Romania termina in genunchi campania pentru Euro 2012

Marti, 11 Octombrie 2011, ora 22:54
19666 citiri

Romania a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputata in deplasare cu Albania, in preliminariile Campionatului European din 2012, punand capat unei campanii dezastruoase.

"Tricolorii" au fost la un pas de a inregistra o infrangere rusinoasa la Tirana, fiind salvati de reusita lui Srdjan Luchin din minutul 77.

Cu patru jucatori indisponibili dupa infruntarea cu Belarus de pe Arena Nationala, Victor Piturca a inceput intr-o formula 4-3-3, efectuand cateva mutari surprinzatoare, cu Torje pe banca si Cocis in echipa de start.

Romania a preluat posesia la mijlocul terenului inca din start, dar a suferit in ofensiva, avand doar doua ocazii de poarta, rezolvate fara prea mari batai de cap de goalkeeperul Ujkani.

Albanezii si-au creat usor spatii pe flancul drept si, dupa mai multe baloane aruncate in careu, au reusit sa deschida scorul in minutul 24. Dinamovistul Bakaj a centrat din corner, iar Salihi l-a invins pe Silviu Lung din opt metri, cu o lovitura de cap plasata.

Gazdele puteau intra la cabine cu un avantaj de doua goluri, dar acelasi Salihi a ratat cu poarta cu goala, dupa ce Lung a respins in fata sutului Bogdani de la marginea careului.

"Tricolorii" au tinut de balon si in repriza secunda, dar au intalnit aceleasi probleme in atac, reusind cu greu sa gaseasca spatii spre poarta. Intrarea lui Torje a reanimat jocul ofensiv al nationalei, dar Mutu si Stancu au trimis pe langa poarta.

Egalarea a venit pana la urma in minutul 77, cand Luchin a inscris primul sau gol pentru prima reprezentativa in urma unei lovituri de colt executata de pe dreapta.

Golul Romaniei a starnit mania suporterilor albanezi, care au aruncat zeci de torte aprinse pe teren, provocand intreruperea meciului pret de aproape trei minute. Gazdele s-au aruncat in atac in ultimele minute ale meciului, dar tabela a ramas nemodificata.

In urma acestui rezultat, Romania a incheiat grupa de calificare pe pozitia a treia, cu 14 puncte adunate in 10 meciuri (trei victorii, cinci remize si doua infrangeri).

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Albania - Romania, din ultima etapa a preliminariilor Campionatului European din 2012.

Desfasurarea partidei:

Min.90+5 Final de meci! Romania termina in genunchi campania de calificare la Campionatul European din 2012!

Min.90+4 Latovlevici incercepteaza dupa o greseala a portarului advers, dar trimite balonul la un adversar.

Min.90+3 O centrare periculoasa de pe stanga il cauta pe Salihi, dar albanezul nu o ajunge.

Min.90+1 Muzaka se prabuseste in careu dupa un duel cu Tamas, arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.90 Se arata cinci minute de prelungire.

Min.89 Muzaka patrunde in careu, dar este blocat de Goian.

Min.85 Piturca face ultima schimbare: Gigel Bucur intra in locul lui Costin Lazar.

Min.85 Lila trimite o torpila de la 35 de metri, Silviu Lung retine.

INFO - Bosnia-Hertegovina a deschis scorul in Franta, in minutul 40.

Min.84 Mutu dribleaza un adversar in coltul terenului si incearca o centrare, dar este blocat.

Min.81 Se reia jocul.

Min.80 Albanezii au innebunit dupa golul egalizator. Arbitrul asteapta ca acestia sa se calmeze pentru a relua partida.

Min.79 Jocul este intrerupt! Fanii albanezi au aruncat cu torte aprinse in teren.

Min.77 GOOOOOOL Romania! Luchin inscrie primul sau gol pentru nationala in urma unui corner de pe dreapta!

Min.71 Mutu ia o actiune pe cont propriu, insa obtine doar o lovitura de colt.

Min.70 Tamas vede cartonasul galben.

Min.68 Schimbare la albanezi: dinamovistul Bakaj este inlocuit de Hyka.

Min.67 Mutu il angajeaza pe Stancu spre poarta, insa "Motanul" trimite alaturi.

Min.64 Torje il gaseste excelent pe Mutu in centrul careului, dar sutul acestuia trece cu putin pe langa poarta.

Min.62 Piturca face inca o modificare: Torje intra in locul lui Nicolita.

Min.60 Mutu suteaza milimetric pe langa poarta de la 25 de metri! Stancu a fost aproape de o deviere.

Min.55 Banel Nicolita incaseaza primul cartonas galben al meciului dupa un fault la centrul terenului.

Min.53 Mutu centreaza in fata portii pentru Stancu, dar fostul stelist nu reuseste sa reia din sase metri si albanezii resping.

Min.49 "Tricolorii" au posesia si in startul reprizei secunde, dar fazele de poarta lipsesc in continuare.

Min.46 Muta si Piturca: Iese Marica, accidentat, si intra Stancu.

Min.46 Schimbare la albanezi: Bogdani este inlocuit de Januzzi.

Incepe repriza a doua!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.42 Mutu este lansat in careu, insa portarul Ujkani iese la timp si il blocheaza.

Min.39 Lazar paseaza excelent la Nicolita, fostul stelist preia, dar este blocat in momentul sutului.

Min.37 Nicolita suteaza din coltul stang al careului, dar goalkeeperul albanez respinge.

Min.33 Lazar primeste in flancul stang, dar este deposedat imediat de jucatorii echipei gazda.

Min.31 Ocazie mare pentru albanezi! Bogdani suteaza din marginea careului, Silviu Lung respinge gresit in centru, iar Salihi suteaza pe langa poarta goala.

Min.28 "Tricolorii" au preluat din nou posesia la mijlocul terenul, dar au in continuare probleme in faza ofensiva.

Min.24 Gol Albania! Bakaj centreaza din corner, iar Salihi reia simplu, cu capul, de la 8 metri!

Min.19 Albanezii continua sa forteze pe partea dreapta, dar Goian intervine excelent si il deposedeaza pe Bogdani.

Min.16 Bogdani suteaza puternic din careu, insa rateaza poarta.

Min.14 Luchin incearca o pasa spre Mutu la 40 de metri, dar albanezii intercepteaza.

Min.12 Albanezii urca in ofensiva pe flancul drept, dar centrarea este prea lunga si paraseste suprafata de joc.

Min.8 Latovlevici primeste in careu de la Mutu, dar sutul din opt metri este respins in corner de Ujkani.

Min.4 Inceput bun pentru "tricolori", care pastreaza posesia in jumatatea adversa.

Incepe partida!

Albania: Ujkani - Dallku, Teli, Lorik Cana, Lila - Bakaj, Lala, Lilaj, Roshi - Salihi, Bogdani;

Rezerve: Hidi, Veliu, Sallaj, Januzi, Lika, Muzaka, Hyka;

Antrenor: Josip Kuze;

Romania: Lung - Luchin, Tamas, Goian, Latovlevici - Lazar, Bourceanu, Cocis - Nicolita, Marica, Mutu;

Rezerve: Balgradean, Matel, Gaman, Ad. Cristea, Torje, B. Stancu, Gigel Bucur;

Antrenor: Victor Piturca;

Arbitru: Gediminas Mazeika (Lituania).

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Romania Albania preliminarii Euro 2012, #Romania egal Albania, #Romania rezultat Albania , #Euro 2012