Romania, invinsa de Slovacia in Cupa Presedintelui

Sambata, 22 Ianuarie 2011, ora 19:00
4329 citiri

Nationala Romaniei a pierdut primul meci disputat in Cupa Presedintelui, cu Slovacia, scor 33-38, si a ratat calificarea in finala pentru locurile 17/18.

Cele doua echipe au oferit o prima repriza spectaculoasa, golurile curgand unul dupa altul la ambele porti.

Dupa un start echilibrat, slovacii s-au desprins pe tabela incepand cu minutul 15, reusind, pana la pauza, sa conduca chiar si la patru goluri, datorita breselor din defensiva echipei noastre. La pauza, "tricolorii" aveau de recuperat trei goluri (19-22).

Repriza secunda n-a decurs mai bine pentru elevii lui Vasile Stanga, unul din cele mai importante momente avand loc in minutele 37 si 38, cand Florea si Ghionea au ratat doua aruncari consecutive dela 7 metri.

Slovacia a continuat sa castige teren pe tabela de marcaj, golurile lui Stamate din final facand ca diferenta sa fie de numai cinci goluri, scor 33-38.

In urma acestei infrangeri, Romania este trimisa sa joace in meciul pentru locurile 19/20, in compania Tunisiei, care a fost invinsa, tot sambata, de Austria.

Ultimul meci al "tricolorilor" la acest turneu final se va disputa duminica.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com va invita sa urmariti, desfasurarea partidei Romania - Slovacia, pentru stabilirea locurilor 17-20 la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia.

LIVE Text:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Min.60 Final de meci! Romania pierde cu Slovacia si va intalni Tunisia in meciul pentru locurile 19/20.

Min.60 Slovacia inscrie in ultimul minut al jocului.

Min.59 Stamate inscrie de doua ori si reduce diferenta la 4 goluri.

Min.57 Vasile Stanga cere time out.

Min.57 Kopco inscrie pentru 31-37.

Min.56 Georgescu marcheaza pentru tricolori.

Min.55 Fenici este eliminat doua minute, Stranovsky transforma de la 7 metri.

Min.54 Inca un gol pentru Antl.

Min.53 Sabou rateaza si el de la 7 metri.

Min.52 Stamate inscrie, dar adversarii nostri refac rapid diferenta.

Min.52 Antl puncteaza pentru Slovacia.

Min.51 Slovacii raman in inferioritate numerica, iar Novanc inscrie pentru Romania.

Min.50 Stamate inscrie pentru 28-32 cand mai sunt 10 minute de disputat.

Min.48 Kopco duce diferenta la 6 puncte, dar Stamate inscrie pentru Romania.

Min.47 Antl inscrie de doua ori pentru slovaci, care conduc pentru prima data la 5 goluri.

Min.45 Puncteaza Fenici, Romania se mentine la 3 goluri.

Min.43 Slovacia inscrie pentru 25-29.

Min.42 Inscrie Novanc.

Min.41 Scorul devine 24-28 cand intram in ultimele 20 de minute.

Min.39 Inscriu si slovacii.

Min.39 Romania inscrie in cele din urma si scorul devine 22-25.

Min.38 Inca o ratare de la 7 metri, de aceasta data in contul lui Ghionea.

Min.37 Florea rateaza o aruncare de la 7 metri.

Min.36 Gol Slovacia.

Min.35 Puncteaza si Sabou pentru 21-24.

Min.34 Fenici inscrie pentru Romania.

Min.32 Slovacii maresc diferenta la 4 goluri.

Min.31 Jurca rateaza la prima faza de atac.

Min.31 A inceput repriza secunda!

-----------------------------------------

Min.30 S-a terminat prima repriza! Romania - Slovacia 19-22.

Min.30 Se reface diferenta de trei goluri, Romania va incheia prima repriza condusa pe tabela.

Min.29 Muresan este eliminat si Romania incaseaza un nou gol.

Min.28 "Tricolorii" sunt surprinsi din nou in defensiva de adversari.

Min.28 Romania egaleaza la 18.

Min.27 Slovacia preia conducerea.

Min.26 Stamate restabileste egalitatea.

Min.25 Romania inscrie doua goluri consecutive si se apropie la un punct.

Min.22 "Tricolorii" reduc din handicap prin Ghionea, de la 7 metri.

Min.21 Scorul ia proportii: Romania - Slovacia 13-16

Min.20 Slovacia se distanteaza din nou la doua goluri.

Min.19 Vasile Stanga cere time out.

Min.18 Goluri la ambele porti, Slovacia ramane la conducere.

Min.16 Romania este condusa cu 11-12 la jumatatea primei reprize.

Min.14 Slovacia inscrie pentru 8-10.

Min.13 Ghionea transforma de la 7 metri.

Min.12 Savenco este eliminat doua minute. Slovacia se desprinde la doua goluri.

Min.11 S-au inscris trei goluri rapide, Slovacia conduce cu 8-7.

Min.9 Romania trece la conducere pentru prima data, dar slovacii revin rapid.

Min.8 Jurca egaleaza la 5.

Min.7 Stamate si Florea inscriu pentru echipa noastra.

Min.5 Slovacia puncteaza din nou de la 7 metri.

Min.5 Ghionea egaleaza din nou.

Min.4 Kukucka ii readuce pe slovaci in avantaj.

Min.3 Ghionea egaleaza.

Min.2 Slovacia inscrie primul gol al meciului.

Min.1 A inceput partida! Slovacia are primul atac.

In Grupa C, Romania a inregistrat trei infrangeri (cu Croaria, Danemarca si Algeria) si doua victorii (cu Australia si Serbia).

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#LIVE Romania Slovacia, #LIVE Romania CM handbal, #rezultate Romania CM handbal , #stiri Nationala Romaniei