Roland Garros 2014: Prima victorie romaneasca prin Monica Niculescu

Duminica, 25 Mai 2014, ora 18:45
2892 citiri

Monica Niculescu a castigat meciul din primul tur al turneului de Mare Slem de la Roland Garros, invingand-o pe Kaia Kanepi din Estonia, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-1.

Partida a durat 2 ore si 17 minute, Monica fiind nevoita sa intoarca soarta jocului, dupa ce Kanepi a castigat primul set cu 7-5.

Urmatoarele doua seturi au fost castigate insa lejer de romanca, scorul fiind 6-3 in al doilea si 6-1 in cel decisiv.

Asadar, Romania incepe cu dreptul parcursul de la Roland Garros, cu o victorie prin Monica Niculescu, calificata deja in turul II.

Este o victorie poate surprinzatoare, avand in vedere ca Monica Niculescu este locul 75 WTA, iar Kaia Kanepi era favorita 25 la turneul parizian.

In turul II, ea va juca in fata invingatoarei partidei Paula Ormaechea - Romina Oprandi.

Marti va intra in actiune si favorita 4 a competitiei, Simona Halep, care va juca in runda inaugurala cu Alysa Kleybanova din Rusia.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#monica niculescu victorie in primul tur, #monica niculescu prima victorie romaneasca roland, #roland garros victorie prim tur roland , #stiri Monica Niculescu