Nationala Romaniei, record european al acestui secol, in meciul cu Armenia

Duminica, 09 Octombrie 2016, ora 08:45
17524 citiri

Nationala Romaniei a doborat un record european al acestui secol, in meciul castigat cu 5-0 contra Armeniei, sambata seara, in preliminariile Cupei Mondiale din Rusia.

Primele trei goluri au fost marcate dupa fix 11 minute, fiind astfel cel mai rapid scor de 3-0 intr-un meci european de calificare la Cupa Mondiala din acest secol, se arata pe contul de Twitter Gracenote Live, care ofera statistici si informatii din fotbal.

De asemenea, in meciul cu Armenia, nationala a doborat un record vechi de 83 de ani, inscriind in doar 11 minute 3 goluri.

Precedentul record data din 1 iunie 1933, cand Romania avea 3-0 in minutul 13 cu Iugoslavia, iar acea performanta a fost intrecuta astfel cu mai bine de un minut. Atunci, insa, era vorba despre un meci amical.

De asemenea, nationala noastra a condus cu 4-0 la pauza pentru prima data dupa o pauza de 12 ani. Ultima data s-a intamplat in 2004, la meciul amical cu Germania, castigat cu 5-1.

Golurile noastre din partida cu Armenia au fost marcate de Bogdan Stancu, Adi Popa, Nicolae Stanciu, Razvan Marin si Alex Chipciu.

Romania are astfel 4 puncte dupa doua etape in preliminarii.

Urmatorul meci al "tricolorilor" va avea loc marti, de la ora 19:00, in Kazahstan, in direct pe Ziare.com.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Romania record european Armenia, #Romania 3 0 11 minute, #Romania Armenia 5 0 , #preliminarii Cupa Mondiala