Monica Niculescu, eliminata in primul tur de la Australian Open

Luni, 14 Ianuarie 2019, ora 06:54
10754 citiri

Monica Niculescu a fost invinsa in primul tur de la Australian Open 2019.

Sportiva noastra a pierdut in fata americancei Amanda Anisimova (87 WTA) cu scorul 7-6 (3), 6-4.

In primul set, Monica a fost condusa cu 5-2, a revenit si a egalat la cinci, dar apoi a cedat la tie-break.

Apoi, in setul secund sportiva din Bucuresti s-a prabusit si a fost invinsa de marea speranta a tenisului american.

Desi a servit destul de bine, Monica a stat foarte slab la retur, castigand doar putin peste 30% din punctele de pe serviciul adversarei. In plus, ea a reusit doar sase lovituri castigatoare in intreg meciul, adoptand o tactica defensiva.

Monica este a doua jucatoare din Romania eliminata de pe tabloul principal de la Australian Open, dupa Sorana Cirstea.

Monica Niculescu - Amanda Anisimova 6-7 (3), 4-6

06:54 - Monica rateaza mai multe mingi de break, iar Anisimova castiga si setul secund si implicit partida!

06:47 - Monica isi face serviciul si scorul este 5-4. Anisimova serveste din nou pentru a castiga meciul.

06:43 - Monica face break si ramane in meci.

06:40 - Anisimova mai face un break, are 5-2 si serveste pentru a obtine victoria.

06:29 - Anisimova joaca din ce in ce mai bine si conduce cu 3-1.

06:18 - Anisimova incepe cu un break setul secund.

06:12 - Monica Niculescu pierde primul set la tie-break! Anisimova s-a impus cu 7-3.

06:06 - Monica isi face serviciul cu mari emotii si primul set se decide la tie-break.

06:00 - Final incins de set, Anisimova conduce cu 6-5, dar Niculescu serveste pentru a ajunge la tie-break.

05:49 - Monica reuseste breakul cand adolescenta americana de origine rusa a servit pentru castigarea setului.

05:32 - Un nou break pentru jucatoarea in varsta de doar 17 ani, care se distanteaza la 3-1 in acest prim set.

05:27 - Rebreak izbutit de tenismena noastra.

05:22 - Inceput ezitant de meci pentru Monica Niculescu, care isi pierde serviciul.

ora 05:16 - A inceput meciul.

INFO: Partida se joaca pe terenul numarul 22, dupa terminarea disputei dintre Stefano Travaglia si Guido Andreozzi.

INFO: In clasamentul WTA, Monica Niculescu ocupa locul 88, in timp ce jucatoarea din Statele Unite ale Americii, care are doar 17 ani, se afla pe pozitia 87.

Australian Open 2019 se desfasoara in perioada 14-27 ianuarie.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Monica Niculescu Amanda Anisimova, #Monica Niculescu Australian Open , #stiri Monica Niculescu