Romania pierde in Polonia si isi ia adio de la Cupa Mondiala

Sambata, 10 Iunie 2017, ora 23:37
37192 citiri

Visul romanilor de a ajunge din nou la Cupa Mondiala a luat sfarsit dupa meciul cu Polonia, infrangerea de la Varsovia si victoriile adversarilor facand aproape imposibil acest deziderat.

"Tricolorii" au cedat categoric duelul cu "lesii", scor 3-1, la capatul unei partide in care elevii lui Daum au evoluat foarte defensiv.

In ceea ce trebuia sa fie meciul de totul sau nimic pentru echipa noastra, selectionerul Daum a trimis in teren o echipa defensiva, un 5-4-1 a carui principala misiune era aceea de a nu primi gol, desi o remiza nu ne-ar fi ajutat prea mult.

Lewandowski a deschis scorul in minutul 28, transformand un penalti scos tot de el dupa un fault stupid al lui Sapunaru.

Tot Lewa a dus scorul la 2-0 in debutul partii secunde, cand s-a inaltat dintre Chiriches si Sapunaru si a trimis in plasa cu o lovitura de cap foarte bine plasata.

Cinci minute mai tarziu a venit randul lui Tosca sa comita un penalti copilaresc, iar Lewandowski si-a completat "hat-trick-ul".

Bogdan Stancu a salvat ceva din onoarea Romaniei cu un sut deviat norocos in poarta adversa, insa asta a fost tot ce a reusit echipa noastra la Varsovia.

Dupa 6 meciuri in preliminariile Mondialului Romania are numai 6 puncte, aflandu-se la 4 "lungimi" in spatele Danemarcei si Muntenegrului, echipele care se lupta pentru locul secund in grupa.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei!

Min.87 Sansa buna pentru Romania, Hanca reluand in blocaj din centrarea lui Tosca.

Min.81 Schimbare Polonia: Intra si Teodorczyk.

Min.79 Schimbare Romania: Hanca, la debut, intra in locul lui Marin.

Min.77 GOOOL ROMANIA! Stancu inscrie cu sansa, sutul sau din afara careului fiind deviat!

Min.72 Schimbare Polonia: Milik intra in locul lui Linetty.

Min.67 Incercam macar golul de onoare, insa nu par sa fie sanse mari.

Min.62 GOOOL POLONIA! Lewa reuseste tripla!

Min.62 Penalti Polonia! Tosca il faulteaza stupid pe Zielinski!

Min.60 Dubla schimbare Romania: Intra Stanciu si Grozav, ies Latovlevici si Chipciu.

Min.57 GOOOL POLONIA! Lewandowski se inalta dintre Chiriches si Sapunaru si inscrie cu o lovitura de cap!

Min.50 Latovlevici suteaza in zid din lovitura libera.

Min.46 Incepe repriza secunda! Nicio schimbare la pauza!

_______________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.45+1 Grosicki pleaca excelent pe contraatac, centreaza in fata portii, de unde Blaszczykowski reia slab.

Min.44 Schimbare Polonia: Krychowiak intra in teren.

Min.40 Latovlevici profita de o greseala a polonezilor, preia in careul advers, insa balonul sutat de el ocoleste vinclul.

Min.38 Uriasa ocazie! Lewandowski ramane singur cu Tatarusanu, dar portarul nostru intervine exceptional!

Min.37 Polonezii pacalesc din nou defensiva noastra, insa Grosicki suteaza in bratele lui Tatarusanu din marginea careului.

Min.33 Tatarusanu respinge fantastic din gheata lui Lewandowski.

Min.31 Tatarusanu scoate cu piciorul un sut-centrare al lui Blaszczykowski.

Min.29 GOOOL POLONIA! Lewandowski inscrie din penalti!

Min.28 PENALTI POLONIA! Sapunaru il faulteaza stupid pe Lewandowski in propriul careu si arbitrul arata punctul cu var!

Min.22 Piszczek centreaza bine, Tatarusanu nu iese si sunt cateva momente de panica pentru noi. Rezolvam pana la urma.

Min.19 Nu se intampla in continuare prea multe pe teren.

Min.13 Incercam sa amenintam poarta adversa cu lansari in adancime, dar nu avem inca nici macar un sfert de ocazie.

Min.7 Polonia este echipa cu initiativa, jucatorii lui Daum incercand sa se apere in aceste minute.

Min.3 Este evident din primele minute ca Romania joaca in 5-4-1, cu un Andone izolat in avanposturi.

Min.2 Muntenegru a reusit sa deschida deja scorul in fata Armeniei.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Polonia: Szczesny - Piszczek, Cionek, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Maczynski, Linetty, Grosicki - Zielinski, Lewandowski

Rezerve: Fabianski, Skorupski, Leczuk, Rybus, Bereszynski, Krychowiak, Peszko, Dabrowski, Wszotek, Milik, Teodorczyk

Selectioner: Adam Navalka

Romania: Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches, Tosca - Benzar, R.Marin, Pintilii, Latovlevici - Chipciu, Fl. Andone, B. Stancu

Rezerve: Pantilimon, S. Lung, Gardos, Cr. Ganea, Baluta, Stanciu, Rotariu, Hanca, Ivan, Tiru, Bicfalvi

Selectioner: Christoph Daum

INFO: La Varsovia atmosfera incepe sa se incinga inaintea meciului. Toate biletele au fost epuizate, polonezii fiind foarte interesati de acest joc.

Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
Conspirația „George Soroș”, din nou în România, în plin an electoral. Reacția nervoasă a lui Cioloș, întrebat dacă miliardarul se află în spatele partidului său
Europarlamentarul REPER Dacian Cioloş a declarat la Iaşi, după ce a fost întrebat de un bărbat dacă în spatele partidului din care face parte se află George Soros, că nu s-a întâlnit...
#Polonia Romania LIVE, #Polonia Romania preliminarii, #Polonia Romania rezultat , #preliminarii Cupa Mondiala