Nationala de polo, victorie de senzatie cu Italia

Joi, 23 Iulie 2009, ora 07:50

Echipana nationala de polo a Romaniei a obtinut o victorie senzationala, miercuri, in fata Italiei, chiar pe Foro Italico, in Grupa D a Campionatului Mondial.

Dupa ce au castigat prima partida a grupei cu 6-4, in fata Macedoniei, "tricolorii" au invins si Italia la capatul unei partide dramatice, scor 6-5.

Desi au fost condusi cu 3-1 in prima repriza, echipa lui Istvan Kovacs nu a cedat si a egalat pana la pauza, scor 3-3. In repriza secunda, "tricolorii" au fost din nou condusi cu 4-3 si 5-4, dar au egalat de fiecare data. Cu doar un minut si 12 secunde de joc, veteranul Edi Andrei a dat lovitura si a adus Romaniei o victorie istorica.

Pentru Romania au marcat Diaconu (de 2 ori), Kadar, Negrean, Matei si Edi Andrei. "Tricolorii" vor intalni in ultima partida a grupei selectionata SUA, vicecampioana olimpica, iar o victorie i-ar putea duce direct in semifinala.

O eventuala infrangere in fata americanilor ii va trimite pe elevii lui Kovacs in sferturi, unde vor intalni invinsa din meciul Serbia - Australia.