Monica Niculescu, invinsa in finala WTA de la Seul, dupa doua seturi pierdute la zero

Duminica, 25 Septembrie 2016, ora 10:03
20234 citiri

Monica Niculescu a fost invinsa in finala turneului WTA de la Seul, de catre Lara Arruabarena Vecino din Spania, dupa un meci cu un scor care se intalneste destul de rar intr-o finala WTA, 0-6, 6-2, 0-6.

Sportiva din Slatina a pierdut asadar seturile 1 si 3 la zero, fiind total depasita de adversara sa din Spania, locul 90 WTA.

Niculescu a inceput timid meciul, pierzand in 39 de minute prima mansa, o mansa in care a facut nepermis de multe greseli nefortate.

In setul 2, locul 55 WTA si-a ridicat nivelul de joc si a fost sensibil peste adversara sa, scorul fiind graitor, 6-2 la final de set secund.

Din pacate, setul trei a semanat izbitor cu primul, Arruabarena facand legea pe teren si cucerind trofeul WTA de la Seul, cel care era castigat anul trecut de romanca Irina Begu, care a fost favorita 1 in 2016.

Vecino a invins in semifinale si alta romanca, pe Patricia Tig, cu un scor mult mai categoric, 6-2, 6-1.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 6-0 in decisiv pentru Lara Arruabarena, care triumfa la Seul!

10.01: 5-0 pentru sportiva din Spania, care se pregateste de un nou 6-0.

9.52: Nou break pentru Vecino, care are 3-0 si clar prima sansa de a obtine trofeul acum.

9.47: 2-0 pentru Arruabarrena, care din pacate incepe mai bine acest decisiv.

9.34: Set facut de Monica, 6-2, vom avea decisiv in aceasta finala!

9.21: 5-1 pentru Niculescu, un nou break facut de sportiva din Slatina, care va servi acum pentru set.

9.15: 4-1 pentru romanca, Monica este cea care se distanteaza in acest set.

9.07: Primul break al zilei facut de Niculescu, este 3-1 pentru romanca!

9.02: 2-1 pentru Niculescu, momentan fara break in acest set.

8.58: Monica face, in fine, primul game al meciului. Este 1-0 in debutul de set 2.

8.49: 6-0 pentru Lara in primul set, care a durat dar 39 de minute. Sa vedem daca Niculescu isi va reveni dupa prima mansa.

8.43: Monica nu se regaseste in aceasta partida si pierde game dupa game, este 5-0 pentru iberica.

8.36: Din pacate, startul nu este foarte bun pentru Monica, sportiva romana se vede condusa cu 3-0.

Incepe partida!

8.05: Ne pregatim de meci, Niculescu va servi prima.

Niculescu este pe 55 WTA, in timp ce sportiva din Spania ocupa locul 90 in lume.

Cele doua s-au intalnit o singura data pana acum in cariera, la Washington in 2015, cand romanca invingea in doua seturi, scor 7-5, 6-4.

Pentru a ajunge in finala, Niculescu a trecut de Hozumi din Japonia, Schmiedlova din Slovacia, Cepelova din aceeasi tara si Zhang din China.

La Seul au mai participat si Irina Begu si Patricia Tig, ultima fiind eliminata in semifinale chiar de iberica, scor 6-2, 6-1.

Begu este campioana en-titre a acestui trofeu.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Niculescu live meci finala Seul, #Niculescu Arruabarena Vecino finala Seul, #Niculescu versus Vecino finala Coreea , #stiri Monica Niculescu