Romania a invins Danemarca

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 18 Noiembrie 2014, ora 22:20
21399 citiri

Nationala Romaniei a incheiat anul 2014 cu o victorie, "tricolorii" impunandu-se fara mari probleme in meciul amical cu reprezentativa Danemarcei, scor 2-0.

Claudiu Keseru a marcat ambele goluri ale romanilor in repriza secunda.

Selectionerul Anghel Iordanescu a inceput meciul revansa pentru el in fata lui Morten Olsen cu o formula de echipa destul de conservatoare, desi a folosit sase jucatori noi fata de meciul cu Irlanda de Nord.

Acest lucru s-a vazut in teren, jocul, mai ales cel din prima repriza, fiind unul de o slaba factura tehnica, cu balonul disputat in "no man's land"-ul din zona mediana a terenului.

Romania a avut totusi un gol anulat in prima repriza, atunci cand portarul Andersen a iesit gresit la o centrare trimisa de Maxim iar balonul a cazut in careul danez si a intrat in poarta. S-a fluierat insa corect un fault in atac la interventia lui Papp.

Meciul a fost decis in numai cinci minute, in repriza secunda.

Claudiu Keseru a deschis scorul in minutul 53, dupa o pasa fabuloasa a lui Chipciu si o demarcare de zile mari a sa, tot el reusind "dubla" in minutul 58, cu un sut extraordinar din afara careului.

Intre cele doua goluri, Maxim a irosit o ocazie uriasa, trimitand pe langa poarta din pozitie de unu la unu cu portarul advers.

Iordanescu a "inchis jocul" dupa cele doua goluri, iar danezii nu au mai amenintat buturile aparate de Pantilimon.

Dupa aceasta victorie, nationala Romaniei va reveni in topul celor mai bune 20 de reprezentative din lume.

Meciul amical Romania - Danemarca a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 Final de meci!

Min.90 Vom avea trei minute de prelungiri.

Mib.84 Schimbare Romania: Pintilii intra in locul lui Prepelita.

Min.83 Suteaza Keseru pe langa poarta.

Min.80 Prepelita dribleaza frumos si suteaza putin pe langa poarta.

Min.79 Schimbare Romania: Luchin intra in locul lui Papp.

Min.76 Posesie pentru danezi, care nu mai reusesc insa sa ne ameninte poarta.

Min.70 Schimbare Romania: Moti intra in locul lui Chiriches.

Min.64 Schimbare Romania: Bicfalvi intra in locul lui Maxim.

Min.61 Cartonas galben pentru Papp.

Min.58 GOOOOOOOOOOOOOOLAZZOOOOOOOO ROMANIA! Keseru inscrie un gol de zile mari, cu un sut fabulos de la 20 de metri!

Min.58 Maxim intra in careul danez si suteaza, insa Andersen boxeaza bine.

Min.54 Ce ocazie! Maxim scapa singur in banda dreapta, ajunge in fata lui Andersen, dar suteaza pe langa poarta!

Min.53 GOOOOOL ROMANIA!!! Keseru deschide scorul dupa o pasa fenomenala a lui Chipciu!

Min.50 Pantilimon retine sutul lui Bendtner.

Min.49 Par mult mai decisi danezii in aceasta repriza secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Dubla schimbare Romania: Intra Popa si Chipciu, ies Sanmartean si Enache.

_____________________

Min.45 FINALUL PRIMEI REPRIZE!

Min.39 Lipsesc in continuare ocaziile.

Min.31 Ocazie mare pentru Romania, insa arbitrul opreste faza pentru un hent la Chiriches.

Min.27 Schimbare Danemarca: Wurtz intra in locul accidentatului Andersen.

Min.22 Papp ia o actiune pe cont propriu si suteaza putin peste poarta.

Min.17 Meci de uzura, cu multe intrari la limita regulamentului si fara ocazii.

Min.11 GOL ANULAT ROMANIA! Andersen iese gresit la o centrare a lui Maxim, mingea cade in careul danez si intra in poarta, insa arbitrul fluiera fault in atac la o interventie a lui Papp.

Min.8 Ocazie mare pentru danezi, insa Andersen suteaza pe langa poarta din interiorul careului.

Min.7 Nu conteaza Romania in ofensiva in acest debut de partida.

Min.3 Prima ocazie de poarta este a danezilor, Kvist trimitand peste poarta aparata de Pantilimon.

Min.1 INCEPE PARTIDA!

INFO: National Arena este mai mult gol, in tribune aflandu-se opt, poate zece mii de spectatori.

ECHIPELE DE START

Romania: Pantilimon - Papp, Chiriches, Gardos, Rat - Prepelita, Hoban - Enache, Maxim, Sanmartean - Keseru

Selectioner: Anghel Iordanescu

Danemarca: Stephan Andersen - Jacobsen, Kjaer, Bjelland, Boilesen - Christiansen, Kvist, Nicolaj Thomsen - Vibe, Bendtner, Lucas Andersen

Selectioner: Morten Olsen

INFO: Este ultimul meci pe care prima reprezentativa il disputa in aces an.

INFO: Partida poate fi urmarita in direct la TV pe postul ProTV.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Romania Danemarca LIVE, #Romania Danemarca in direct, #Romania Danemarca amical , #amicale