Romania s-a distrat cu Trinidad Tobago

Marti, 04 Iunie 2013, ora 22:35
7656 citiri

Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul amical disputat impotriva statului Trinidad-Tobago, scor 4-0. Ciprian Marica a marcat trei goluri, in timp ce cealalta reusita a fost un autogol al lui Cyrus.

Intr-o zi extrem de agitata pentru fotbalul romanesc, nationala Romaniei a disputat amicalul cu Trinidad Tobago in fata unui public format in mare parte din copiiii carora FRF le-a dat bilete gratuite.

Tricolorii au dominat categoric intalnirea de pe National Arena, iar prima ocazie la poarta exoticului adversar a venit dupa un sfert de ora. Bogdan Stancu a pivotat excelent in careu, insa portarul oaspetilor a avut un reflx bun.

Tabela avea sa se modifice pentru prima data in minutul 31, cand Ciprian Marica a reluat cu noroc din fata portii, dupa ce in prealabil sutul sau fusese respins de pe linie.

Doua minute mai tarziu, Marica a punctat din nou. De aceasta data, el a primit la marginea careului, a inaintat doi pasi si apoi a inscris cu un sut puternic la firul ierbii.

Selectionerul a facut patru schimbari la pauza, insa tricolorii au continuat sa domine chiar si in aceste conditii.

3-0 s-a facut in minutul 49, cand Gicu Grozav a trimis o centrare deviata din marginea careului de Cyrus in propria poarta.

Baietii lui Piturca au incercat sa-si conserve energiile, cu gandul la vacanta, dar scorul final a fost stabilit in minutul 81 de acelasi Marica. Atacantul care s-a despartit de Schalke a reluat cu capul in vinclu, dupa un corner al lui Torje.

Urmatorul meci al echipei nationale va avea loc pe 14 august, amicalul cu Slovacia.

ROMANIA - TRINIDAD-TOBAGO 4-0

90+2 - Final de meci!

90 - Doua minute suplimentare.

88 - Prima ocazie a oaspetilor. Glenn se intoarce in marginea careului mic, Lobont scoate de langa bara.

85 - Caraibienii incep sa joace din ce in ce mai dur.

81 - Schimbare Romania: Stoian intra in locul lui Stancu.

81 - GOL ROMANIA! Ciprian Marica reuseste hattrick-ul cu o lovitura de cap in vinclu, din sapte metri, venita in urma unui corner!

79 - Torje preia spectacuilos in careul oaspetilor, insa greseste pasa spre Marica.

74 - Ratare uriasa! Torje primeste in fata portii, dar trage in blocaj dintr-o situatie ideala.

71 - Atmosfera din tribune se incinge, Rat si Stancu sunt fluierati la fiecare atingere.

69 - Bogdan Stancu trage mult pe langa poarta si este fluierat copios.

67 - Schimbare Romania: Nistor intra in locul lui Lazar.

65 - Jucatorii lui Piturca paseaza calm la mijlocul terenului, sunt multumiti cu acest scor.

60 - Tricolorii continua sa domine copios meciul de pe National Arena.

56 - Contraatac Romania, mingea ajunge la Grozav, care trage peste din 14 metri.

53 - Lovitura libera pentru oaspeti, jucatorii nostri ies bine la ofsaid.

49 - GOL ROMANIA! Grozav incearca o centrare, mingea e deviata din marginea careului de Cyrus si se duce sub bara!

49 - Stancu reia din patru metri, dar e surprins in ofsaid.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbari Romania: intra Hoban, Luchin, Grigore, Grozav, ies Grigore, Matel, Goian si Chitu.

45 - Pauza!

44 - Rat paseaza slab spre Lobont, insa oaspetii nu reusesc sa profite.

42 - Rat vede cartonasul galben.

40 - Lobont boxeaza la o centrare periculoasa din corner.

38 - Stancu incearca o deviere cu calcaiul spre Torje, dar greseste executia.

33 - GOL ROMANIA! Marica realizeaza dubla cu un sut puternic din 14 metri, cu piciorul stang. Portarul oaspetilor putea face mai mult!

31 - GOL ROMANIA! Marica deschide scorul cu noroc! Dupa o centrare din banda stanga, mingea ajunge la Marica, sutul sau e scos de pe linie, dar mingea ii revine si inscrie cu ceva noroc!

27 - Adversarii nostri pot pleca pe contraatac, insa se incurca la mijlocul terenului.

24 - Razvan Rat trage din lovitura libera de la 20 de metri peste poarta.

20 - Bogdan Stancu loveste violent cu piciorul in figura un trinidadian si primeste cartonasul galben.

18 - Jones vede cartonasul galben.

17 - Torje trage din lovitura libera de la 30 de metri in bratele portarului.

14 - Prima ocazie! Stancu primeste excelent in careu, se intoarce cu fata la poarta, trage puternic, dar portarul oaspetilor respinge in corner.

12 - Ritm slab de joc, Romania domina fara sa creeze presiune.

9 - Chitu primeste in banda stanga, incearca o centrare si obtine un corner.

5 - Marica este lansat in careul oaspetilor, dar trage in plasa laterala.

4 - Nationala noastra tine de minge la centrul terenului in startul meciului.

1 - Fluier de start!

ora 20:05 - Victor Piturca a ajuns plin de nervi la stadion. "Hai, ba, lasa-ma in pace. Suntem la meci aici!", a spus Piturca in momentul in care a vazut ca este filmat, conform ProTV.

Meciul incepe la ora 20:45 si este televizat de postul Antena 1.

ROMANIA: Lobont - Matel, Gaman, Goian, Rat - Lazar, N. Grigore - Torje, Stancu, Chitu - Marica

Rezerve: Lung Jr., Luchin, Dr. Grigore, Al. Vlad, Nistor, Hoban, Stoian, Grozav

TRINIDAD-TOBAGO: Phillip - Hoyte, Bakr, Cyrus, Jones - Boucaud, Carter, Theobald, Molino - Roberts - Jorsling

Rezerve: Williams, Guerra, Gay, Birchall, Glenn, Winchester

Pentru aceasta partida, Victor Piturca a renuntat la Adrian Mutu, Gabriel Tamas si la jucatorii Stelei.

Este prima intalnire directa dintre cele doua echipe.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Romania Trinidad Tobago, #Romania Trinidad Tobago LIVE, #Romania amical Trinidad Tobago , #amicale