Romania invinge Spania la Campionatul European de handbal feminin

Duminica, 09 Decembrie 2012, ora 18:55
13269 citiri

Romania a obtinut prima victorie in Grupa II principala a Campionatului European de handbal feminin din Serbia, impunandu-se cu 31-26 in fata Spaniei.

"Tricolorele" au bifat duminica un important succes la turneul organizat in Serbia, invingand medaliata cu bronz de la Jocurile Olimpice de la Londra la capatul celui mai bun meci de pana acum la acest Campionat European.

Romania a inceput excelent partida de la Novi Sad si, chiar daca ibericele au fost cele care au deschis scorul, elevele lui Tadici s-au instalat la conducere si au incheiat prima repriza cu un avantaj de trei goluri, scor 15-12.

In prima jumatate de ora s-a evidentiat din nou Paula Ungureanu. Portarita noastra a intervenit salvator cu mai multe ocazii si chiar a aparat doua aruncari de la sapte metri.

Cu o Cristina Neagu intr-o forma excelenta, spre deosebire de meciul precedent cu Muntenegru, Romania si-a marit rapid avantajul in repriza secunda, reusind sa concuca pe tabela cu nu mai putin de sapte goluri dupa 10 minute.

Scorul era 29-19 in minutul 50 si parea ca nimic nu are sa ne rapeasca o victorie contra Spaniei, insa pentru "tricolorele" au urmat opt minute de seceta in faza ofensiva, timp in care Spania a redus diferenta la numai patru goluri.

Echipa lui Gheorghe Tadici si-a revenit insa in final si si-a adjudecat victoria, scor 31-26, care o mentine in lupta pentru calificarea in semifinalele competitiei.

Urmatorul meci al nationalei Romaniei la Campionatul European este programat pe 11 decembrie, contra Ungariei.

Ati urmarit, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre nationalele feminine de handbal ale Romaniei si Spaniei, contand pentru Grupa II principala a Campionatului European din Serbia.

Desfasurarea partidei:

Romania - Spania 31-26

18:42 - Final de meci! Romania castiga un meci important!

Min.59 Inscrie Nechita si revenim la un avans de cinci goluri.

Min.58 In sfarsit gol si pentru Romania!

Min.57 Spania marcheaza pentru 29-25. Romania n-a mai dat gol de aproape 8 minute.

Min.57 Neagu arunca in transversala!

Min.56 Inscrie Spania in superioritate. Doar cinci goluri diferenta pe tabela.

Min.56 Bradeanu este eliminata intr-un moment cat se poate de prost pentru Romania.

INFO - Romania n-a mai inscris de 5 minute!

Min.55 Tadici cere time out.

Min.54 Inca un gol pentru Spania.

Min.53 Ibericele se apropie la sapte goluri.

Min.51 Mangue micsoreaza avantajul Romaniei la opt goluri.

Min.51 Spania reduce diferenta de la 7 metri.

Min.50 Neagu e de neoprit si scorul devine 29-19.

Min.49 Inca un gol pentru Cristina Neagu si avem un avantaj de 10 goluri.

Min.46 Se pastreaza diferenta de noua puncte dupa ce se marcheaza la ambele porti.

Min.45 Antrenorul Spaniei cere time out.

Min.45 Marcheaza ambele echipe si scorul devine 26-17.

Min.43 Paula Ungureanu intervine salvator.

Min.42 Cristina Neagu marcheaza pentru a sasea oara in acest meci.

Min.40 Gol pentru Meirosu!

Min.40 Puncteaza si Spania.

Min.39 Marcam inca un gol si conducem cu opt goluri. In mod normal ar trebui sa castigam acest meci.

Min.36 Bradeanu urca scorul la 22:15.

Min.35 Spania inscrie pentru 20:15, iar Neagu reface diferenta imediat.

Min.34 Inca un gol pentru Romania si Tadici cere time-out.

Min.34 Stanca recupereaza, inscrie si scorul devine 19-14.

Min.33 Marcheaza si Spania.

Min.33 Curea marcheaza de la 7 metri si conducem cu 5 goluri.

Min.32 Stanca este lovita in semicerc si arbitrii dicteaza eliminare pentru Spania.

Min.32 Meirosu arunca surprinzator al marcam al 17-lea gol.

Min.31 Marcheaza si Spania si scorul devine 16-13.

Min.31 Neagu inscrie in debutul reprizei si de distantam in premiera la patru goluri.

18:05 - Incepe repriza secunda.

17:54 - Se incheie prima repriza. Romania conduce cu 15-12.

Min.29 Pintea primeste cartonasul rosu cu cateva secunde inainte de final. O decizie prea dura pentru jucatoarea noastra.

Min.29 Marcam in ultimul minut si obtinem o eliminare pentru iberice.

Min.28 Tadici cere time out.

Min.28 Pinedo gaseste o bresa in apararea noastra si o invinge pe Ungureanu.

Min.27 Antrenorul Spaniei cere time out.

Min.27 Curea transforma impecabil de la 7 metri.

Min.26 Spania inscrie dupa doua minute fara gol.

Min.24 Apara Ungureanu, dar Curea se grabeste si pierdem posesia.

Min.24 Nechita marcheaza pe contraatac si conducem cu 13-10.

Min.23 Curea transforma impecabil de la 7 metri.

Min.22 Punctam dupa o ratare de la 7 metri, dar ibericele reduc din nou handicapul la urmatorul atac.

Min.21 Spania se apropie din nou la un gol.

Min.20 Gol superb al Adei Nechita si revenim in defensiva.

Min.19 Incasam un gol de pe extrema. 9-8.

Min.19 "Tricolorele" marcheaza prin Curea.

Min.18 Ibericele puncteaza pentru a doua oara in inferioritate.

Min.17 Inscrie din nou Romania.

Min.17 Gol pentru Spania si diferenta se reduce la un singur punct.

Min.16 Romania are superioritate.

Min.15 Mangue marcheaza pentru 7-5.

Min.14 Bradeanu rateaza pentru prima oara de la 7 metri.

Min.13 Bradeanu marcheaza cu o aruncare superba!

Min.12 Ibericele inscriu de la 7 metri. Ungureanu n-a reusit sa apere si a treia aruncare.

Min.11 Spania reduce din handicap, dar Cristina Neagu marcheaza la faza imediat urmatoare.

Min.10 Mica Bradeanu tranforma de la 7 metri si scorul devine 5-2.

Min.9 Ungureanu pareaza inca o aruncare de la 7 metri.

Min.8 Bradeanu puncteaza de la 7 metri si luam un avans de doua goluri.

Min.6 Paula Ungureanu apara o aruncare de la 7 metri!

Min.5 Inscrie Meirosu si conducem cu 3-2.

Min.4 Ibericele restabilesc egalitatea.

Min.3 Nechita marcheaza si Romania trece in avantaj.

Min.2 Neagu restabileste egalitatea.

Min.1 Spania deschide scorul dupa ce Romania a ratat primul atac.

17:17 - Incepe partida.

17:13 Se intoneaza imnurile celor doua state.

INFO - La TV, partida poate fi urmarita in direct pe TVR 2.

INFO - Romania incepe Grupa II principala cu un singur punct in clasament.

Avancronica partidei - Romania, meci crucial la Campionatul European de handbal feminin