Romania s-a distrat cu Trinidad Tobago

Marti, 04 Iunie 2013, ora 22:35
7656 citiri

Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul amical disputat impotriva statului Trinidad-Tobago, scor 4-0. Ciprian Marica a marcat trei goluri, in timp ce cealalta reusita a fost un autogol al lui Cyrus.

Intr-o zi extrem de agitata pentru fotbalul romanesc, nationala Romaniei a disputat amicalul cu Trinidad Tobago in fata unui public format in mare parte din copiiii carora FRF le-a dat bilete gratuite.

Tricolorii au dominat categoric intalnirea de pe National Arena, iar prima ocazie la poarta exoticului adversar a venit dupa un sfert de ora. Bogdan Stancu a pivotat excelent in careu, insa portarul oaspetilor a avut un reflx bun.

Tabela avea sa se modifice pentru prima data in minutul 31, cand Ciprian Marica a reluat cu noroc din fata portii, dupa ce in prealabil sutul sau fusese respins de pe linie.

Doua minute mai tarziu, Marica a punctat din nou. De aceasta data, el a primit la marginea careului, a inaintat doi pasi si apoi a inscris cu un sut puternic la firul ierbii.

Selectionerul a facut patru schimbari la pauza, insa tricolorii au continuat sa domine chiar si in aceste conditii.

3-0 s-a facut in minutul 49, cand Gicu Grozav a trimis o centrare deviata din marginea careului de Cyrus in propria poarta.

Baietii lui Piturca au incercat sa-si conserve energiile, cu gandul la vacanta, dar scorul final a fost stabilit in minutul 81 de acelasi Marica. Atacantul care s-a despartit de Schalke a reluat cu capul in vinclu, dupa un corner al lui Torje.

Urmatorul meci al echipei nationale va avea loc pe 14 august, amicalul cu Slovacia.

ROMANIA - TRINIDAD-TOBAGO 4-0

90+2 - Final de meci!

90 - Doua minute suplimentare.

88 - Prima ocazie a oaspetilor. Glenn se intoarce in marginea careului mic, Lobont scoate de langa bara.

85 - Caraibienii incep sa joace din ce in ce mai dur.

81 - Schimbare Romania: Stoian intra in locul lui Stancu.

81 - GOL ROMANIA! Ciprian Marica reuseste hattrick-ul cu o lovitura de cap in vinclu, din sapte metri, venita in urma unui corner!

79 - Torje preia spectacuilos in careul oaspetilor, insa greseste pasa spre Marica.

74 - Ratare uriasa! Torje primeste in fata portii, dar trage in blocaj dintr-o situatie ideala.

71 - Atmosfera din tribune se incinge, Rat si Stancu sunt fluierati la fiecare atingere.

69 - Bogdan Stancu trage mult pe langa poarta si este fluierat copios.

67 - Schimbare Romania: Nistor intra in locul lui Lazar.

65 - Jucatorii lui Piturca paseaza calm la mijlocul terenului, sunt multumiti cu acest scor.

60 - Tricolorii continua sa domine copios meciul de pe National Arena.

56 - Contraatac Romania, mingea ajunge la Grozav, care trage peste din 14 metri.

53 - Lovitura libera pentru oaspeti, jucatorii nostri ies bine la ofsaid.

49 - GOL ROMANIA! Grozav incearca o centrare, mingea e deviata din marginea careului de Cyrus si se duce sub bara!

49 - Stancu reia din patru metri, dar e surprins in ofsaid.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbari Romania: intra Hoban, Luchin, Grigore, Grozav, ies Grigore, Matel, Goian si Chitu.

45 - Pauza!

44 - Rat paseaza slab spre Lobont, insa oaspetii nu reusesc sa profite.

42 - Rat vede cartonasul galben.

40 - Lobont boxeaza la o centrare periculoasa din corner.

38 - Stancu incearca o deviere cu calcaiul spre Torje, dar greseste executia.

33 - GOL ROMANIA! Marica realizeaza dubla cu un sut puternic din 14 metri, cu piciorul stang. Portarul oaspetilor putea face mai mult!

31 - GOL ROMANIA! Marica deschide scorul cu noroc! Dupa o centrare din banda stanga, mingea ajunge la Marica, sutul sau e scos de pe linie, dar mingea ii revine si inscrie cu ceva noroc!

27 - Adversarii nostri pot pleca pe contraatac, insa se incurca la mijlocul terenului.

24 - Razvan Rat trage din lovitura libera de la 20 de metri peste poarta.

20 - Bogdan Stancu loveste violent cu piciorul in figura un trinidadian si primeste cartonasul galben.

18 - Jones vede cartonasul galben.

17 - Torje trage din lovitura libera de la 30 de metri in bratele portarului.

14 - Prima ocazie! Stancu primeste excelent in careu, se intoarce cu fata la poarta, trage puternic, dar portarul oaspetilor respinge in corner.

12 - Ritm slab de joc, Romania domina fara sa creeze presiune.

9 - Chitu primeste in banda stanga, incearca o centrare si obtine un corner.

5 - Marica este lansat in careul oaspetilor, dar trage in plasa laterala.

4 - Nationala noastra tine de minge la centrul terenului in startul meciului.

1 - Fluier de start!

ora 20:05 - Victor Piturca a ajuns plin de nervi la stadion. "Hai, ba, lasa-ma in pace. Suntem la meci aici!", a spus Piturca in momentul in care a vazut ca este filmat, conform ProTV.

Meciul incepe la ora 20:45 si este televizat de postul Antena 1.

ROMANIA: Lobont - Matel, Gaman, Goian, Rat - Lazar, N. Grigore - Torje, Stancu, Chitu - Marica

Rezerve: Lung Jr., Luchin, Dr. Grigore, Al. Vlad, Nistor, Hoban, Stoian, Grozav

TRINIDAD-TOBAGO: Phillip - Hoyte, Bakr, Cyrus, Jones - Boucaud, Carter, Theobald, Molino - Roberts - Jorsling

Rezerve: Williams, Guerra, Gay, Birchall, Glenn, Winchester

Pentru aceasta partida, Victor Piturca a renuntat la Adrian Mutu, Gabriel Tamas si la jucatorii Stelei.

Este prima intalnire directa dintre cele doua echipe.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. ”PNL-PSD continuă acapararea statului român”
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Romania Trinidad Tobago, #Romania Trinidad Tobago LIVE, #Romania amical Trinidad Tobago , #amicale