Monica Niculescu, eliminata in sferturi la Shenzhen dupa ce a servit pentru castigarea meciului

Vineri, 04 Ianuarie 2019, ora 13:13
30943 citiri

Monica Niculescu a fost eliminata, vineri, in sferturile de finala ale turneului de la Shenzhen.

Tenismena noastra, aflata pe locul 99 in clasamentul WTA, a fost invinsa de chinezoaica Wang Yafan.

Ocupanta locului 70 in clasamentul WTA s-a impus in trei seturi, scor 2-6, 7-6 (4), 6-1.

Doua ore si 20 minute a durat confruntarea dintre cele doua.

In setul doi, la scorul de 5-3, Moni a servit pentru castigarea meciului, insa si-a pierdut serviciul. A fost si momentul in care sportiva noastra a cazut complet.

In setul decisiv, Monica n-a mai contat, in timp ce adversara ei a jucat din ce in ce mai bine.

Pentru prezenta in sferturi la Shenzhen, Sorana va fi recompensata cu un cec in valoare de 13.121 dolari si 60 de puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Monica Niculescu a disputat-o in sferturile de finala ale turneului de la Shenzhen:

Monica Niculescu - Wang Yafan 6-2, 6-7 (4), 1-6

13:12 - Monica Niculescu pierde in sferturile de finala ale turneului de la Shenzhen.

13:08 - Monica salveaza doua mingi de meci, insa chinezoaica urmeaza la serviciu.

13:03 - 5-0 in setul decisiv pentru Wang Yafan...

12:54 - Un nou break in contul lui Wang Yafan, iar Monica se afla intr-o situatie extrem de dificila.

12:46 - Chinezoaica arata un joc solid in acest set decisiv si se desprinde la 3-0.

12:42 - Break izbutit de Yafan Wang.

12:38 - Game la 0 pentru Wang in debutul setului decisiv.

12:35 - Chinezoaica se impune la tie-break cu 7-4, iar meciul merge in setul decisiv.

2-6 dupa 8 mingi jucate in tie-break.

2-2 dupa primele patru mingi jucate in tie-break.

12:26 - 6-6 si setul doi va fi decis la tie-break.

12:17 - Game la 0 pentru jucatoarea din China si setul doi merge "in prelungiri".

12:13 - Din pacate, Monica isi pierde serviciul si jocul continua.

12:08 - Monica izbuteste din nou breakul si va servi pentru castigarea meciului si avansarea in semifinale.

12:03 - Monica reuseste breakul, dar isi pierde apoi serviciul, iar echilibrul se mentine in acest set II.

11:56 - Alte doua mingi de break salvate de reprezentanta noastra, care nu si-a pierdut serviciul pana acum.

11:35 - Monica salveaza doua mingi de break si castiga primul game din setul doi.

11:25 - Monica castiga patru game-uri la rand si isi adjudeca primul set.

11:20 - Game la 0 pentru Monica Niculescu si reprezentanta noastra e la un pas de castigarea primului set.

11:19 - Monica Niculescu reuseste breakul si arata un tenis foarte solid in aceste momente.

11:09 - Start echilibrat de partida, fara breakuri.

10:55 - Inceput excelent pentru Monica Niculescu, care izbuteste un game alb.

ora 10:53 - A inceput partida.

INFO: In clasamentul WTA, Monica ocupa locul 99, in timp de adversara ei din China se afla pe pozitia 70.

INFO: Partida e televizata in direct de postul Digi Sport 2.

Turneul de la Shenzhen, dotat cu premii in valoare totala de 750.000 de dolari, se desfasoara in perioada 30 decembrie 2018 - 5 ianuarie 2019.

Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
Ludovic Orban: „O veste bună în acest spectacol grotesc al comasaţilor: Nicuşor Dan va câştiga un nou mandat la Primăria Capitalei”
Ludovic Orban, preşedintele Forţa Dreptei, afirmă, după decizia coaliţiei de a-l retrage pe medicul Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei, că se vede totuşi şi o veste...
#Monica Niculescu eliminata Shenzhen, #Monica Niculescu eliminata sferturi, #Monica Niculescu sferturi Shenzhen, #monica niculescu , #stiri Monica Niculescu