Romania, invinsa de Grecia in barajul pentru Cupa Mondiala

Vineri, 15 Noiembrie 2013, ora 23:30
38283 citiri

Nationala Romaniei a fost invinsa cu 3-1 de reprezentativa Greciei, intr-o intalnire disputata vineri seara la Pireu, in prima mansa a barajului pentru Cupa Mondiala ce va avea loc anul viitor in Brazilia.

"Cea mai importanta partida din cariera", asa a fost numita de tricolori intalnirea cu Grecia. Dar dupa cum au evoluat, multi au dat senzatia ca au jucat intr-un amical.

Contrar a ce era logic si asteptat de toata lumea, Piturca a inceput meciul cu Alexandru Maxim, cel mai in forma jucator roman al momentului, si Costel Pantilimon, care tocmai a debutat in Premier League si Champions League, pe banca de rezerve.

In schimb, in primul "11" si-au facut aparitia Bogdan Lobont, niciun meci pentru AS Roma in acest sezon, si Razvan Cocis, adus de la o obscura grupare din Ucraina.

"Cel mai modest adversar de la tragerea la sorti" s-a dovedit a fi, insa, peste tricolori la mai toate capitolele.

Dupa un inceput echilibrat si lipsit de ocazii, gazdele au deschis scorul in minutul 14, prin Mitroglou. A fost, insa, un offside mare, trecut cu vederea de tusierul de pe acea parte.

Jucatorii nostri n-au acuzat socul si au egalat peste cinci minute. Torje a executat bine o lovitura libera din partea dreapta, iar Stancu a reluat cu capul in plasa portii elene.

Rezultatul de egalitate avea sa dureze, insa, numai un minut, pentru ca Torosidis a facut ce-a vrut pe partea noastra dreapta, a centrat in careu, de unde Salpingidis a impins mingea in poarta. A fost si scorul primei reprize, una in care Romania n-a mai contat.

Desi era vizibil pentru mai toata lumea ca sunt multi jucatori care evolueaza slab, Piturca n-a mutat si a asteptat parca un nou gol al gazdelor. Si acesta a venit! In minutul 66, dupa o lovitura libera, mingea a ajuns la acelasi Mitroglou, care l-a invins pe nesigurul Lobont cu un sut deviat din 10 metri.

Dar nici dupa acest gol Piturca n-a schimbat. I-au mai trebuit inca 10 minute pentru a introduce... un mijlocas defensiv si un atacant, in conditiile in care "tricolorii" sufereau la constructie.

Desi in dezavantaj pe tabela de marcaj, Romania n-a reusit sa-si creeze vreo ocazie pe final de meci, unul in care Lazar a vazut cartonasul rosu, dupa doua galbene stupide, si va lipsi de la retur, unde nu va fi nici Bourceanu, care a vazut un cartonas galben si va absenta din cauza cumului de cartonase.

Grecia s-a impus cu 3-1 si e cu un pas si jumatate in Brazilia, pentru ca doar o minune o poate duce acolo pe Romania dupa cum a evoluat vineri seara.

Mansa retur e programata marti, de la ora 21:00, pe National Arena si va fi, de asemenea, transmisa in direct de site-ul Ziare.com.

Piturca, despre infrangerea cu Grecia si sansele de calificare la Cupa Mondiala

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, prima mansa a disputei dintre Grecia si Romania, din barajul pentru Cupa Mondiala din 2014.

Desfasurarea intalnirii:

min. 90+4 - FINAL DE MECI! Grecia castiga cu 3-1!

min.90+3 - Rat protesteaza si vede cartonasul galben.

min.90+1 - Lazar primeste inca un cartonas galben si e trimis la cabine!

min.90 - Patru minute de prelungiri.

min.89 - Grecii inscrie prin Gekas, dar de la margine se semnalizeaza un offside.

min.88 - Lazar faulteaza la mijlocul terenului si vede un cartonas galben.

min.87 - Mai mult de 10 minute au trecut de cand tricolorii n-au mai ajuns la poarta adversa.

min.86 - Piturca schimba din nou: intra in sfarsit mult doritul Maxim, iese Tanase. Mutare in minutul 85!

min.86 - Schimba gazdele: iese Katsouranis, iese Sifakis.

min.80 - Muta din nou gazdele: iese Mitroglou, intra Gekas.

min.77 - Schimbare la greci: intra Karagounis, iese Maniatis.

min.75 - In sfarsit, muta Piturca: ies Bourceanu si Torje, intra Lazar si Grozav.

min.74 - Stancu incearca "o foarfeca", dar trimite mult peste.

min.73 - Elenii ataca de parca ar fi condusi. Samaras, blocat in ultimul moment de Goian.

min.71 - Lobont are o interventie excelenta la Mitroglou. Tricolorii sunt la pamant!

min.70 - Si in continuare Piturca nu face schimbari...

min.69 - Grecia trece pe langa 4-1, la o centrare din stanga a lui Holebas, respinsa in ultimul moment de Goian.

min.66 - GOL GRECIA!!! Mitroglou marcheaza din nou, de aceasta data cu un sut deviat din 10 metri!!!

min.62 - Katsouranis intra tare la Marica si vede galbenul. Nici el nu va juca in retur, din cauza cumului de cartonase.

min.58 - Bourceanu incearca un sut de la 30 de metri, dar trimite departe de poarta elenilor.

min.55 - Marica acuza o accidentare si are nevoie de interventia medicilor.

min.53 - Stancu cade in careul advers, cere lovitura de la 11 metri, dar nu primeste nimic.

min.50 - Tricolorii au mari dificultati in a se apropia de poarta adversara, in acest start de repriza secunda.

min.46 - Nicio schimbare facuta de Piturca la pauza.

STARUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.43 - Goian vede un cartonas galben, dupa un duel cu Mitroglou.

min.42 - Gardos il blocheaza bine pe Mitroglou.

min.40 - Galben si in tabara grecilor, pentru Siovas, dupa un fault la Marica.

min.39 - Tanase ii paseaza excelent in careul advers lui Cocis, insa acesta trimite slab si peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.36 - Torosidis trimite pe langa poarta lui Lobont.

min.35 - Cocis il faulteaza pe Samaras si vede cartonasul galben.

min.34 - Matel urca bine in partea dreapta, dar centreaza direct in bratele portarului elen.

min.30 - Maniatis se resimte dupa o interventie a lui Goian.

min.28 - Pe contraatac, Samaras suteaza de la marginea careului, dar Lobont retine fara probleme.

min.28 - Maniatis blocheaza un sut al lui Marica.

min.26 - Bourceanu faulteaza la mijlocul terenului si primeste cartonas galben. Nu va juca in retur, din cauza cumului de cartonase.

min.20 - GOL GRECIA!!! La numai un minut distanta, grecii trec in avantaj, dupa ce Salpingidis inscrie din fata portii, in urma unei centrari a lui Torosidis!!!!

min.19 - GOOOOOL ROMANIA!!! Stancu egaleaza cu capul din apropierea portii, dupa o lovitura libera executata de Torje!!!

min.17 - O noua ocazie pentru greci, insa Rat intervine salvator si salveaza de la un nou gol al gazdelor.

min.14 - GOL GRECIA!!! Salpingidis arunca mingea in careu, iar Mitroglu deschide scorul dintr-o pozitie suspecta de offside!!!

min.10 - Nicio ocazie importanta pana in acest minut. Ambele echipe joaca precaut, fiind mai mult preocupate sa nu primeasca gol, decat sa atace.

min.4 - Marica rateaza preluarea intr-o pozitie buna, dupa o centrare a lui Torje.

min.2 - Mitroglou cade in careu dupa un duel cu Gardos, cere penalti, dar arbitrul nu acorda nimic.

INFO: Nationala noastra are lovitura de incepere.

ora 21:45 - STARTUL INTANIRII!!! HAI ROMANIA!!!

ora 21:43 - E timpul pentru imnul Greciei.

ora 21:41 - Se intoneaza imnul Romaniei.

ora 21:40 - Cele doua nationale au iesit pe teren.

ora 21:00 - "Tricolorii" au iesit la incalzire.

ora 20:55 - Victor Piturca incepe meciul cu urmatorul "11": Lobont - Matel, Goian, Gardos, Rat - Bourceanu, Cocis - Torje, Stancu, Tanase - Marica.

ora 20:50 - Presa din Grecia anunta ca in tribune vor fi aproximativ 5.000 de suporteri romani, desi Federatia de Fotbal din Grecia a repartizat doar 1.500 de bilete catre fanii tricolorilor.

ora 20:30 - FIFA a incurcat meciurile. In loc de echipele de start la meciul Grecia - Romania apar cele de la Islanda - Croatia.

ora 19:50 - Echipele oficiale apar in jurul orei 20:30.

INFO: Intalnirea are loc la Pireu si e transmisa in direct la televizor de Romania TV.

INFO: Mansa retur va avea loc marti, pe National Arena din Bucuresti.

INFO: Avancronica intalnirii o puteti vedea accesand linkul de mai jos:

Totul despre meciul Grecia - Romania

ECHIPELE:

GRECIA: Karnezis - Torosidis, Siovas, Papasthatopoulous, Holebas - Maniatis, Katsouranis, Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras;

Rezerve: Tzavelas, Manolas, Samaris, Karagounis, Vyntra, Kapino, Sifakis, Christodoulopoulos, Gekas, Ninis, Fartounis si Tachtsidis;

Antrenor: Fernando Santos.

ROMANIA: Lobont - Matel, Goian, Gardos, Rat (capitan) - Bourceanu, Cocis - Torje, Stancu, Tanase - Marica;

Rezerve: Pantilimon, Luchin, Grozav, Lazar, Grigore, Latovlevici, Nicolita, Gaman, M.Niculae, Maxim, Hoban si Keseru.

Antrenor: Victor Piturca.

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia).

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Romania invinsa Grecia, #Romania pierdut meci Grecia, #LIVE baraj Grecia Romania, #meci Grecia Romania in direct , #stiri Nationala Romaniei