Monica Niculescu, eliminata dramatic de la Wimbledon

Luni, 06 Iulie 2015, ora 17:48
54070 citiri

Monica Niculescu a fost eliminata dramatic in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon.

Sigura romanca ramasa in competitie la simplu la Openul englez a pierdut in trei seturi intalnirea cu elvetianca Timea Bacsinszky, scor 6-1, 5-7, 2-6.

Aflata in premiera in optimi pe iarba de la Londra si doar pentru a doua oara in cariera in aceasta faza a unui turneu de Grand Slam, Monica a inceput excelent partida cu sportiva din Elvetia.

Jocul sau atat de atipic in tenisul modern i-a pus mari probleme numarului 15 WTA, care nu a avut replica in primul set, pierdut cu un categoric 6-1.

In actul secund, Bacsinszky a gasit modalitatea de a-si castiga serviciul, cele doua mergand cap la cap pana la scorul de 3-3. A urmat apoi o perioada in care fiecare a castigat pe serviciul adversarei, elvetianca facand diferenta pe final si impunandu-se cu 7-5.

"Decisivul" a fost un set in contrast cu primul, Monica gresind foarte mult si inclinandu-se in cele din urma cu 2-6.

Pentru accederea in optimile de finala, Niculescu si-a asigurat 240 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 127 de mii de lire sterline.

Monica Niculescu - Timea Bacsinszky 6-1/ 5-7/ 2-6

17:47 - Game, set si meci Timea Bacsinszky! Elvetianta isi arunca racheta si se bucura pe teren!

17:43 - In sfarsit isi face si Monica serviciul si ramane in acest meci.

17:39 - Bacsinszky isi face serviciul si are sansa de a castiga partida pe serviciul Monicai.

17:36 - Al treilea break pentru elvetianca, Monica nu si-a mai concretizat serviciul din setul al doilea, de la scorul de 2-2.

17:27 - Un prim semn de revenire pentru romanca, aceasta reusind un prim break in acest set.

17:22 - Inca un break pentru Bacsinszky in fata unei Niculescu incapabila sa mai puna probleme.

17:19 - Isi face serviciul elvetianca si se distanteaza in setul decisiv.

17:16 - Inceput cum nu se poate mai prost pentru Monica, aceasta pierzandu-si serviciul in primul game din decisiv.

17:11 - Game si set pentru Bacsinszky. Vom avea asadar un set decisiv.

17:05 - Probleme mari pentru Monica la serviciu, pe care il pierde din nou.

17:02 - Monica nu cedeaza, reuseste si ea al doilea break din set!

16:56 - Break pentru Bacsinszky din nou, care va servi pentru castigarea setului secund.

16:52 - Extraordinara revenire pentru Niculescu! Romanca iese la atac si face breakul!

16:46 - Vine si primul break pentru Timea. Monica pare obosita si nu mai reuseste sa isi faca jocul.

16:42 - Elvetianca reuseste din nou sa isi faca serviciul pe fondul unei oboseli arata de Monica in ultimele minute.

16:37 - Monica nu are probleme la serviciu in aceasta partida si speram sa continue asa.

16:35 - Bacsinszky reuseste cu greu sa isi faca serviciul si ramane in set.

16:28 - Monica serveste in continuare bine si ii provoaca o reactie nervoasa Timeei.

16:25 - Isi face serviciul cu emotii elvetianca si avem din nou egalitate in setul al doilea.

16:18 - Foarte bine incepe Niculescu si setul al doilea, cu un game pe propriul serviciu.

16:12 - FABULOS! Monica face si al treilea break si se impune categoric in primul set!

16:08 - Joaca fara greseala in aceste momente reprezentanta noastra. Face un game "alb" si conduce cu 5-1 in primul set.

16:05 - Bacsinszky nu a replica momentan si Monica face al doilea break in acest prim set.

16:01 - Niculescu isi face serviciul dupa ce salveaza doua mingi de break.

15:53 - Primul game si pentru sportiva din Elvetia, insa din nou Monica a fost aproape de break.

15:48 - Se descurca excelent Niculescu pana acum si isi face serviciul.

15:42 - Foarte bine incepe Monica si face breakul in primul game al intalnirii.

15:36 - Incepe partida! Bacsinszky serveste prima.

15:25 - Au iesit la incalzire cele doua jucatoare.

15:19 - Madison Keys se impune in fata Govortsovei cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1 si se califica in sferturi. Ne pregatim pentru partida Monicai.

14:53 - Meciul dintre Govortsova si Keys, programat inaintea celui al Monicai, a intrat in setul decisiv.

INFO: Monica a reusit sa ajunga in optimile de finala ale Openului englez dupa ce le-a invins, pe rand, pe Monica Puig, Jana Cepelova si Kristyna Pliskova.

INFO: Monica se afla pe locul 48 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei este a 15-a jucatoare a lumii.

INFO: Niculescu si Bacsinszky s-au intalnit de cinci ori pana acum, romanca avand patru victorii si o infrangere. Ultima partida s-a disputat totusi in 2011, la Australian Open, fiind incheiata cu o victorie in doua seturi pentru Monica.

INFO: Daca se va califica in sferturile de finala, sportiva noastra va avea o noua adversara redutabila, invingatoarea duelului dintre Caroline Wozniacki si Garbine Muguruza.

Cherecheș, extrădat din Germania. Fostul primar din Baia Mare este adus cu mașina în România
Fostul primar al municipiului Baia Mare Cătălin Cherecheş a fost preluat din Germania şi se află în drum spre România, pentru executarea pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la cinci...
UPDATE Liderii coaliției PSD-PNL și-au dat acordul pentru candidatura medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei SURSE
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei. Liderii celor două partide și-au dat acordul pentru candidatura acestuia la...
#Monica Niculescu Wimbledon, #Niculescu Bacsinszky Wimbledon, #Monica Niculescu Wimbledon rezultate , #stiri Monica Niculescu