Monica Niculescu, eliminata de la US Open dupa un meci maraton

Marti, 28 August 2018, ora 20:50

Monica Niculescu a fost eliminata, marti seara, inca din primul tur la US Open 2018.

Reprezentanta noastra, aflata pe locul 62 WTA, a pierdut confruntarea cu israelianca Julia Glushko (locul 162 WTA).

Jucatoarea ajunsa pe tabloul principal dupa ce-a trecut de calificari s-a impus in trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-4, la capatul unui meci ce a durat doua ore si 39 de minute.

Dupa un inceput haotic, cu multe breakuri, Monica a legat cateva game-uri bune si si-a adjudecat astfel primul set.

Setul doi l-a inceput insa extrem de slab, fiind condusa cu 4-0 la un moment dat. A urmat o accidentare groazanica a adversarei sale, care a continuat miraculos insa partida si a impins meciul in decisiv, dupa ce a castigat setul doi cu 7-5.

In decisiv, Julia Glushko, bandajata la genunchi, a luptat eroic si a obtinut o calificare nesperata in turul doi.

Pentru prezenta in primul tur la ultimul Grand Slam al anului, Monica Niculescu 54.000 de dolari si 10 puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Monica Niculescu (locul 62 WTA) si Julia Glushko (locul 162 WTA), din runda inaugurala de la US Open.

Monica Niculescu - Julia Glushko 6-3, 5-7, 4-6

20:47 - Monica isi pierde serviciul in cel mai prost moment posibil, iar Julia Glushko avanseaza in turul urmator.

20:40 - Echilibrul se mentine in acest set trei, unul extrem de disputat.

20:26 - Israelianca nu renunta si isi recupereaza game-ul pierdut ceva mai devreme.

20:21 - Inceput bun de set pentru sportiva noastra, care reuseste breakul.

19:54 - Cand nimeni nu se mai astepta, Julia Glushko reuseste breakul si castiga setul doi. Vom avea decisiv.

19:48 - Doua mingi de break irosite de Monica Niculescu, care va servi pentru a ramane in set.

19:41 - Game la 0 pentru Monica, iar israelianca are mari dificultati fizice.

19:37 - Break izbutit de Monica si setul continua.

19:34 - Julia Glushko continua sa joace chiar daca parea ca e pe punctul de a abandona, iar acum va servi pentru castigarea setului doi.

19:25 - Monica da semne de revenire si recupereaza un break.

INFO: Julia Glushko a suferit o accidentare la genunchi si a avut nevoie de minute bune de ingrijiri medicale.

19:05 - Monica Niculescu nu se regaseste in acest set secund, iar israelianca se distanteaza la 4-0.

18:56 - Tenismena din Israel incepe bine setul doi si conduce cu 2-0, dupa ce-a reusit si un break.

18:44 - Dupa 35 de minute, Monica Niculescu isi adjudeca primul set.

18:34 - Serie excelenta pentru reprezentanta noastra, care se distanteaza la 5-2 in acest prim set.

18:23 - Monica isi recupereaza din nou serviciul pierdut, iar apoi isi castiga pentru prima oara serviciul.

18:18 - Trei game-uri si trei breakuri. Julia Glushko preia din nou conducerea.

18:16 - Rebreak la 0 reusit de sportiva noastra.

18:12 - Monica isi pierde serviciul la primul game al meciului.

ora 18:09 - A inceput partida.

INFO: Partida se joaca pe terenul numarul 6.

US Open 2018 se desfasoara in perioada 27 august - 9 septembrie.