Romania, invinsa de Algeria. Incidente grave la Geneva

Miercuri, 04 Iunie 2014, ora 23:30
18683 citiri

Nationala Romaniei a pierdut cel de-al doilea meci amical din turneul de pregatire din Elvetia, scor 1-2 cu Algeria, reprezentativa calificata la Mondialul din Brazilia.

Partida care s-a disputat la Geneva a fost marcata de incidentele grave provocate de fanii africani.

Selectionerul Victor Piturca a folosit impotriva Algeriei cel mai bun "11" pe care l-a avut la dispozitie, din echipa de start nelipsind oameni ca Vlad Chiriches, Rat, Bourceanu, Alex Maxim, Chipciu, Tanase sau Marica.

Iar in prima repriza Romania a aratat ca o echipa pusa pe fapte mari, facand fata cu succes unui adversar care peste o saptamana va juca la Cupa Mondiala.

Prima mare ocazie a fost ratata de Cristi Tanase, mijlocasul Stelei fiind deposedat chiar in momentul sutului. Acelasi Tanase a irosit dupa cateva minute o noua oportunitate uriase, sutand peste poarta de la marginea careului.

Pe contra, algerienii reusesc sa deschida scorul dupa ce Chiriches si Pantilimon s-au intrecut in gafe.

"Tricolorii" au reactionat rapid si dupa numai cinci minute restabilesc egalitatea. Maxim paseaza extrardinar pentru Chipciu, care scapa singur cu portarul advers si nu rateaza o asemenea sansa.

Cu totul suprinzator pentru un meci de pregatire, o parte dintre cei 15 mii de fani algerieni prezenti in tribunele lui Stade Geneve si-au dat in petec. Mai intai, au aruncat cu obiecte pe suprafata de joc, fortandu-l pe arbitru sa intrerupa partida.

In debutul partii secunde, unul dintre algerieni a intrat pe teren, insa a fost retinut rapid de fortele de ordine.

Repriza secunda a fost una diametral opusa de prima, din punct de vedere al nationalei noastre.

Jucatorii lui Piturca n-au mai reusit sa tina de minge si nici sa ameninte cu adevarat buturile adverse. In schimb, au gresit mult si des, africanii avand o multime de ocazii mari.

Golul victoriei a fost inscris de Soudani in minutul 66 si imediat dupa aceasta reusita nu mai putin de 8 spectatori au patruns pe suprafata de joc, fiind evacuati cu greu.

Pana la final au mai fost ocazii, insa Silviu Lung junior a facut adevarate minuni in poarta noastra, pastrand scorul la proportii onorabile.

Dupa ultimul fluier al arbitrului zeci de algerieni au sarit din tribune pe gazon, cei 22 de jucatori fiind nevoiti sa sprinteze catre vestiare.

Partida dintre Romania si Algeria a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+1 FINAL DE MECI!!! Suporterii invadeaza terenul, jucatorii fug speriati la vestiare

Min.90 O noua ocazie uriasa pentru Algeria, Soudani scapand singur cu Lung, dar sutand in bratele portarului roman.

INFO: Nu se linistesc suporterii algerieni, care cu greu pot fi stapaniti.

Min.83 Schimbare Romania: Intra si dinamovistul Matei.

Min.81 Inca o ocazie foarte mare pentru algerieni, care se pierd in momentul finalizarii.

Min.78 Schimbare Romania: Piturca il trimite in teren si pe Rusescu.

Min.75 Ce ocazie! Algerienii pleaca pe contraatac, dar Lung intervine senzational in situatie de unu la unu.

Min.73 Lung iese bine din poarta si respinge o centrare care se anunta periculoasa.

Min.73 Cartonas galben pentru Maxim.

INFO: Din nou torte in tribune. Un alt spectator sare in teren iar jocul este oprit.

Min.66 GOL ALGERIA! Inca o "gaura" in defensiva noastra si Soudani inscrie cu o reluare simpla, din 5 metri!

Min.59 Ocazie mare pentru algerieni, dar Bentaleb trimite pretentios, cu exteriorul, si balonul se duce peste poarta lui Lung.

Min.57 Un spectator intra pe suprafata de joc. De aceasta data meciul nu mai este intrerupt.

