Romania remizeaza cu Finlanda dupa un meci de infarct si continua cursa pentru EURO 2016

Joi, 08 Octombrie 2015, ora 23:35
36676 citiri

Echipa nationala de fotbal a Romaniei continua lupta pentru calificarea la EURO 2016 dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Finlanda, in grupa F a preliminariilor.

Finlandezii au deschis scorul pe National Arena, insa baietii lui Iordanescu au reusit egalarea in minutul 90, prin Ovidiu Hoban.

Dupa acest rezultat, nationala Romaniei este la mana ei in ultima etapa a preliminariilor. Pentru a ne califica este nevoie sa obtinem un rezultat cel putin egal cu al maghiarilor, care vor intalni Grecia, in timp ce noi vom merge in Feroe.

In schimb, Romania si-a asigurat locul trei in grupa, care ne garanteaza prezenta la barajul pentru EURO 2016.

Partidele din ultima etapa a preliminariilor sunt programate duminica, de la ora 19:00, in direct pe Ziare.com.

Preliminarii EURO 2016: Rezultatele din grupa Romaniei si clasamentul actualizat

Desfasurarea meciului

Ajunsi la finalul unui an in care in meciurile oficiale am marcat doar un gol, cu Feroe, "tricolorii" au ales sa joace pe cartea atacului in meciul decisiv pentru calificarea la turneul final.

Prima repriza a fost una buna, insa ne-a lipsit din nou golul. A aparut astfel precipitarea, iar finlandezii au profitat de naivitatile din defensiva noastra si ne-au marcat un gol ce poate face sa ratam inca o prezenta la un turneu final, daca nu invingem in Feroe.

Anghel Iordanescu, despre egalul dramatic cu Finlanda

Atacuri in valuri in prima repriza fara deznodamant

Anghel Iordanescu l-a coborat pe Lucian Sanmartean in linia de mijloc, iar acesta a incercat sa ordoneze mai bine atacurile noastre si sa aduca un plus de fantezie in joc.

Nationala noastra a atacat astfel inca din primele secunde si puteam deschide scorul in primul minut, insa reluarea lui Keseru a fost scoasa de pe linia portii.

Atacurile au continuat, iar Bogdan Stancu a fost aproape de gol in minutul 9, cand a reluat in bara laterala din zece metri. Mingea i-a revenit insa sutul s-a dus peste poarta.

Pe fondul unui joc bun al baietilor nostri, din Ungaria a venit o veste cum nu se putea mai buna. Feroe a deschis scorul la Budapesta, iar misiunea devenea tot mai usoara.

Finlandezii ne-au dat insa si ei ceva emotii in minutul 16, dar Tatarusanu a inchis bine poarta, pentru ca un minut mai tarziu Bogdan Stancu sa reia din nou superb, dar golul i-a fost anulat de un reflex uimitor al portarului.

Am incercat si cu fundasii centrali, iar Chiriches si Grigore au ratat doua sanse bune in minutele 17 si 21.

Jocul era bun, ajungeam usor la poarta, dar nu reuseam sa bagam mingea in plasa. Astfel a aparut precipitarea, iar Keseru a dat pe langa minge intr-o pozitie ideala in minutul 37. Tot el se putea revansa in minutul 43, dar portarul finlandezilor a avut o noua interventie buna.

La pauza a fost asadar 0-0, in continuarea unei serii de ineficienta istorice.

Ne-am prabusit dupa pauza

Torje a sutat in bara in startul partii secunde, Keseru a ratat din toate pozitiile, iar precipitarea a fost din ce in ce mai mare.

Dupa o prima repriza in care a lipsit doar golul, tricolorii au parut parasutati pe teren si lipsiti de clarviziune, alegand mai tot timpul cele mai proaste solutii.

Finlandezii au reusit astfel sa inscrie in minutul 69, cand Chiriches si Grigore au fost pacaliti usor, iar Pohanphalo a venit din spate si a inscris cu un sut imparabil.

A fost momentul caderii pentru baietii nostri, care au inceput sa arate ca un pugilist in corzi. In schimb, finlandezii au devenit din ce in ce mai dezinvolti, fortandu-l pe Tatarusanu sa faca minuni in poarta. Ei au avut si un penalty clar neacordat.

Vestile erau si mai proaste, in conditiile in care Ungaria reusea sa intoarca rezultatul cu Finlanda.

In ultimele minute am cazut complet, nu am mai reusit sa ajungem la poarta adversa, dar ne-am gasit cumva stralucirea in prelungiri, cand Maxim a lobat o minge peste apararea adversa, sutul lui Andone a fost respins gresit, iar Hoban a venit salvator si a bagat mingea in plasa.

S-a terminat 1-1, dupa un meci electrizant in care am fost la un pas de o rusine istorica. Totul se va decide in Feroe, unde suntem obligati sa invingem pentru a ne califica la EURO 2016.

ROMANIA - FINLANDA 1-1

90 - Final de meci!

90 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ROMANIA!!!! Hoban inscrie si ne duce in al noualea cer!!! Andone suteaza bine din sase metri dupa o pasa a lui Maxim, portarul respinge in lateral, iar Hoban vine si inscrie!!!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Adi Popa intra in locul lui Torje.

86 - Tatarusanu intervine excelent in fata lui Pukki.

83 - Chiriches face un sprint de 50 de metri si blocheaza un gol ca si facut. Suntem la pamant.

80 - Ce ocazie! Finlandezii scapa pe contraatac, dar Tatarusanu are doua interventii excelente.

