Monica Niculescu se califica in optimile de finala de la Miami

Duminica, 27 Martie 2016, ora 22:33
21814 citiri

Monica Niculescu s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA Masters Series 1000 de la Miami, dupa o victorie stralucita in fata lui Coco Vandeweghe, din Statele Unite, scor 6-4, 6-1.

Partida a durat o ora si 44 de minute.

Niculescu a facut un prim set convingator in fata lui Vandeweghe, locul 38 in lume. A fost 6-4 la finalul acestei prime manse, dominata de sportiva din Romania, care a condus si cu 5-2, dar a mai slabit ritmul pe final.

Setul 2 a fost dominat de accidentarea de la debut a lui Vandeweghe, careia i-a fost aplicat foarte strans un bandaj la nivelul piciorului drept, pauza medicala fiind de aproximativ de 10-15 minute.

Dupa aceasta accidentare, Vandeweghe nu s-a mai putut aduna si nu a mai fost la nivelul din primul set. Niculescu a castigat cu 6-1 si bifeaza o optime de finala la Miami.

Acolo va da piept cu invingatoarea dintre Johanna Konta din Marea Britanie si Elena Vesnina din Rusia.

Desfasurarea intalnirii:

22.32: FINAL, Niculescu invinge cu 6-4, 6-1!

22.28: 5-1 Niculescu, un singur game pana la victorie.

22.24: 4-1 cu dublu break Niculescu.

22.18: 3-1 Niculescu, romanca se apropie de victorie.

22.15: 2-1 Niculescu, romanca isi mentine serviciul.

22.10: 1-1, duce acest game cu bine pana la capat Coco.

22.09: Abia acum isi revine sportiva din SUA si poate juca, sa vedem daca va si rezista fizic.

22.05: Americancei i se aplica un bandaj foarte strans la nivelul piciorului drept, pare o problema serioasa.

22.03: Jocul este intrerupt, Coco a solicitat interventia medicala.

21.56: 1-0 cu break Niculescu in setul secund.

21.48: SET Niculescu! 6-4 si sportiva noastra are 1-0 la seturi.

21.45: 5-4, Vandeweghe se apropie la un game.

21.39: 5-3, rebreak Coco, Niculescu va mai avea insa sansa de a mai servi pentru set.

21.34: 5-2, inca un break Niculescu, romanca va servi pentru set!

21.29: 4-2 Niculescu, Monica iese cu bine dintr-o perioada mai slaba.

21.22: Coco si-a ridicat nivelul si asta se vede pe tabela, este 3-2.

21.19: Break Vandeweghe, 3-1 Monica.

21.08: Dublu break si 3-0, Monica incepe in forta!

21.01: 2-0, Monica Niculescu continua startul bun de joc.

20.56: Inceput bun pentru Monica Niculescu, break si 1-0, a fost un game lung, cu multe egalitati si avantaje, care a durat 7 minute.

20.50: Incepe jocul, cu Vandeweghe la serviciu!

20.48: Incalzirea a luat sfarsit, ne pregatim de start!

20.44: Avem imagini de la incalzire, Coco a castigat tragerea si va servi prima azi.

20.28: Cele doua meciuri de pe terenul 1, dinaintea Monicai, s-au terminat. Dominic Thiem l-a invins pe japonezul Nishioka cu 6-2, 6-2, iar belgianul David Goffin l-a invins pe sarbul Viktor Troicki cu 6-1, 6-1. Meciul Monicai va incepe mai devreme, in jur de ora 20.40.

Monica Niculescu a trecut in turul precedent Shuai Peng din China, scor 6-1, 3-6, 6-0. In primul tur, romanca, favorita 32 la Miami, a avut bye.

Coco Vandeweghe, locul 38 in lume, a trecut in prima faza de Shaun Crawford din SUA, apoi de Carla Suarez Navarro din Spania.

Cele doua s-au mai intalnit de 2 ori, Coco avand castig de cauza in ambele dati, ultima data la Eastbourne in 2015.

Partida va fi televizata pe DolceSport.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Monica Niculescu live Miami, #live Miami Niculescu versus Vandeweghe, #Niculescu Vandeweghe live Miami , #stiri Monica Niculescu