Min.53 Schimbare Romania: Nicolita intra in locul lui Lazar.

Min.51 Ce ocazie! Tanase trimite un sut deviat, M'Bolhi scoate greu peste transversala!

Min.50 O prima interventie sigura a lui Lung.

Min.48 Schimbare Romania: Lung junior intra in locul lui Pantilimon.

Min.46 Incepe repriza recunda.

_____________________

Min.45 Se incheie prima repriza! Jucatorii raman pe teren, meciul se reia imediat.

Min.45 Ocazie mare pentru algerieni, cu Pantilimon reusind sa scoata in extremis in corner.

Min.43 Jocul se reia dupa 20 de minute de pauza cu ultimele doua minute ramase din prima repriza.

INFO: Selectionerul Algeriei ii roaga pe suporteri sa se calmeze, in caz contrar meciul urmad a fi oprit definitiv.

INFO: O sticla este aruncata din tribune il face pe arbitru sa ii trimita pe jucatori la vestiare inca din minutul 43.

Min.43 Ce ocazie! Tanase centreaza bine in fata portii pentru Maxim, insa mijlocasul lui Stuttgart nu poate trimite in poarta!

Min.37 A scazut ritmul de joc, cei 22 de fotbalisti par ca asteapta pauza.

Min.31 Meci destul de frumos pana acum, cu un ritm bun.

Min.28 GOOOL ROMANIA!!! Chipciu pacaleste jocul la offside al defensivei algeriene, il dribleaza pe portar si trimite in poarta goala!

Min.27 Ce ocazie! Rat centreaza in fata portii, insa Marica nu poate trimite in plasa!

INFO: Atmosfera incendiara la Geneva.

Min.22 GOL ALGERIA!!! Chiriches este din nou depasit usor, iar Pantilimon gafeaza incredibil! Bentaleb inscrie simplu cu o reluare din 3 metri.

Min.19 Djabou trece din nou de Chiriches, fundasul roman revine si algerianul cade. Arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.18 Ce ocazie! Algeria este aproape de gol dupa un nou contraatac, dar acelasi Feighouli suteaza peste poarta din 10 metri!

Min.17 Atac rapid al algerienilor cu Feighouli la finalizare. Jucatorul Valenciei trimite in bratele lui Pantilimon!

Min.14 Marica recupereaza un balon trimis in adancime, patrunde in careu, dar cade usor. Atacantul mai face un efort si scoate balonul la 16 metri, de unde Tanase suteaza peste poarta.

Min.12 Se joaca Gaman in propriul careu, greseste, dar este salvat de Chiriches.

Min.8 Ce ocazie! Marica paseaza bine pentru Tanase, stelistul intra in careu, dar intarzie finalizarea si este deposedat!

Min.7 Contraatac al alegerienilor, Djabou suteaza de la distanta si trimite peste poarta.

Min.3 Inceput bun de partida pentru Romania, cu posesie prelungita.

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: Ploua destul de tare in Elvetia, insa gazonul arata neasteptat de bine.

INFO: Aproximativ 15 mii de suporteri algerieni sunt in tribune. Cele cateva zeci de romani nu se aud in vacarmul de pe Stade Geneve.

ECHIPELE DE START

ROMANIA: Pantilimon - Chiriches, Grigore, Gaman, Rat - Bourceanu, Lazar - Maxim, Chipciu, Cr. Tanase - Marica.

Rezerve: S. Lung, Cr. Manea, Matei, Vatajelu, Mateiu, Mitrea, Nicolita, Pintilii, Rusescu, Fl. Tanase

Antrenor: Victor Piturca

ALGERIA: M'Bolhi - Bougherra, Cadamuro, Ghoulam, Medjani, Mostefa, Feghouli, Djabou, Taider, Bentaleb, Soudani

INFO: Partida se disputa in Geneva, Elvetia, si este televizata de Antena 1.

INFO: Romania a castigat greu, scor 1-0, primul amical din cantonamentul elvetian, cu reprezentativa Albaniei.

INFO: Algeria este una din nationalele calificate la Cupa Mondiala din Brazilia. Africanii fac parte din Grupa H, alaturi de Belgia, Rusia si Coreea de Sud.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Romania Algeria amical, #Romania Algeria in direct, #Romania Algeria rezultat , #amicale