77 - Hamalainen intra in locul lui Pojanpahlo.

75 - Dumnezeule, ce ocazie!!! O deviere face ca mingea sa ajunga la Keseru la trei metri de poarta, dar acesta se misca greu si nu reuseste sa suteze!

75 - Keseru mai iroseste o sansa, sutand lamentabil din lovitura libera de la 20 de metri.

Info: Ungaria face 2-1 cu Feroe! La aceste scoruri, Romania coboara pe locul 3 in grupa si suntem la mana rezultatelor! Trebuie sa egalam in continuare ca sa depindem de noi!

72 - Hoban vede cartonasul galben.

La aceste rezultate, mai avem doua puncte peste Ungaria, insa maghiarii ne pot complica toate calculele daca inscriu cu Feroe.

69 - Florin Andone intra in locul lui Bogdan Stancu.

68 - Ce ocazie!!! Finlandezii scapa pe contraatac, sunt aproape de gol, dar Tatarusanu scapa cu fata curata!

67 - GOL FINLANDA! Chiriches si Grigore comit o mare greseala de marcaj, Pohjanpalo vine puternic din spate si inscrie pentru finlandezi!

Info: Ungaria egaleaza Feroe.

64 - Jelasto intra in locul lui Arkivulo.

61 - Toivo intra in locul lui Arajuri.

60 - Maxim intra in locul lui Chipciu, fluierat de foarte multi spectatori.

58 - Ce ocazie!!! Sanmartean centreaza bine din partea dreapta, Keseru reia cu capul direct in pieptul portarului!

56 - Ce emotii! Ne sta inima la o minge scapata de Tatarusanu la o centrare din partea dreapta, dar se redreseaza in ultima clipa.

55 - Ce ocazie!!!! Torje suteaza bine din 20 de metri, insa mingea loveste bara laterala!!!

54 - Sanmartean dribleaza cinci jucatori, e faultat, iar Halsti vede cartonasul galben.

53 - Rat suteaza frumos de la 25 de metri putin pe langa vinclu.

50 - Torje trage in bratele portarului din lovitura libera de la 25 de metri.

49 - Pohjanpalo vede cartonas galben pentru un fault asupra lui Sanmartean.

Info: Irlanda de Nord are 2-0 cu Grecia

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - Ce ocazie!!! Keseru preia bine in marginea careului, isi face mingea pe sut, trage bine, dar portarul respinge! Cate ocazii am irosit!

40 - Keseru trage in zid din lovitura libera de la 30 de metri.

37 - Ce ocazie!!! Chipciu trimite ideal in fata portii, dar Keseru da pe langa minge! Incredibila ratare.

Info: Irlanda de Nord deschide scorul cu Grecia.

Meciurile din grupa Romaniei si clasamentul in timp real le puteti vedea LIVE aici

33 - Sanmartean dribleaza trei adversari si este oprit din cursa printr-un fault dur.

30 - Bogdan Stancu reia din plonjon, mingea se duce pe langa poarta.

28 - Torje patrunde superb in careu, centreaza bine, insa Chipciu si Keseru se incurca reciproc.

25 - Romania pleaca pe contraatac prin Chipciu, dar acesta greseste o pasa simpla.

21 - Ce ocazie!!! Grigore trimite cu capul putin peste poarta dupa un corner al lui Torje!

17 - Ce ocazie!!! Corner pentru Romania, mingea e trimisa spre poarta de Chiriches, dar este respinsa cu mari probleme! Ce meci de infarct pe National Arena!

17 - Ce ocazie!!! Bogdan Stancu reia superb cu capul sub transversala din 10 metri, portarul scoate cu greu in corner!

16 - Ce ocazie!!! Tatarusanu scoate cu greu in corner o deviere la coltul scurt.

12 - Bogdan Stancu cade in careu si cere penalti, jocul continua.

Info: Rezultat bomba in Ungaria! Feroe deschide scorul! La aceste rezultate, Romania este deja calificata!!!

9 - Ce ocazie!!! Stancu trimite cu capul din opt metri in bara, mingea ii revine, dar trage peste poarta! Incredibil!

8 - Sanmartean patrunde superb in careu si obtine un corner.

4 - Rat centreaza din partea stanga, Keseru apare la coltul scurt si trimite cu capul peste poarta.

1 - Ce ocazie!!! Torje bate cornerul, se deviaza la coltul lung pana la Keseru care reia periculos, dar mingea e respinsa de pe linie!

1 - Avem un corner dupa doar 15 secunde.

1 - A inceput meciul! Atmosfera e superba pe National Arena!

Info: Partida se disputa pe National Arena, unde sunt asteptati 50 de mii de spectatori.

ECHIPELE DE START:

ROMANIA: Tatarusanu - Papp, Chiriches, D. Grigore, Rat - Hoban - Torje, Sinmartean, Chipciu - Keseru, Stancu

Rezerve: Pantilimon, Lung, Moti, Gaman, Matel, Pintilii, Maxim, Filip, Prepelita, Andone, Budescu, Popa

FINLANDA: Hradecky- Arkivuo, Arajuuri, Moisander, Uronen - Ring, Haltsi, Schuller, Hetemaj - Pukki - Pohjanpalo

Rezerve: Maenpaa, Joronen, Jalasto, Ojala, Lam, Raitala, Toivio, Lod, Mattila, Hamalainen, Sadik

Partida este televizata pe postul TVR 1.