Romania a remizat cu Grecia. Adio, Rio!

Marti, 19 Noiembrie 2013, ora 22:55
32055 citiri

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a ratat calificarea la Cupa Mondiala din Brazilia dupa barajul cu Grecia. "Tricolorii" n-au reusit decat o remiza, scor 1-1, la Bucuresti si cum in tur elenii s-au impus cu 3-1 ei sunt cei care merg la Rio.

Selectionerul Victor Piturca a abordat intalnirea de pe National Arena cu o formula de joc ofensiva. Ultra-ofensiva dupa multi. Asta doar pe hartie, pentru sistemul 4-1-4-1 imaginat de Piturca a fost mai mult un 4-2-3-1, cu un Tanase retras curios in rol de inchizator de creatie, daca exista asa ceva, si cu numai patru jucatori de atac contra a 5-6 adversari.

Debutul partidei a fost unul superb. 50.000 de oameni au cantat imnul national sperand la calificare, chiar daca premisele nu erau cele mai bune.

Dupa fluierul de start, lucrurile s-au schimbat. Au fost cateva minute entuziasmante pentru noi, insa atacurile "tricolorilor" au fost haotice, cu o puzderie centrari trimise de Torje complet aiurea. Treptat, grecii au realizat cu cine joaca si s-au adaptat stilului nostru.

Elenii au deschis scorul in minutul 23, la capatul unei faze identice cu cea de la Pireu. Mitroglu a profitat de o mare gafa a lui Matel, care nu a facut pasul la offside, si a ramas singur cu Tatarusanu, pe care l-a executat cu sange rece.

Dupa acest gol baietii lui Piturca au cedat complet, lasand impresia ca se afla pe teren doar pentru ca mai erau peste 60 de minute de joc.

Partea secunda nu a fost diferita de prima, Romania incercand naiv sa atace poarta adversa.

Am reintrat in meci cu multa sansa, grecii facandu-ne un cadou neasteptat. Torossidis si Holebas s-au incurcat in marginea propriului careu, primul sutand curios si trimitand balonul imparabil pentru propriul portar.

A urmat un forcing de 10 minute al romanilor, cu doua ocazii destul de mari ale lui Hoban si Latovlevici, insa adversarii nostri au stiut sa gestioneze aceasta perioada mai dificila.

Au tras de timp, au rupt ritmul jocului si, in cele din urma, s-au calificat la Cupa Mondiala.

Nationala Romaniei ramane acasa, asa cum s-a intamplat la ultimele trei Mondiale, si asteapta preliminariile Euro 2016.

Intalnirea dintre nationalele Romaniei si Greciei a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+4 FINAL DE MECI!!! Grecia se califica la Cupa Mondiala!

INFO: Noi scandari pe National Arena: "Piti, Piti, lasa-ne!"

Min.89 Ne indreptam spre final. Grecii sunt ca si calificati la Cupa Mondiala.

Min.86 Schimbare Romania: Iese Stancu si intra Grozav.

INFO: Din nou se scandeaza "Demisia, demisia!"

Min.80 Schimbare Grecia: Siovas iese, intra Manolas.

Min.76 Matel centreaza in Holebas, acesta pare ca opreste balonul cu mana in propriul careu, dar arbitrul sarb nici nu se gandeste sa acorde penalti.

Min.73 Schimbare Grecia: Iese Karagounis si intra Samaris.

Min.72 Schimbare Grecia: Iese Torosidis si intra Vyntra.

Min.70 Au facut doi pasi inapoi grecii, insa "tricolorii" ataca usor haotic si pierd posesia foarte usor in jumatatea adversa.

Min.65 Suteaza Latovlevici din lovitura libera putin peste poarta.

Min.62 Hoban suteaza de la 20 de metri, insa Karnezis scoate in corner.

Min.60 Centreaza foarte bine Chiriches, Sokratis respinge in corner.

Min.58 Cartonas galben pentru Holebas.

INFO: Avem nevoie de inca doua goluri pentru a trimite meciul in prelungiri.

Min.56 Schimbare Romania: Marius Niculae intra in locul lui Torje.

Min.55 GOOOOL ROMANIA!!! Grecii ne dau o mana de ajutor, Holebas trimitand imparabil pentru propriul portar de la 16 metri!!!

INFO: Mai multe petarde explodeaza aproape de careul grec. Crainicul stadionului avertizeaza galeria Romaniei.

Min.51 Incercam un atac pe centru, dar Marica este deposedat in marginea careului.

Min.48 Incepem si aceasta repriza cu o posesie sterila si angajari fara sorti de izbanda in treimea elena.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

__________________

Min.45+3 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

INFO: O petarda explodeaza in careul advers, un jucator grec este la pamant acuzand o accidentare.

Min.45+1 Faza frumoasa a Romaniei cu Maxim pasand pentru Marica. Sutul acestuia se duce pe langa poarta.

