Romania a invins Japonia la Campionatul Mondial de handbal

Duminica, 06 Decembrie 2009, ora 16:52
3621 citiri

Nationala feminina de handbal a obtinut a doua victorie din cadrul Campionatului Mondial, fetele noastre trecand destul de greu de reprezentativa Japoniei, scor 37-28.

Euforice poate dupa victoria categorica din meciul cu Chile, "tricolorele" au avut o prima repriza teribil de slaba, fiind in unele momente incapabile sa opreasca atacurile adversarelor.

Nici time-out-ul solicitat de Radu Voina nu a indreptat prea mult lucrurile, pauza gasind cele doua formatii la egalitate, scor 17-17.

Partea secunda insa a apartinut Romaniei, o echipa mult mai agresiva iesind de la vestiare. Fetele pregatite de Voina au preluat conducerea si nu au avut emotii pana la final, castigand cu un categoric, la o diferenta de 9 goluri.

Partida Romania - Japonia a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Min.60 Finalul partidei !!! Romania se impune cu scorul de 37-28

Min.55 Fetele lui Radu Voina conduc cu un avans confortabil, de 7 goluri (33-26)

Min.50 Cu 10 minute iniante de finalul partidei nu se mai pune problema invingatoarei, Romania conduce cu scorul de 30-25.

Min.47 Romancele au slabit putin ritmul iar Japonia s-a apropiat la 4 goluri, 28-24.

Min.44 Diferenta a ajuns la 6 goluri in favoarea Romaniei, scor 27-21.

Min.43 Meciul curge intr-o singura directie, Romania dominand autoritar.

Min.37 "Tricolorele" continua evolutia buna si se desprind la 3 goluri (23-20)

Min.33 Romania incepe mult mai bine si preia conducerea, scor 20-18.

A inceput repriza a doua!

_______________

Min.30 Finalul primei reprize, scorul este egal, 17-17.

Min.29 Sportivele nipone se tin bine in joc si nu permit Romaniei sa se detaseze. In continuare scorul este egal, 16-16.

Min.25 Nationala noastra nu reuseste inca sa se desprinda, scorul fiind in continuare egal, 12-12.

Min.21 Romania revine spectaculos si egaleaza siuatia de pe tabela, scor 10-10!

Min.19 Discutia cu Radu Voina nu pare sa le fi ajutat pe fetele noastre care au in continuare probleme atat la finalizare cat si indefensiva. Japonia este in continuare in frunte, scor 10-8

Min.15 Tehnicianul Radu Voina solicita time-out, Romania este condusa cu scorul de 7-4.

Min.11 Japonia se distanteaza la doua goluri diferenta, scor 5-3, pe fondul eliminatii lui Amariei.

Min.7 "Tricolorele" incep sa tureze motoarele, insa niponele raman in avantaj, scor 4-2.

Min.4 Japonia a inceput bine si conduce cu scorul de 2-1. Pentru Romania a marcat Amariei.