Selectionerul Uruguayului, socat de arbitrajul meciului cu Romania

Joi, 01 Martie 2012, ora 07:26
4588 citiri

Selectionerul Uruguayului, Oscar Tabarez, s-a declarat socat de arbitrajul meciului amical cu Romania, disputat miercuri pe National Arena din Bucuresti.

Tehnicianul ii reproseaza "centralului" maghiar Viktor Kassai ca nu a acordat un penalti pentru formatia sa, in finalul primei reprize, la o interventie a lui Tatarusanu asupra lui Edinson Cavani.

"In fotbal este destul de greu de explicat un rezultat. De obicei ocaziile explica un rezultat. Cele doua echipe au dominat pe rand, in prima repriza Uruguayul, iar in a doua Romania. Dar Uruguayul a avut un penalti clar. Este prima data cand vad asa ceva, ca nu se acorda un astfel de penalti", a spus Tabarez dupa meci.

Cel mai bun selectioner din America de Sud s-a linistit apoi, laudand chiar jocul nationalei Romaniei.

"Romania a jucat bine, dinamic, a avut multe ocazii si cred ca publicul a vazut o partida buna. Pentru mine Torje a fost cel mai bun din echipa Romaniei. De remarcat efortul facut de cele doua echipe, din cauza instabilitatii gazonului si apoi din cauza zapezii. Stadionul este placut, este frumos si poate gazdui meciuri importante", a mai afirmat Tabarez.

Demn de remarcat este faptul ca Viktor Kassai a fost inconjurat de mai multi jucatori uruguayeni imediat dupa ce a fluierat finalul primei reprize, acestia reprosandu-i, destul de vehement, faza incriminata si de Tabarez.

Romania a terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea amicala jucata miercuri seara, pe National Arena, cu Uruguay.

Romania - Uruguay 1-1. Remiza spectaculoasa pe National Arena

Golurile intalnirii au fost marcate de Stancu, pentru Romania, respectiv Cavani, pentru Uruguay.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#tabarez socat arbitraj, #arbitraj romania uruguay, #rezultat romania uruguay, #oscar tabarez romania uruguay , #stiri National Arena