Monica Niculescu a castigat turneul din Luxemburg, dupa o victorie superba cu Petra Kvitova

Sambata, 22 Octombrie 2016, ora 17:17
61410 citiri

Monica Niculescu a castigat turneul WTA din Luxemburg, dupa ce a invins-o superb in finala pe jucatoarea de pe locul 11 mondial, Petra Kvitova, scor 6-4, 6-0.

Meciul a fost unul dominat de romanca de la un cap la altul. Monica a inceput foarte bine, avand 2-0, apoi 4-1. Jucatoarea din Cehia s-a apropiat la 4-3, dar nu a reusit sa ii mai puna probleme jucatoarei noastre in primul set.

Setul al doilea a fost practic fara istoric, fiind castigat de romanca cu un 6-0 lipsit de orice comentarii. Partida a durat o ora si 9 minute.

Acesta este al treilea turneu castigat de Monica in cariera sa, dupa cele de la Florianopolis (2013) si Guangzhou (2014). Ea a pierdut finala turneului din Luxemburg in 2011 si 2012.

Dupa aceasta victorie, Monica primeste 34.677 de euro si reuseste un salt impresionant in clasamentul WTA - de pe locul 51 pe locul 37. Petra Kvitova urca si ea o pozitie in ierarhia mondiala, ajungand pe locul 10.

Ziua nu s-a incheiat insa pentru jucatoarea din Romania, aceasta evoluand in a doua finala a zilei in Luxemburg, in proba de dublu. Ea va face pereche cu Patricia Tig, adversare fiind Kiki Bertens si Johanna Larsson. Meciul incepe la ora 18:40, in direct pe Ziare.com.

Monica Niculescu - Petra Kvitova 6-4, 6-0

Desfasurarea intalnirii:

17:17 - Victorie superba pentru Monica Niculescu, care salveaza o minge de break si castiga setul al doilea cu un incredibil 6-0! Romanca isi adjudeca al treilea titlu din cariera!

17:11 - Inca un break pentru romanca, aceasta va servi pentru castigarea turneului.

17:06 - Game alb al Monicai, joc incantator facut de aceasta.

17:03 - Kvitova nu reuseste sa se dezmeticeasca, romanca are deja 3-0 in setul al doilea.

16:58 - Monica revine fantastic de la 0-40, salveaza trei mingi de break si face 2-0.

16:52 - Romanca incepe setul al doilea tot cu un break.

16:46 - Game si set pentru Monica Niculescu!

16:40 - Romanca a avut doua mingi de set, pe serviciul adversarei, dar a pierdut game-ul.

16:34 - Monica raspunde excelent, cu un game alb, si e la un singur pas de castigarea primului set.

16:31 - Jucatoarea din Cehia se apropie la un singur game, scor 4-3 pentru romanca.

16:27 - Kvitova reuseste insa un rebreak la zero, cehoaica nu renunta la lupta.

16:24 - Inca un break al Monicai, care are acum 4-1 si se indreapta spre castigarea primului set! A trecut un sfert de ora de la inceputul finalei.

16:21 - Romanca se distanteaza din nou la doua game-uri si conduce cu 3-1.

16:14 - Continua foarte bine Monica, aceasta reusind un game alb pe propriul serviciu.

16:12 - Inceput excelent pentru jucatoarea noastra, care face break!

16:08 - A inceput partida!

16:00 - Meciul incepe cu Kvitova la serviciu.

INFO: Niculescu, 29 de ani si fost numar 28 mondial, este in prezent pe pozitia a 51-a, dar calificarea in finala i-a asigurat revenirea in Top 40.

INFO: Aceasta este a saptea sa finala din cariera si a doua din 2016. Precedenta a pierdut-o, la Seul, cu Lara Arruabarrena. A castigat la Florianopolis (2013) si Guangzhou (2014). De asemenea, le-a pierdut pe cele din 2011 si 2012, tot in Luxemburg.

INFO: Kvitova, 26 de ani, este fost numar 2 mondial si dubla castigatoare de Wimbledon. Momentan, se afla pe locul 11 WTA.

INFO: Cehoaica este principala favorita a turneului. Romanca a trecut de Flipkens, Schiavone si Bertens, in drumul spre finala.

Citeste mai multe despre partida din semifinale, cu Kiki Bertens

INFO: Aceasta este a patra intalnire dintre cele doua jucatoare, Niculescu castigand doar una pana acum.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Niculescu castigat turneu Luxemburg, #Niculescu victorie Kvitova, #Niculescu invins Kvitova, #monica niculescu finala luxemburg, #Monica Niculescu Petra Kvitova Luxemburg, #Niculescu Kvitova live, #Niculescu Kvitova direct, #live score text Niculescu Kvitova , #stiri Monica Niculescu