Romania, victorie chinuita cu Luxemburg

Marti, 29 Martie 2011, ora 22:35
18250 citiri

Romania a obtinut marti prima victorie din preliminariile Campionatului European din 2012, invingand, pe teren propriu, modesta selectionata a Luxemburgului cu scorul de 3-1.

Suporterii nationalei Romaniei n-au scapat de emotii nici macar in partida cu Luxemburg, "tricolorii" reusind cu greu sa obtina cele trei puncte din meciul cu ultima clasata a Grupei D.

Reprezentativa Ducatului s-a dovedit incomoda inca din start, elevii lui Razvan Lucescu avand probleme mari in ofensiva, acolo unde s-au lovit de o aparare asezata pe "linia" de 40 de metri.

Situatia avea sa se inrautateasca la jumatatea primei reprize, cand Gerson i-a intors pe Gardos si Tamas din preluare si l-a invins pe Tatarusanu. Ca prin minune, Romania a restabilit egalitatea in numai doua minute, Adrian Mutu inscriind singur cu portarul dupa o pasa excelenta a lui Gabi Muresan.

Mutu putea inscrie din nou in ultimul minut al primei reprize, dar, preferand sa paseze in centru, a trimis direct in bratele portarului advers.

"Tricolorii" au inceput ofensiv si in cea de-a doua parte a intalnirii, insa apararea oaspetilor s-a dovedit a fi o nuca destul de tare. Bine organizati, fundasii luxemburghezi nu s-au precipitat si au incercat sa recupereze rapid si sa tina cat mai mult posesia.

Golul care ne-a salvat de o mare rusine a venit tot din bocancul lui Adrian Mutu, varful Fiorentinei inscriind cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o centrare care i-a apartinut dinamovistului Gabi Torje.

Oaspetii puteau restabili egalitatea la faza imediat urmatoare, cand De Mota a profitat de neatentia din apararea Romaniei si a scapat singur pe flancul stang. Din fericire, sutul acetuia a trecut peste poarta lui Tatarusanu.

Mai relaxati in joc, "tricolorii" s-au desprins cu 13 minute inainte de final, Ianis Zicu reusind primul sau gol in tricoul echipei nationale.

Romania a obtinut astfel prima victorie din actuala campanie de calificare si a acumulat cinci puncte in Grupa D, aflandu-se la trei lungimi de locul secund care duce la baraj.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Romania - Luxemburg, programata in preliminariile Campionatului European din 2012.

LIVE Text:

SE INCHEIE PARTIDA! Romania obtine prima victorie din aceste preliminarii!

Min.90 Schimbare la oaspeti: Schnell ii lasa locul lui Martino.

Min.90 Torje patrunde in careu, dar sutul sau din lateral dreapta trece pe langa.

Min.87 Ropotan este si el avertizat.

Min.84 Lucescu face ultima schimbare: Alexa intra in locul lui Mutu.

Min.82 Mutsch primeste cartonasul galben.

Min.81 Schimbare la oaspeti: Laterza intra in locul lui Bettmer.

Min.80 Joubert respinge sutul violent al lui Marica de la 30 de metri.

Min.77 Goooool Romania! Zicu profita de devierea gresita a lui Blaise si marcheaza din cativa metri!

Min.72 "Tricolorii" paseaza linistiti in propria jumatate.

Min.69 Replica oaspetilor nu se lasa deloc asteptata! Da Mota este aproape de egalare, insa sutul sau din stanga careului trece peste poarta.

Min.68 Spectatorii fluiera copios reusita lui Mutu.

Min.68 Goooool Romania! Torje primeste in dreapta si centreaza in fata portii, de unde Mutu inscrie cu o lovitura de cap!

Min.65 Schimbare pentru Romania: Goian intra in locul lui Tamas.

Min.64 Suporterii ii cer din nou demisia lui Razvan Lucescu.

Min.63 Luxemburghezii se apara in continuare sus si o fac foarte bine.

Min.62 Torje trimite lung pentru Mutu, Joubert iese la marginea careului si retine.

Min.61 Mutch suteaza puternic de la 25 de metri, dar mingea il loveste pe Ropotan.

Min.60 Schimbare la oaspeti: Da Mota intra in locul lui Gerson.

Min.59 Foarfeca senzationala reusita de Adi Mutu, insa mingea trece pe langa poarta.

Min.57 Romania domina de cateva minute bune, dar elevii lui Lucescu nu reusesc sa inscrie.

