Christoph Daum aduce nationala Romaniei in secolul XXI: Iata ce va face la pauza meciului cu Muntenegru

Sambata, 03 Septembrie 2016, ora 22:33
13952 citiri

Christoph Daum aduce nationala Romaniei in secolul XXI si, la pauza meciului cu Muntenegru, de duminica, va oferi indicatii tactice bazandu-se pe o analiza video facuta in timp real.

Andrei Vochin, consilierul presedintelui FRF, a fost omul care a dezvaluit ce inovatie va adopta Daum.

Fotbalistii nationalei noastre vor vedea la vestiar ce anume au gresit in prima repriza si vor fi ajutati sa corecteze aceste erori in partea secunda folosind tehnologia video.

"In cabina va fi instalata o intreaga tehnologie video. In pauza meciului, analistii video vor prelucra doua-trei chestiuni in prima repriza, iar acestea vor fi aratate jucatorilor, se vor da doua-trei indicatii, nu mai mult. Dar totul video, pe ecran, cu imagini din prima repriza. E vorba despre bloc functional, despre miscari ale unor jucatori, bune sau rele, astfel incat sa se poata corecta cat mai repede eventualele erori din prima repriza, sau sa se poata repeta cat mai des lucrurile bune care se fac in prima parte a meciului.

In ziua de astazi vizualul este mult mai puternic decat orice vorba spusa, tocmai de aceea si sedintele de pregatire, de antrenament, sunt pregatite cu analiza video inainte, cu explicare la ceea ce va trebui sa se faca si apoi cu analiza dupa. Pentru a vedea la antrenament, toate antrenamentele sunt filmate, iar dupa aceea sunt taiate imaginile cele mai reprezentative pentru fiecare jucator", a spus Vochin la Dolce Sport.

Intalnirea dintre Romania si Muntenegru, din preliminariile Mondialului din 2018, se va disputa duminica seara, de la ora 21:45.

Meciul va fi transmis in direct pe site-ul Ziare.com.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Daum nationala Romaniei analiza video, #Daum selectioner Romania, #Romania Muntenegru nationala , #stiri Nationala Romaniei