INFO: "Demisia, demisia!" se scandeaza din tribune. Romania nu a aratat nimic in aceasta prima repriza desi este obligata sa inscrie daca vrea sa ajunga la Mondial.

Min.40 Maniatis suteaza de la marginea careului nostru, dar Tatarusanu retine.

Min.37 Romanii par ca au cedat definitiv, in timp ce grecii zburda pe teren.

Min.31 Posesie sterila pentru nationala noastra, care nu reuseste sa aiba nici macar o ocazie la poarta elena.

Min.26 Schimnare Romania: Latovlevici intra in locul lui Rat.

Min.25 Tanase forteaza o patrundere, incearca sutul, dar trimite in blocaj.

Min.23 GOL GRECIA!!! Pasa filtranta pentru Mitroglu, care scapa singur cu Tatarusanu si inscrie!

Min.22 Inca o ocazie pentru greci! Lovitura libera executata bine, insa avem noroc cu Samaras, care trimite pe langa.

Min.19 Incearca si Stancu un sut de la peste 20 de metri, dar Karnezis retine usor.

Min.17 Ce ocazie! Holebas suteaza plasat de la 16 metri, insa Tatarusanu respinge fabulos in corner.

Min.16 A trecut primul sfert de ora al partidei si nu am avut nici macar o ocazie periculoasa la poarta grecilor.

Min.12 Incearca Maxim o centrare, insa trimite in bratele portarului Karnezis.

Min.10 Chiriches iese cu bine dintr-o faza delicata si revenim in atac.

Min.6 Incearca Torje un sut de la distanta, dar trimite pe langa poarta.

Min.5 Abuzam de centrari care sunt prada usoara pentru fundasii centrali greci.

Min.3 Incercam un joc de posesie in aceste prime minute.

Min.1 INCEPE MECIUL!!!

INFO: "Romania, Romania!" se scandeaza acum pe National Arena. Multe fumigene, multe petarde in sectorul elenilor.

ECHIPELE DE START:

ROMANIA: Tatarusanu - Matel, Goian, Chiriches, Rat - Hoban - Torje, Stancu, Tanase, Maxim - Marica

Rezerve: Lobont, Pantilimon, Luchin, Gardos, Grozav, Grigore, Latovlevici, Nicolita, Gaman, Niculae, Cocis, Keseru

Antrenor: Victor Piturca

GRECIA: Karnezis - Torosidis, Siovas, Papastathopoulos, Holebas - Maniatis, Karagounis, Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras

Rezerve: Kapino, Sifakis - Tzavelllas, Manolas, Kone, Vyntra, Christodopouloulos, Gekas, Ninis, Samaris, Fourtunis, Tachtsidis

Antrenor: Fernando Santos

Arbitri: Milorad MAZIC - centru; Milovan RISTIC, Dalibor DJURDJEVIC - asistenti; Bosko JOVANETIC - rezerva. Toti sunt din Serbia.

ora 20.58: Atmosfera senzationala la Bucuresti! 50 de mii de romani canta "Desteapta-te romane!" iar un "tricolor" urias a acoperit una dintre peluze!

ora 20.40: 62 de suporteri au fost retinuti in Capitala.

"In jurul orei 19.45, jandarmii au desoperit intr-o fabrica dezafectata din zona Pietei Muncii 62 de persoane care confectionau mai multe bannere si aveau asupra lor materiale pirotehnice pe care intentionau sa le introduca in stadion. Bannerele nu aveau legatura cu sustinerea echipei nationale si contineau cuvinte jignitoare la adresa unor persoane", a declarat purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Capitalei, Georgian Enache, pentru MEDIAFAX.

ora 20.15: Cateva zeci de suproteri au fost opriti de jandarmi in drumul lor spre stadion. Din cate se pare, fanii ar avea bannere cu mesaje rasiste pe care vor sa le afiseze in timpul partidei cu Grecia.

ora 20.00: Usor-usor se umple stadionul, sunt sanse ca recordul de asistenta al National Arena sa fie depasit.

ora 19.15: Suporterii greci isi fac simtita prezenta pe National Arena.

ora 19.03: Nationala Romaniei a ajuns la stadion.

ora 19.00: Portile stadionului s-au deschis de aproape o ora si multi dintre spectatori si-au ocupat locurile din tribune.

ora 19.00: Versurile imnului Romaniei vor rula pe cubul multimedia al National Arena in momentul intonarii acestuia, inainte de fluierul de start.

INFO: In tur, la Atena, grecii s-au impus cu scorul de 3-1.

INFO: Partida poate fi urmarita la TV pe postul Antena 1.

INFO: Oficialii FRF au dorit ca partida sa se dispute cu acoperisul Arenei Nationale tras, insa grecii s-au opus iar observatorul FIFA le-a dat dreptate.

INFO: Peste 50 de mii de oameni sunt asteptati in tribunele National Arena.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Romania Grecia rezultat, #Romania Grecia baraj Cupa Mondiala, #Romania Cupa Mondiala 2014 , #preliminarii Cupa Mondiala