Min.56 Spectatorii au aprins torte in tribune.

Min.53 "Tricolorii" cauta spatii de patrundere spre careul advers, dar luxemburghezii preseaza la fiecare actiune.

Min.51 Portarul oaspetilor retine cu emotii o centrare puternica pe jos trimisa de pe flancul stang.

Min.46 Joachim se lupta cu Tamas pe flancul drept si centreaza in cele din urma in careu, dar Tatarusanu iese si retine.

Min.46 Razvan Lucescu face prima schibare: Torje intra in locul lui Stancu.

Min.46 "Tricolorii" sunt reprimiti pe teren intr-un cor de fluieraturi.

INCEPE REPRIZA SECUNDA

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA

Min.45 Imensa ocazie pentru Romania! Mutu primeste de la Zicu intr-o pozitie excelenta, dar trimite in centrul careului de unde portarul oaspetilor retine.

Min.44 Mutu ii paseaza lui Marica, dar atacantul echipei VfB Stuttgart este deposedat imediat de Mutch.

Min.42 Incredibil! Spectatorii fac valuri in tribune.

Min.40 "Tricolorii" au probleme mari la constructie, Ropotan greseste din nou.

Min.37 Centrare periculoasa in careul Romaniei, dar Hoffman reia cu capul pe langa poarta.

Min.36 Tamas primeste cartonasul galben pentru o tinere din spate.

Min.33 Marica este surprins in pozitie de ofsaid.

Min.31 Ropotan greseste incredibil la centru, dar tot el revine si recupereaza.

Min.29 Oaspetii preseaza in jumatatea noastra de teren.

Min.26 Mutu aproape ca nu s-a bucurat la golul inscris...

Min.25 Gooooooool Romania! Mutu primeste o pasa execelenta de la Gabi Muresan, patrunde singur in careu si inscrie pentru 1-1!

Min.24 Intreg stadionul scandeaza "Demisia!".

Min.22 Inca o ocazie mare pentru oaspeti! Tatarusanu retine de aceasta data.

Min.22 Gol Luxemburg! Gerson preia in centrul careului si suteaza fara sperante pentru Tatarusanu.

Min.21 Mutu iroseste o lovitura libera.

Min.19 Blaise vede primul cartonas galben al partidei.

Min.16 Joachm suteaza periculos de la mare distanta, dar balonul trece peste poarta lui Tatarusanu.

Min.13 Muresan suteaza in zid din lovitura libera.

Min.10 Ropotan il cauta pe Sapunaru, dar pasa este prea lunga.

Min.6 "Tricolorii" obtin primul corner al partidei, dar faza ramane fara rezultat.

Min.4 Zicu il lanseaza pe Mutu, dar atacantul nationalei este surprins in ofsaid.

Min.2 Mutu trimite in careu, dar portarul oaspetilor iese si respinge.

INCEPE PARTIDA!

8:44 - Se tine un moment de reculegere in memoria victimelor cutremurului din Japonia.

8:43 - Se intoneaza cele doua imnuri.

8:42 - Cele doua echipe au patruns pe teren.

INFO - "Tricolorii" au avut parte de o primire neasteptat de buna la Piatra Neamt, fiind aclamati la scena deschisa.

19:10 - Autocarul nationalei a ajuns la stadion.

19:05 - Jucatorii luxemburghezi au ajuns la stadion.

18:15 - "Tricolorii" au plecat din cantonamentul de la Bacau spre Piatra Neamt.

INFO - Mai sunt disponibile aproximativ 500 de bilete.

17:30 - Organizatorii au deschis portile stadionului Ceahlaul din Piatra Neamt.

Romania: Tatarusanu - Rat, Tamas, Gardos, Sapunaru - Muresan, Ropotan - Zicu, Mutu, Stancu - Marica;

Antrenor: Razvan Lucescu;

Luxemburg: Joubert - Mutsch, Hoffmann, Blaise, Schnell - Leweck, Payal, Bettner - Peters, Gerson, Joachim;

Antrenor: Luc Holtz;

Arbitru: Huseyin Gocek (Turcia);

Asistenti: Serkan Ok, Aleks Tascioglu (Turcia);

Arbitru de rezerva: Halis Ozkahya (Turcia).

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Romania victorie Luxemburg, #Romania Luxemburg preliminarii Euro 2012, #Romania preliminarii Euro 2012 , #Euro 2012