Presa maghiara, dupa meciurile Ungariei si Romaniei - calculele calificarii de pe locul 3

Vineri, 09 Octombrie 2015, ora 07:31
11449 citiri

Ungaria a reusit sa invinga Insulele Feroe, joi seara, scor 2-1, dupa ce a fost condusa mai bine de jumatate de meci, iar presa maghiara analizeaza acest rezultat.

Astfel, vecinii nostri se afla pe locul 3 inainte de ultimul meci in grupa, cu sanse mici de a mai prinde locul al doilea, dar putandu-se califica direct chiar si de pe aceasta pozitie.

"O victorie amara", titreaza site-ul MNO.hu, care subliniaza ca victoria a fost una chinuitoare, dupa o prima repriza "oribila" si dupa ce echipa gazda s-a aflat cateva minute pe locul 2 in grupa, cand Romania era condusa de Finlanda.

VS.hu analizeaza sansele echipei nationale a Ungariei de a se califica la EURO 2016 direct de pe locul al treilea.

Cum se poate califica Ungaria direct de pe locul 3

Este insa de remarcat ca meciul cu Grecia nu conteaza in clasamentul echipelor aflate pe locul 3 in grupele preliminare, deoarece elenii se afla pe ultima pozitie in grupa, iar meciurile cu aceste echipe nu sunt luate in calcul in stabilirea clasamentului. Altfel spus, daca Romania bate in Feroe, nu are nicio importanta in cursa calificarii rezultatul Ungariei.

Astfel, in acest moment, Ungaria are 15 puncte in clasamentul echipelor de pe locul 3, urmata de Ucraina, cu 13 puncte, si Irlanda, cu 12 puncte. Irlanda nu mai poate depasi Ungaria, chiar daca invinge in ultima etapa, pentru ca astfel s-ar califica direct de pe locul 2.

Asadar, daca echipele aflate pe ultimul loc si pe locul 3 in acest moment in grupele de calificare raman neschimbate, pentru Ungaria este de ajuns ca Ucraina sa nu castige ultimul meci din grupa, cu Spania, de saptamana viitoare, aceasta fiind echipa care va termina cel mai probabil pe locul 3 in grupa C. In acest moment, Ungaria si Ucraina sunt singurele echipe care se pot califica direct, daca termina pe locul 3 in grupa.

Preliminarii EURO 2016: Rezultatele din grupa Romaniei si clasamentul actualizat

Chiar si asa, insa, presa de la Budapesta subliniaza ca nationala are nevoie de un rezultat mai bun decat al Romaniei, in ultima etapa, pentru calificare sigura de pe locul 2. "Echipa nationala a jucat scandalos in prima jumatate a meciului", scrie 24.hu, notand ca prima repriza a fost "de cosmar".

Romania remizeaza cu Finlanda dupa un meci de infarct si continua cursa pentru EURO 2016

Echipa nationala de fotbal a Romaniei continua lupta pentru calificarea la EURO 2016 dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Finlanda, in grupa F a preliminariilor.

Finlandezii au deschis scorul pe National Arena, insa baietii lui Iordanescu au reusit egalarea in minutul 90, prin Ovidiu Hoban.

Dupa acest rezultat, nationala Romaniei este la mana ei in ultima etapa a preliminariilor. Pentru a ne califica este nevoie sa obtinem un rezultat cel putin egal cu al maghiarilor, care vor intalni Grecia, in timp ce noi vom merge in Feroe.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#presa maghiara Ungaria, #calcule calificare Ungaria, #meci Ungaria Feroe , #Euro 2016