Rotariu fiind titular si inlocuit in minutul 71. Tot 2-2 a facut si echipa celor de la Standard Liege cu Oostende, Razvan Marin fiind titular la gazde, el urmand sa fie schimbat in minutul 77.

Standard nu a prins play-off-ul, terminand pe locul 9, cu 39 de puncte.

Alaturi de Anderlecht si Brugge, in play-off vor mai participa Waregem, Gent, Oostende si Charleroi.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Mircea Rednic salvare retrogradare Belgia, #Stanciu doua pase de gol Belgia, #Stanciu pase de gol Anderlecht , #stiri Mircea Rednic