Franta, victorie in cel mai tare amical al zilei - ce a facut Elvetia

Sambata, 26 Martie 2016, ora 08:23
5469 citiri

Primele doua adversare ale Romaniei din Grupa A de la EURO 2016, nationalele Frantei si Elvetiei, au disputat meciuri amicale vineri seara.

Franta a reusit sa castige cel mai tare amical al serii, invingand Olanda in deplasare, scor 3-2, intr-un meci in care elevii lui Didier Deschamps au condus cu 2-0 inca din primul sfert de ora.

Antoine Griezmann a deschis scorul in minutul 6, iar Olivier Giroud l-a dus la 2-0 in minutul 13. Olandezii au replicat imediat dupa pauza, prin Luuk de Jong, care a inscris cu mana in minutul 47, iar Ibrahim Afellay a egalat la 2 in minutul 86.

Dupa doar doua minute, insa, Blaise Matuidi a marcat golul 3, care a adus victorie Frantei.

Meciul a avut parte si de un moment emotionant, in minutul 14 jocul fiind intrerupt pentru a i se aduce un omagiu lui Johann Cruyff, marele fotbalist olandez care purta tricoul cu numarul 14 la echipa nationala si care a murit joi.

Marele Johan Cruyff, omagiat la amicalul Olanda - Franta

Iata echipa de start a Frantei: Mandanda - Jallet, Varane, Koscielny, Evra - Pogba, Diarra, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet

Elvetia, pe care Romania o va intalni in al doilea meci de la EURO, a fost invinsa in deplasare, scor 0-1, de Irlanda. Unicul gol a fost inscris in minutul 2, de Ciaran Clark.

Cea de-a treia adversara a Romaniei, Albania, va juca sambata, de la ora 18:30, in deplasare cu Austria.

Elevii lui Anghel Iordanescu vor intalni, duminica seara, la Cluj-Napoca, echipa nationala a Spaniei. Meciul va incepe la ora 21:45 si va fi transmis in direct pe Ziare.com.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Franta victorie Olanda, #Franta victorie amical, #Elvetia amical Irlanda, #amicale EURO 2016, #Romania amical Spania , #Euro 2016