Wimbledon 2018: Monica Niculescu, invinsa cu usurinta de Naomi Osaka

Marti, 03 Iulie 2018, ora 20:42
14849 citiri

Monica Niculescu paraseste turneul de la Wimbledon inca din runda inaugurala.

Tenismena noastra, clasata pe locul 61 in ierarhia WTA, a fost invinsa categoric, marti seara, de favorita numarul 18, Naomi Osaka.

Sportiva din Japonia s-a impus cu 6-4, 6-1, la capatul unui joc care a durat o ora si 8 minute.

Cu doar un meci jucat in ultimele doua luni, Monica a facut fata ritmului de joc doar in primul set, cedand complet in cel de-al doilea.

Pentru prezenta pe tabloul principal la cel de-al treilea Grand Slam al anului, Monica va fi recompensata cu un cec in valoare de 39.000 de lire sterline si 10 puncte in clasamentul WTA.

De partea cealalta, Naomi Osaka o va intalni in runda urmatoare pe britanica Katie Boulter, beneficiara a unui wild card.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Monica Niculescu si Naomi Osaka, din runda inaugurala a Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Monica Niculescu - Naomi Osaka 4-6, 1-6

20:31 - GAME, SET SI MECI NAOMI OSAKA!

20:38 - Monica salveaza 4 mingi de meci si castiga apoi primul ei game din acest set.

20:30 - Naomi Osaka se distanteaza la 5-0, iar Monica va servi pentru a ramane in meci.

20:25 - Monica pare ca a cedat, iar Naomi Osaka face 4-0 in doar 10 minute jucate in acest set.

20:20 - Inceput bun de set al japonezei, care reuseste breakul.

20:12 - Din nefericire, Monica isi pierde serviciul la 4-5, iar Naomi Osaka castiga primul set.

20:04 - Desi n-a mai participat la un turneu WTA din luna martie, Monica joaca de la egal la egal cu adversara ei mai tanara si mai in forma.

19:56 - Tenismena noastra revine si egaleaza la 3.

19:53 - Rebreak facut de Monica si scorul devine 2-3 in acest prim set.

19:50 - Break reusit de Naomi Osaka.

19:44 - Game alb reusit de japoneza.

19:41 - Cele doua tenismene isi castiga fara emotii serviciile si avem 1-1 dupa primele game-uri ale meciului.

19:35 - A inceput partida.

INFO: In clasamentul WTA, Monica Niculescu se afla pe pozitia 61, in timp ce adversara ei din Japonia ocupa locul 18.

INFO: E prima confruntare directa dintre cele doua tenismene.

Wimbledon 2018 se desfasoara in perioada 2-15 iulie.

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#Monica Niculescu eliminata Wimbledon, #Monica Niculescu Naomi Osaka, #Monica Niculescu Wimbledon 2018 , #stiri Monica Niculescu