Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Sambata, 09 Octombrie 2010, ora 23:53
17438 citiri
Pozitia de off-side de la golul lui Remy

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a pierdut intalnirea cu Franta, scor 2-0, insa "tricolorii" au fost furati grosolan la Paris, primul gol fiind inscris dintr-o evidenta pozitie de off-side.

Elevii lui Razvan Lucescu au inceput partida in defensiva. Selectionerul si-a asezat jucatorii pe doua linii in fata portii lui Pantilimon, pentru a rezista presiunii de inceput de meci.

Gazdele, cu Nasri si Valbuena in buna dispozitie de joc, au amenintat poarta "tricolorilor" inca din primele minute, insa ocaziile clare au lipsit, romanii blocand mai mereu actiunile adverse la 30 de metri de buturi. Prima mare ocazie de gol a venit abia in minutul 19, atunci cand Malouda, gasit bine de Nasri, a sutat doar in plasa laterala.

Pana la pauza, francezii au avut si o bara, "galacticul" Benzema ratand de putin golul in urma unui sut de manual.

In partea secunda "tricolorii" au iesit mai mult la joc. Razvan Lucescu a mutat bine, cu Deac intrand in locul lui Zicu, si echipa a contat si in ofensiva.

Tot gazdele au amenintat primele poarta lui Pantilimon. In minutul 58, tanarul portar a respins fabulos un sut trimis de Valbuena, mingea a cazut pe transversala, pentru ca apoi sa fie respinsa de Chivu. Si noi am avut o mare ocazie de a marca pe Stade de France, in minutul 71 Sapunaru fiind foarte aproape de gol din pasa lui Marica.

Franta a deschis scorul in minutul 83, cand Remy, plecat dintr-o pozitie de off-side cat se poate de clara, l-a invins pe bravul Pantilimon cu un sut plasat. Gourcuff a mai punctat si el in prelungiri, din pasa debutantului Payet, stabilind scorul final.

Romania a pierdut meciul cu Franta, insa jucatorii nostri au aratat ca pot mai mult.

Intalnirea dintre Franta si Romania a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI!!!

Min.90+3 GOOL Franta!!! Gourcuff inscrie din pasa lui Payet!

Min.90 Pantilimon intervine bine la sutul lui Payet.

Schimbare Romania: Roman intra in locul lui Cocis.

Schimbare Franta: Payet intra in locul lui Benzema.

Min.86 Florescu primeste cartonasul galben.

Min.85 Radoi suteaza pe langa poarta de la 20 de metri.

Min.83 GOOL FRANTA!!! Remy inscrie pe langa Pantilimon, insa atacantul francez a plecat din offside!!!

Min.82 Mexes este avertizat cu cartonas galben.

INFO: 79.300 de spectatori asista la partida.

Min.79 Se joaca frumos, pe contre.

Min.75 Deac suteaza de la distanta, peste poarta.

Schimbare Franta: Gourcuff intra in locul lui Nasri.

Min.72 Cocis centreaza bine, Lloris iese si scoate balonul de pe capul lui Marica!

Min.71 BARA ROMANIA!!! Sapunaru loveste bara portii lui Lloris cu un sut din centrul careului!!!

Min.70 Gazdele par sa se precipite usor in faza ofensiva, romanii incearca mai mult pe contraatac.

Schimbare Franta: Remy intra in locul lui Valbuena.

Schimbare Romania: Marica intra in locul accidentatului Daniel Niculae.

Min.61 Bogdan Stancu scapa de un adversar, paseaza in centrul careului advers, Cocis este blocat, iar faza se incheie cu un sut al lui Rat.

Min.59 Pantilimon are doua noi interventii de vis in fata unui Nasri scapat de marcajul fundasilor.

Min.59 Pantilimon respinge din nou in corner sutul lui Benzema.

Min.58 BARA FRANTA!!! Valbuena suteaza puternic, Pantilimon respinge incredibil, mingea loveste transversala si este respinsa de Chivu!!!

Min.56 Francezii nu prea mai reusesc sa puna aceeasi presiune pe Romania ca in prima repriza.

INFO: M'Vila sangereaza dupa ce a primit un cot in figura de la Radoi.

Min.50 Malouda suteaza bine, dar balonul este deviat in corner.

Min.47 Mare ocazie Romania! Stancu centreaza bine, Cocis rateaza lovitura de cap, dar mingea ajunge la Florescu. Sutul romanului este respins greu de Lloris!!!

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA!!!

__________________________

Schimbare Romania: Deac a intrat in locul lui Zicu.

INFO: Ciprian Marica a fost extrem de nervos in pauza, cand a iesit alaturi de celelalte rezerve pe teren.

FINALUL PRIMEI REPRIZE!!! Romania a reusit sa conserve rezultatul de egalitate, insa nu a avut nicio ocazie la poarta lui Lloris.

Min.45 Diarra primeste cartonasul galben dupa un fault urat la Niculae.

Min.43 Nasri reuseste o noua pasa de geniu, dar M'Vila suteaza peste poarta Romaniei.

Min.41 BARA FRANTA!!! Benzema suteaza ireal, insa balonul se duce doar in bara unui Pantilimon impietrit pe linia portii.

Min.39 Malouda suteaza de la distanta, peste poarta lui Pantilimon.

Min.35 Benzema preia in careul nostru, insa Chivu intervine din nou ireprosabil!

INFO: Cele cateva mii de spectatori romani se aud incurajand nationala pe Stade de France.

