Pe urmele Generatiei de Aur: Victoria cu Armenia, in topul istoric al rezultatelor Romaniei

Duminica, 09 Octombrie 2016, ora 10:27
3095 citiri

Victoria de sambata seara a Romaniei cu Armenia, scor 5-0 la Erevan, a fost al treilea cel mai categoric succes in deplasare, din istoria nationalei.

Nationala noastra reusise anterior sa castige la 7 goluri diferenta in deplasare, in doua meciuri - cel din Liechtenstein, scor 8-1 in 1997, in preliminariile Campionatului Mondial din 1998, si cel din Luxemburg, scor 7-0 in anul 2002, in preliminariile EURO 2004, informeaza Digi Sport.

In plus, Romania a mai invins de opt ori la o diferenta de patru goluri, in deplasare, ultima oara 4-0 in Andorra, in 2013, in preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Totodata, nationala n-a mai invins la o diferenta de 5 goluri din anul 2007, scor 6-1 pe teren propriu cu Albania, in preliminariile EURO 2008.

Primele trei goluri ale partidei de sambata seara au fost marcate dupa fix 11 minute, fiind astfel cel mai rapid scor de 3-0 intr-un meci european de calificare la Cupa Mondiala din acest secol.

De asemenea, in meciul cu Armenia, nationala a doborat un record vechi de 83 de ani, inscriind in doar 11 minute 3 goluri.

Precedentul record data din 1 iunie 1933, cand Romania avea 3-0 in minutul 13 cu Iugoslavia, iar acea performanta a fost intrecuta astfel cu mai bine de un minut. Atunci, insa, era vorba despre un meci amical.

Totodata, nationala noastra a condus cu 4-0 la pauza pentru prima data dupa o pauza de 12 ani. Ultima data s-a intamplat in 2004, la meciul amical cu Germania, castigat cu 5-1.

Golurile noastre din partida cu Armenia au fost marcate de Bogdan Stancu, Adi Popa, Nicolae Stanciu, Razvan Marin si Alex Chipciu.

Romania are astfel 4 puncte dupa doua etape in preliminarii.

Urmatorul meci al "tricolorilor" va avea loc marti, de la ora 19:00, in Kazahstan, in direct pe Ziare.com.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Romania victorie Armenia, #Romania 5 0 Armenia, #Romania Armenia 5 0 preliminarii , #preliminarii Cupa Mondiala