Nationala de tineret, umilita de Tara Galilor

Marti, 09 Septembrie 2008, ora 22:08
2521 citiri

Echipa nationala de tineret a pierdut marti meciul decisiv in vederea calificarii la barajul pentru CE din 2009. Elevii lui Sandoi au fost umiliti de Tara Galilor, care s-a impus cu 3-0.

Partida disputata la Iasi a inceput cu Romania in atac, insa lovitura de teatru nu a intarziat foarte mult. In minutul 12 oaspetii deschid scorul in urma unei lovituri de colt la care fundasii romani au fost visatori.

Dupa primirea golului "tricolorii mici" au atacat mai convingator, ratand trei ocazii mari de egalare. Bogdan Stancu a marcat in minutul 27 insa reusita a fost anulata pe motiv de off-side. Acelasi Stancu a ratat o noua ocazie foarte mare in minutul 45, cand a trimis pe langa poarta din 3 metri.

Repriza secunda a inceput la fel ca prima. Romanii au atacat iar galezii au marcat. Golul a fost inscris in minutul 61, tot in urma unui corner si a greselilor in lant facute de defensiva noastra.

Emil Sandoi reactioneaza si il introduce in teren pe Bicfalvi. Romanii mai irosesc alte doua ocazii de a marca, prin Stancu si Keseru, iar galezii dau lovitura decisiva pe contraatac. Scor final, Romania - Tara Galilor 0-3.

Franta s-a impus in fata Bosniei cu 1-0 astfel ca reprezentativa noastra incheie grupa pe locul 3, fara a avea vreo sansa de a prinde barajul.

Nancy Faeser la București: fotbal și Schengen
Ministra germană de Interne Faeser a vizitat ieri și azi Bulgaria și România. Schengen, migrația ilegală și siguranța suporterilor la campionatul european de fotbal au fost temele discutate...