Nationala de polo, victorie de senzatie cu Italia

Joi, 23 Iulie 2009, ora 07:50
2273 citiri

Echipana nationala de polo a Romaniei a obtinut o victorie senzationala, miercuri, in fata Italiei, chiar pe Foro Italico, in Grupa D a Campionatului Mondial.

Dupa ce au castigat prima partida a grupei cu 6-4, in fata Macedoniei, "tricolorii" au invins si Italia la capatul unei partide dramatice, scor 6-5.

Desi au fost condusi cu 3-1 in prima repriza, echipa lui Istvan Kovacs nu a cedat si a egalat pana la pauza, scor 3-3. In repriza secunda, "tricolorii" au fost din nou condusi cu 4-3 si 5-4, dar au egalat de fiecare data. Cu doar un minut si 12 secunde de joc, veteranul Edi Andrei a dat lovitura si a adus Romaniei o victorie istorica.

Pentru Romania au marcat Diaconu (de 2 ori), Kadar, Negrean, Matei si Edi Andrei. "Tricolorii" vor intalni in ultima partida a grupei selectionata SUA, vicecampioana olimpica, iar o victorie i-ar putea duce direct in semifinala.

O eventuala infrangere in fata americanilor ii va trimite pe elevii lui Kovacs in sferturi, unde vor intalni invinsa din meciul Serbia - Australia.

C.F.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Nationala Romaniei polo, #victorie de senzatie, #CM polo, #Romania Italia , #stiri Nationala Romaniei