Monica Niculescu, invinsa in turul al doilea de la Wuhan, dupa un meci teribil

Marti, 29 Septembrie 2015, ora 10:16
19910 citiri

Monica Niculescu a fost invinsa, marti, in turul al doilea al turneului WTA de la Wuhan, China, de spaniola Carla Suarez Navarro, scor 7-5, 3-6, 4-6, dupa un meci foarte lung, in care au existat nu mai putin de 13 break-uri.

Meciul a durat doua ore si 39 de minute si fost unul foarte solicitant pentru ambele jucatoare, care au facut multe greseli. Tenismena din Romania a parut de multe ori obosita si nervoasa.

Primul set a inceput perfect pentru Niculescu, care a condus cu 2-0, dar a fost egalata rapid, iar cele doua sportive au mers umar la umar pana la 5-5. La acest scor, romanca a reusit break-ul, iar apoi a castigat setul.

Carla Suarez Navarro a inceput mult mai bine setul al doilea, reusind sa conduca cu 4-1. Niculescu a revenit si s-a apropiat la 3-4, dar si-a pierdut serviciul si ulterior spaniola si-a adjudecat setul.

Setul al treilea a fost cel mai solicitant, avand o durata de peste o ora. Monica a fost condusa cu 3-1, dar a revenit superb si a facut 4-3, pe fondul unei caderi a spaniolei. Acesta a fost ultimul game reusit de sportiva din Romania, care a fost complet debusolata de pierderea serviciului la scorul de 4-4, dupa cum se vedea si pe imagini.

Niculescu este eliminata astfel din turul al doilea al puternicului turneu WTA din China, insa dupa o lupta acerba cu numarul 10 mondial, care va juca in optimi cu castigatoarea dintre Venus Williams, locul 24 WTA, si Julia Goerges, din Germania, locul 56 WTA.

Monica Niculescu - Carla Suarez Navarro 7-5, 3-6, 4-6

Desfasurarea intalnirii:

10:15 - Game, set si meci pentru Carla Suarez Navarro, la capatul unei partide epuizante.

10:10 - Monica Niculescu incheie game-ul cu o dubla greseala si Suarez Navarro va servi pentru castigarea meciului.

10:06 - Spaniola revine si isi face serviciul, egaland la 4.

10:02 - Romanca si-a facut serviciul si a castigat al treilea game consecutiv si a preluat conducerea pentru prima oara in acest set.

09:58 - Monica reuseste break-ul si egaleaza la 3! Ambele jucatoare sunt foarte obosite.

09:51 - Un alt game foarte lung pe serviciul romancei, care reuseste sa il castige si sa reduca din diferenta.

09:43 - Suarez Navarro castiga si propriul serviciu si se desprinde la 3-1.

INFO: Se joaca deja de doua ore.

09:38 - Spaniola a reusit sa fructifice a sasea minge de break dupa cel mai lung game al meciului si revine la conducere.

09:25 - Suarez Navarro egaleaza, dupa un alt game intens diputat.

09:20 - Prim game castigat de Monica Niculescu, care conduce in setul decisiv.

09:16- A inceput setul al treilea.

09:13 - Carla Suarez Navarro castiga serviciul si al doilea set. Urmeaza setul decisiv.

09:10 - Suarez Navarro face re-break, dupa ce Monica a facut duble greseli si a ratat o buna sansa de a reveni in set. Spaniola serveste pentru a castiga setul.

09:06 - Monica Niculescu face break-ul si reduce din diferenta.

09:02 - Game alb reusit de Monica Niculescu. Romanca nu renunta la acest set.

08:58 - Suarez Navarro se desprinde la 4-1, iar Niculescu serveste pentru a ramane aproape.

08:54 - Break al spaniolei, care pare mai sigura pe ea in al doilea set si se distanteaza la 3-1.

08:49 - Game Suarez Navarro pe propriul serviciu, care revine la conducere.

08:43 - Monica Niculescu egaleaza la 1, dupa un game foart bun.

08:38 - Game Suarez Navarro, pe propriul serviciu, in deschiderea celui de-al doilea set. A trecut o ora de la inceputul partidei.

08:35 - A inceput setul al doilea!

INFO: Romanca a mers la vestiar, in pauza dintre seturi, prilej pentru antrenorul spaniolei sa-i dea sfaturi acesteia.

08:30 - Monica Niculescu a castigat primul set, dupa un punct de mare lupta!

08:24 - Nou break al Monicai, dupa inca un game lung. Romanca va servi pentru castigarea primului set.

08:19 - Game al romancei, dupa unul dintre cele mai lungi puncte ale meciului.

08:14 - Spaniola trece la conducere pentru prima oara.

08:09 - Re-break la zero reusit si de Carla Suarez Navarro, care egaleaza la 4.

08:06 - A urmat un game foarte bun al romancei, care a reusit un break la zero.

08:03 - Re-break al spaniolei, dupa un game slab al Monicai Niculescu.

07:59 - Monica face re-break si revine la conducere. "Nu sta la joc cu ea, ca daca joci doua ore asa, nu rezisti!", ii spune antrenorul.

07:54 - Suarez Navarro egaleaza, dupa ce reuseste primul break.

07:49 - Spaniola reuseste primul punct si reduce din diferenta.

07:45 - Monica Niculescu reuseste sa-si castige serviciul si conduce cu 2-0.

07:40 - Inceput excelent al romancei, care a facut break-ul.

07:38 - A inceput partida! Serveste Carla Suarez Navarro.

07:33 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren si au inceput incalzirea.

INFO: Monica Niculescu ocupa locul 47 WTA, in timp ce adversara sa, spaniola Carla Suarez Navarro, se afla pe locul 10 in clasamentul mondial.

INFO: Cele doua jucatoare s-au intalnit de patru ori pana acum, iar Suarez Navarro a castigat de fiecare data. Ultimul meci a avut loc in primul tur la Roland Garros, cand spaniola a castigat in doua seturi.

INFO: Romanca a reusit o victorie usoara, duminica, in primul tur al turneului, in fata unei jucatoare din China, Liu Fangzhou, numarul 159 WTA, scor 6-1, 6-1.

INFO: Invingatoarea acestei partide va evolua in turul urmator cu castigatoarea dintre Venus Williams, locul 24 WTA, si Julia Goerges, din Germania, locul 56 WTA.

Monica Niculescu, victorie categorica in primul tur de la Wuhan

Avancronica WTA Wuhan: Organizatorii au anuntat cand vor juca Halep, Begu si Niculescu

INFO: La Wuhan vor mai evolua, tot marti, in turul al doilea, Irina Begu si Simona Halep. Alexandra Dulgheru si Patricia Tig au fost eliminate luni, in primul tur.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Monica Niculescu tur doi Wuhan, #Niculescu Suarez Navarro Wuhan, #LIVE Niculescu Suarez Navarro, #direct Niculescu Suarez Navarro, #Monica Niculescu meci Wuhan , #stiri Monica Niculescu