Romania a debutat cu o victorie chinuita la Campionatul Mondial de handbal

Sambata, 03 Decembrie 2011, ora 20:31
22670 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins greu selectionata similara a Tunisiei, scor 30-28, in partida de debut la Campionatul Mondial din Brazilia.

Fara Cristina Neagu si Ionela Stanca, "tricolorele" ne-au dat mari emotii in primul meci din Brazilia, unul care in mod normal n-ar fi trebuit sa ne puna probleme, avand in vedere valoarea adversarului african.

Tunisia s-a instalat la conducere dupa primele minute, insa nu s-a distantat la mai mult de un gol si Romania a preluat initiativa pe tabela dupa 10 minute. Adversarele s-au mentinut in plasa si au dat lovitura in finalul primei reprize, cand au rasturnat situatia si au intrat la cabine in avantaj, scor 15-14.

Debutul reprizei a fost cum nu se poate mai prost pentru echipa lui Radu Voina. Tunisienele si-au creat pentru prima data un avantaj de doua goluri, iar la un momentat dat au condus chiar si la trei puncte.

Abia la jumatatea reprizei si-au revenit si jucatoarele noastre, acestea reusind, in doar sapte minute, sa refaca handicapul de trei goluri si sa se distanteze la o diferenta similara.

Echipa africana a avut o ultima tresarire si a egalat cu patru minute inainte de final, insa Romania a preluat din nou initiativa si a inscris de trei ori in ultimele minute, parafand prima victorie de la Campionatul Mondial din Brazilia.

Urmatoarele meciuri ale nationalei:

Romania - Cuba, 5 decembrie, ora 19:00

Romania - Japonia, 6 decembrie, ora 21:15

Romania - Brazilia, 8 decembrie, ora 23:45

Romania - Franta, 9 decembrie, ora 21:15

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Romania - Tunisia de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Brazilia.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Romania se impune cu mari emotii in fata Tunisiei in meciul de debut la Campionatul Mondial!

Min.60 Tunisia reduce din handicap, dar nu poate schimba soarta meciului!

Min.59 Fiera inscrie pentru 30-27! Romania se apropie de victore!

Min.58 Se inscrie la ambele porti, Romania pastreaza avantajul de doua goluri cu doua minute inainte de final.

Min.58 Time out cerut de antrenorul Radu Voina.

Min.57 Chirila puncteaza pentru 28-26.

Min.57 "Tricolorele" trec in avantaj prin golul marcat de Fiera.

Min.56 Tunisia inscrie al treilea gol consecutiv si restabileste egalitatea, 26-26.

Min.55 Inca un gol inscris de echipa africana, scorul devine 26-25. Se anunta un final tensionat.

Min.54 Gol Tunisia, diferenta se reduce la doua puncte.

Min.52 Talida Tolnai apara o aruncare de la 7 metri!

Min.51 Elisei este eliminata doua minute.

Min.49 Ada Nechita puncteaza din nou, Romania se desprinde la 3 goluri.

Min.48 Romania inscrie si conduce pentru prima data la o diferenta de doua goluri.

Min.47 Nechita inscrie si Romania preia in sfarsit conducerea! Patru goluri consecutive au marcat fetele lui Voina!

Min.46 Nechita inscrie si Romania restabileste egalitaea la 22.

Min.45 Chitoan reduce diferenta la un singur gol.

Min.44 Chirila rateaza un nou atac in superioritate, dar Chitoan inscrie si scorul devine 20-22.

Min.42 Tunisia macrcheaza in inferioritate numerica pentru 19-22.

Min.40 Tunisia se distanteaza din nou.

Min.39 Chirila transforma de la 7 metri si scorul devine 19-20.

Min.38 Tunisia inscrie pentru 18-20.

Min.36 Chirila reduce din nou diferenta la un singur gol.

Min.35 Tunisia marcheaza pe contraatac.

Min.34 Tunisia inscrie pentru 16 - 18, Elisei reduce din handicap.

Min.33 Fiera si Elisei puncteaza pentru Romania.

Min.32 Tunisia mareste diferenta la 3 goluri.

Min.31 Tunisia se distanteaza la doua goluri, 14-16.

Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Se incheie prima repriza! Una in care Romania a evoluat sub asteptari in fata unui adversar care nu trebuia sa ne puna probleme!

Min.30 Tunisia preia conducerea dupa o aruncare de la 7 metri! 14-15

Min.29 Chirila inscrie pentru 14-13, dar tunisienele egaleaza.

Min.27 Tunisia restabileste echilibrul la 13.

Min.25 Tunisia egaleaza, Nechita readuce echipa lui Voina in avantaj, scor 13-12.

Min.23 Fiera arunca superb de la 9 metri si readuce Romania in avantaj.

Min.22 Chirila restabileste egalitatea la 11. Paslaru apara excelent poarta.

Min.21 Elisei este eliminata.

Min.19 Echipa africana puncteaza de doua ori si trece la conducere, scor 11-10.

Min.18 Tunisia egaleaza, dar Romania revina la conducere prin Bradeanu.

Min.17 Elisei inscrie cu o aruncare spectaculoasa de pe extrema si Romania preia conducerea in inferioritate numerica.

Min.16 Chintoan faulteaza si este eliminata pentru doua minute.

Min.15 Manea acuza o accidentare si este inlocuita de Chintoan.

Min.14 Tuomi egaleaza la opt.

Min.12 Fiera puncteaza pentru a patra oara in acest meci, 8-7.

Min.11 Nechita puncteaza, dar jucatoarele din Africa restabilesc egalitatea. Scorul e 7-7.

Min.9 Fiera inscrie din nou si Romania trece in avantaj.

Min.8 Tunisia revine in avantaj prin Toumi, Fiera egaleaza la 5.

Min.7 Manea scapa pe contra, dar arunca peste poarta.

Min.6"Tricolorele" egaleaza pe contraatac prin Bradeanu.

Min.6 Khouldi puncteaza si Tunisia preia din nou conducerea.

Min.4 Fiera restabileste egalitatea la 3.

Min.4 Chebbah puncteaza pentru 2-3.

Min.3 Ambele echipe marcheaza si scorul devine 2-2.

Min.2 Romania egaleaza prin Bradeanu.

Min.2 Tunisia preia conducerea.

Min.1 Romania are primul atac.

A inceput partida!

INFO - Se intoneaza imnurile de stat ale Romaniei si Tunisiei.

Romania debuteaza la Campionatul Mondial de handbal feminin

Lotul Romaniei: Talida Tolnai, Tereza Paslaru, Denisa Dedu, Valentina Ardean-Elisei, Iulia Curea, Oana Manea, Florina Chintoan, Carmen Cartas, Carmen Amariei, Adina Fiera, Eliza Buceschi, Mihaela Tivadar, Aurelia Bradeanu, Amelia Busuioceanu, Cristina Varzaru, Adriana Nechita, Ramona Farcau si Oana Chirila.

In primul meci al Grupei C, Brazilia a invins Cuba cu 37-21. Partida Franta - Japonia este programata de la ora 21:15.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Romania Tunisia CM handbal, #Romania CM handbal, #Romania victorie Tunisia , #stiri Nationala Romaniei