Nationala Romaniei, doar o remiza cu Slovacia

Miercuri, 14 August 2013, ora 22:51
7277 citiri

Nationala Romaniei a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat in compania reprezentativei Slovaciei.

Bogdan Stancu a marcat singurul gol al "tricolorilor" in finalul primei reprize.

Pe un National Arena mai mult gol, cu sase mii de oameni in tribune, selectionerul Victor Piturca a inceput cu o formula usor experimentala, in care si-au facut loc "circarul" Latovlevici sau surprinzatorul Hoban.

Meciul a inceput cu o mare ocazie a oaspetilor, Sestak trecand mult prea usor de Latovlevici si luand la tinta transversala portii lui Tatarusanu.

Au urmat minute bune de joc de uzura, cu posesia de partea noastra, insa fara ocazii. In minutul 22 a venit si prima mare ocazie a Romaniei, cu Lazar care a driblat pe metru patrat in careul advers, centrand apoi pentru Torje, care a si marcat. Reusita i-a fost insa anulata corect pentru o pozitie de offside.

Latovlevici, la unul dintre cele mai slabe meciuri din ultimul an, l-a scapat din nou pe Sestak, insa Tatarusanu a intervenit bine la sutul slovacului.

Pe final de repriza baietii lui Piturca au deschis scorul. Torje a luat o actiune pe cont propriu, a centrat bine in "gura" portii, de unde Stancu a trimis cu capul in plasa.

Partea secunda a inceput cu un joc de angajament, fara ocazii. Din nimic a aparut apoi si golul oaspetilor.

Weiss a trimis o centrare destul de slaba, balonul l-a depasit pe Latovlevici iar Sestak a restabilit egalitatea.

In continuare, din pacate pentru noi, "tricolorii" n-au mai reusit sa ameninte serios poarta adversa si puteau chiar pierde pe final daca Tatarusanu nu era atent. Nervosi, putinii spectatori din tribune i-au huiduit pe jucatorii nostri si i-au cerut selectionerului sa demisioneze.

Pentru Romania a fost ultimul test inaintea meciurilor cu Ungaria si Turcia, decisive in vederea calificarii la Cupa Mondiala din 2014.

Amicalul Romania - Slovacia a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+4 FINAL DE MECI!!! Publicul huiduie copios.

Min.90+2 Romania s-a retras in defensiva iar publicul explodeaza: "Demisia, demisia!"

Min.86 Ne indreptam spre final si spre o remiza.

INFO: Introdus de cateva minute, Marica a primit o lovitura puternica si nu sunt semne ca poate continua.

Min.76 Schimbare Romania: Marica intra in locul lui Tanase.

INFO: 6.738 de spectatori asista la meci.

Min.73 Cartonas galben pentru Durica.

Min.71 Schimbare Romania: Nica intra in locul lui Matel. Jucatorul celor de la Atalanta bifeaza prima selectie la echipa nationala.

Min.69 Nu reusesc romanii sa mai puna probleme in jumatatea adversa.

Min.64 Matel il gaseste bine pe Pintilii, stelistul suteaza imediat, insa trimite slab si Mucha retine lejer.

Min.62 Schimbare Romania: Nicolita intra in locul lui Torje.

Min.58 Incearca sa profite slovacii de usoara degringolada din defensiva noastra. Piturca pregateste introducerea lui Nicolita in echipa.

Min.56 GOL SLOVACIA!!! Weiss centreaza destul de bine, balonul il depaseste pe Latovlevici si este reluat in plasa de Sestak!

Min.52 Joc destul de confuz, cu balonul plimbat in zona mediana.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

Schimbari la pauza: Goian intra in locul lui Gaman, Pintilii in locul lui Lazar si Grozav ii ia locul lui Maxim

___________________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.44 GOOOL ROMANIA!!! Torje ia o actiune pe cont propriu, il ameteste pe Durica si centreaza in fata portii, de unde Stancu sare bine si trimite cu capul in plasa!

Min.41 Cartonas galben pentru Cisovski.

Min.35 Suteaza Torje din lovitura libera, dar Mucha retine usor.

Min.34 Cartonas galben pentru Kona.

Min.28 Latovlevici rateaza o interventie, Sestak reia din prima, dar Tatarusanu scoate de sub transversala!

Min.25 Stancu reia bine cu capul, Mucha respinge, desi a fost surprins.

Min.24 Cartonas galben pentru Lazar.

INFO: Organizatorii au dat drumul melodiei "Ciuleandra", sarbatorind golul anulat al Romaniei.

Min.22 GOL ANULAT PENTRU ROMANIA! Faza buna de atac a Romaniei cu centrarea lui Matel, Stancu sare pe langa balon, acesta ajunge la Lazar, care se pierde in driblinguri. Urmeaza centrarea pentru Torje, care inscrie, dar din pozitie de offside.

Min.19 Incearca Tanase un sut de la mare distanta, insa trimite si mult peste poarta.

Min.13 Centrare buna a lui Matel, dar Stancu nu poate relua pe poarta dintre doi adversari.

Min.6 Recuperam bine in jumatatea slovaca si plecam pe contraatac. Stancu incearca un sut de la 18 metri, dar trimite slab, pe langa poarta.

Min.2 BARA SLOVACIA!!! Sestak il pierde pe drum pe Latovlevici, patrunde in careu si suteaza, dar balonul izbeste transversala!

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: Vlad Chiriches este capitanul nationalei Romaniei la aceasta partida!

INFO: Intalnirea are loc pe National Arena, din Bucuresti.

INFO: Victor Piturca va deveni, odata cu aceasta partida, selectionerul cu cele mai multe meciuri pe banca nationalei Romaniei.

INFO: Pentru Romania este ultimul test inainte de "dubla" decisiva cu Ungaria si Turcia, din preliminariile Cupei Mondiale.

INFO: Meciul este transmis in direct pe postul Antena 1.

ROMANIA - Tatarusanu - Matel, Gaman, Chiriches, Latovlevici, Lazar, Hoban - Torje, Maxim, Tanase - Stancu

Rezerve: Lobont, Pintilii, Grozav, Marica, Neagu, Goian, Nicolita, Alexe, Grigore, Nica, Lung jr

SLOVACIA: Mucha - Pekarik, Durica, Cisovsky, Breznanik - Kona, Kucka - Sestak, Hamsik, Weiss - Jakubko

Rezerve: Kuciak, Jozef Piacek, David Depetris, Adam Nemec, Kornel Salata, Robert Mak, Samuel Stefanik, Viktor Pecovski, Matus Kozacik

Arbitri: Neil Doyle, Wayne McDonnell, Ciaran Delaney (Irlanda)

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Romania Slovacia live, #Romania Slovacia in direct, #nationala Romania rezultate , #amicale