Cu fata la alegatori: Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală. Sociolog: Se vor faulta unul pe celălalt

Nationala Romaniei bifeaza al doilea succes in Turcia

Marti, 31 Ianuarie 2012, ora 21:55
3537 citiri

Nationala Romaniei a castigat, marti, meciul amical disputat in compania gruparii ucrainene Krivbas Krivoi Rog, scor 2-1, in cadrul turneului de pregatire din Turcia.

Fara stelisti, lasati la echipa de club pentru amicalul cu Legia Varsovia, echipa pregatita de Victor Piturca a trecut la limita de ocupanta locul cinci din prima liga ucraineana.

Cu o formatie experimentala din care nu au lipsit jucatori precum Grigore, Neagu, Marinescu sau Bumba, "tricolorii" s-au impus datorita dublei reusita de dinamovistul Marius Niculae.

Veteranul din Stefan cel Mare a deschis scorul in minutul 14, cu un sut din marginea careului, dar egalitatea a fost restabilita de ucraineni cu trei minute inainte de pauza, cand golgheterul Samodin a punctat cu o lovitura de cap.

Nationala Romaniei a revenit insa la conducerea partidei in primul minut al reprizei secunde, acelasi Marius Niculae inscriind cu o foarfeca de toata frumusetea din interiorul careului.

"Tricolorii" au mai avut cateva ocazii pe durata celei de-a doua parti, dar scorul final a ramas 2-1, Papp si Bourceanu fiind blocati pe rand de goalkeeperul formatiei ucrainene.

In afara de Paul Papp, in repriza secunda au mai fost trimisi pe teren Silviu Lung, Goga, Markus si Pintilii.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, meciul amical pe care nationala Romaniei il disputa in compania formatiei ucrainene Krivbas Krivoi Rog.

Desfasurarea partidei:

FINAL DE MECI! ROMANIA OBTINE A DOUA VICTORIE IN TURCIA!

Min.90 Papp suteaza spre poarta, dar nu-i pune probleme goalkeeperului ucrainean.

Min.86 A patra schimbare pentru Romania: Pintilii intra in locul lui Neagu.

Min.80 "Tricolorii" domina finalul de meci, dar nu reusesc sa puncteze pentru a treia oara.

Min.77 Piturca face o noua inlocuire: Iese Bumba, intra Markus.

Min.75 Lovitura de cap a lui Papp este retinuta de portarul lui Krivbas.

Min.67 Schimbare Romania: Goga intra in locul lui Marinescu.

Min.62 Silviu Lung il blocheaza pe Samodin.

Min.60 Portarul lui Krivbas respinge in corner sutul periculos al lui Bourceanu.

Min.57 Schimbare Romania: Papp intra in locul lui Rapa.

Min.52 Ucrainenii trec din nou pe langa gol, insa defensiva lui Piturca respinge.

Min.46 GOOOOL ROMANIA! Marius Niculae inscrie pentru 2-1 cu o foarfeca din interiorul careului!

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

----------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA!

Min.45 Bourceanu centreaza peste poarta ucrainenilor.

Min.42 GOL KRIVBAS! Samodin restabileste egalitatea cu o lovitura de cap!

Min.34 Matici executa o lovitura libera inainte de fluierul arbitrului si este penalizat.

Min.32 Balgradean primeste cartonasul galben pentru trageri de timp.

Min.28 Marius Niculae prea in marginea careului, dar suteaza defectuos.

Min.21 Un sut periculos al ucrainenilor trece pe langa poarta lui Balgradean.

Min.18 Bourceanu faulteaza dur si primeste cartonasul galben.

Min.14 GOOOL ROMANIA! Marius Niculae deschide scorul cu un sut din marginea careului!

Min.11 Portarul Balgradean retine un balon expediat de la 35 de metri.

Min.7 Centrarea lui Mihai Roman este respinsa fara probleme de aparatorii ucraineni.

Min.3 "Tricolorii" preseaza in acest start de partida.

INCEPE PARTIDA!

INFO - Rezultatul meciului nu va conta in palmaresul echipei nationale.

INFO - Krivbas Krivoi Rog ocupa locul 5 in prima liga ucraineana.

Echipa Romaniei: Balgradean - Rapa, Luchin, Dr.Gigore, Sepsi - Neagu, Bourceanu - M.Roman, Marinescu, Bumba - M.Niculae.

In primul meci amical din Antalya, "tricolorii" au trecut cu 4-0 de reprezentativa Turkmenistanului.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Romania amical Krivbas, #nationala Romaniei, #Romania victorie Turcia , #amicale