Nationala de tineret a invins Rusia la scor de neprezentare

Vineri, 03 Septembrie 2010, ora 19:20
1985 citiri

Echipa nationala de tineret a Romaniei a facut un mare pas spre calificarea la Campionatul European dupa ce a invins reprezentativa similara a Rusiei cu scorul de 3-0.

Cele doua echipe se aflau la egalitate inaintea meciului de vineri, disputat la Botosani, conducand Grupa 1 cu cate 21 de puncte.

"Tricolorii mici" au deschis scorul in minutul 26, atunci cand Eric Bicfalvi a reluat in plasa un balon deviat inteligent de Gaman. Rapidistul Sburlea a dublat avantajul de pe tabela 10 minute mai tarziu, finalizand o actiune frumoasa de atac.

Ioan Hora a inchis tabela in minutul 86, el marcand dupa o pasa extraordinara a stelistului Bicfalvi. Scor final, Romania - Rusia 3-0.

ROMANIA : Lung jr. - Rapa, Papp, Gaman, Barboianu - Gardos, Bicfalvi - Sburlea, Mihai Costea, Neagu - L. Ganea.

Rezerve: Lungu, A. Ionita, Matel, Rusescu, Chiriches, Andrei Ionescu, Hora.

Antrenor: Emil Sandoi.

RUSIA: Pesyakov - Parshivlyuk, Ivanov, Makeev, Schennikov - Balyaykin, Mamaev, Gabulov, Ionov - Dzyuba, Sapeta.

Rezerve: Pomazan, Denisov, Termnikov, Gatagov, Smolnikov, Yakovlev, Dyadyun.

Antrenor: Igor Kolyvanov.

Iohannis merge la Bruxelles. Subiectele fierbinți aflate pe agenda reuniunii liderilor europeni
Preşedintele Klaus Iohannis va participa miercuri şi joi, 17-18 aprilie, la reuniunea extraordinară a Consiliului European care va avea loc la Bruxelles. Şeful statului va participa, de...
Surpriza celui mai recent sondaj de opinie: Nicușor Dan pierde prima poziție în lupta pentru Primăria Capitalei
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
#nationala tineret victorie Rusia, #Romania victorie Rusia, #preliminarii Campionat European tineret , #stiri Nationala Romaniei