Min.30 Sapunaru este avertizat cu cartonas galben.

Min.29 Diarra reia cu capul, putin peste poarta lui Pantilimon.

Min.29 Benzema are o actiune stralucitoare, paseaza pentru Nasri, iar capitanul Chivu respinge cu o interventie la sacrificiu!

Min.26 Francezii preseaza fantastic, insa "tricolorii" reusesc sa respinga toate actiunile ofensive ale adversarilor.

Min.26 Reveillere intra bine in careul nostru, unde este blocat de Chivu.

Min.25 Zicu paseaza bine, Lloris iese din poarta gresit, insa Niculae nu poate relua in poarta goala!

Min.23 M'Vila rateaza un voleu de la 18 metri.

Min.19 Prima mare ocazie a meciului! Nasri paseaza fantastic pentru Malouda, insa acesta suteaza doar in plasa laterala din pozitie buna.

Min.18 Francezii ies pe contraatac, romanii sunt descoperiti in aparare, dar Valbuena trimite pe langa poarta.

Min.18 "Tricolorii" au trecut cu bine de primul sfert de ora al meciului, cel de care se temea Razvan Lucescu.

Min.15 Chivu intervine excelent la Benzema.

Min.13 Nasri centreaza bine, Tamas rateaza interventia, insa Pantilimon retine.

Min.11 Gazdele au posesia, dar romanii se apara perfect pana acum.

Min.7 Pantilimon boxeaza o centrare trimisa de Clichy.

Min.6 Tamas il blocheaza bine pe Nasri.

INFO: Fortele de ordine au lovit un suporter roman!

Min.5 Actiune buna de atac a romanilor terminata cu o centrare dezamagitoare a lui Cocis.

Min.3 Chivu balbaie un balon cu Benzema in spate, insa Pantilimon iese si respinge.

Min.1 A inceput meciul, Romania a avut lovitura de start!

INFO: Sebastian Loeb a dat lovitura de start a intalnirii.

INFO: Se intoneaza cele doua imnuri.

INFO: Echipele au intrat pe teren.

ROMANIA: Pantilimon - Sapunaru, Tamas, Chivu, Rat - Cocis, Radoi, Florescu, Zicu - B. Stancu, D. Niculae.

Rezerve: Lobont, Maftei, Marica, S. Radu, M.Roman, Bilasco, Deac

Selectioner: Razvan Lucescu.

FRANTA: Lloris - Clichy, Rami, Mexes, Reveillere - M'Vila, Alou Diarra - Nasri, Malouda, Valbuena - Benzema.

Rezerve: Mandanda, Sakho, Lassana Diarra, Remy, Gourcuff, Hoarau, Payet.

Selectioner: Laurent Blanc.

Arbitri: Pedro Proenca Oliveira Alves Garcia (centru) - Jose Tiago Garcias Bolinhas Trigo, Ricardo Jorge Ferreira Santos (asistenti) - Joao Francisco Lopes Ferreira (rezerva).

Urmareste mai jos, minut cu minut, toate detaliile legate de partida:

INFO: Antrenorul lui Arsenal, Arsene Wenger, este in tribunele lui "Stade de France".

INFO: Oficialii romani si invitatii lor au ajuns la stadion.

INFO: Multiplul campion de raliuri, Sebastian Loeb, va da lovitura de start a meciului!

INFO: Florin Calinescu a atacat dur echipa nationala, Chivu, Mutu, Radoi si Marica fiind principalii vizati. Cititi mai mult AICI

INFO: "Nu conteaza ca Franta intalneste Romania. Aici vin mereu 75.000 de oameni! Se pot bate cu oricine, tot atatia vin. Asa e si la rugby! Dar baietii sunt invatati cu asemenea presiune si vor scoate un rezultat bun", a spus Mircea Sandu.

INFO: Gabi Tamas spune ca Romania va invinge Franta cu scorul de 1-0. Detalii AICI

INFO: Vineri seara s-au disputat celelalte meciuri din Grupa D, din care fac parte si tricolorii. Belarus a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Luxemburg, iar Bosnia s-a incurcat in Albania, remizand 1-1.

INFO: Meciul este transmis in direct in Romania pe postul Pro TV.

INFO: Romania nu are nicio victorie in meciurile oficiale jucate impotriva Frantei. Citeste mai mult AICI

INFO: Majoritatea biletelor pentru acest meci au fost vandute, astfel ca disputa se va juca cu casa inchisa.

INFO: Mijlocasul Iulian Apostol s-a accidentat si nu va putea evolua pe "Stade de France". Citeste mai mult AICI

INFO: Inaintea acestei intalniri, clasamentul Grupei D a preliminariilor pentru Campionatul European din 2012 se prezinta astfel: 1. Albania - 5 puncte, 2. Belarus - 5 puncte, 3. Bosnia-Hertegovina - 4 puncte, 4. Franta - 3 puncte, 5. Romania - 2 puncte, 6. Luxemburg - 1 punct.

Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
Ciolacu anunță că întrerupe orice comunicare cu Piedone: "Îi urez succes"
Marcel Ciolacu a tăiat orice cale de comunicare cu Cristian Popescu Piedone. Președintele PSD a declarat joi, 25 aprilie, că nu va mai exista niciun dialog și nicio ofertă pentru Piedone....
#Romania furata Franta, #Franta victorie Romania, #Romania invinsa Franta, #Remy gol offside, #Franta Romania preliminarii Euro 2012 , #Euro 2012