Nationala Romaniei, prima echipa calificata in sferturile Campionatului European de futsal

Vineri, 31 Ianuarie 2014, ora 16:12
2833 citiri

Nationala de futsal a Romaniei este prima echipa calificata in sferturile de finala ale Campionatului European gazduit de Belgia.

Performanta este cu atat mai impresionanta cu cat "tricolorii" au pierdut cel de-al doilea meci din Grupa A, scor 0-1 cu reprezentativa Ucrainei.

Avantajul Romaniei este ca la Euro 2014 sunt grupe formate din cate trei echipe, astfel ca in aceasta faza a competitiei fiecare nationala joaca doar doua meciuri, primele doua clasate calificandu-se in sferturi.

In aceste conditii, in caz de egalitate de puncte, primul criteriu luat in considerare este cel al golaverajului. Iar cum Romania a defilat in prima partida de la Euro, invingand Belgia cu scorul de 6-1, "tricolorii" si-au asigurat calificarea in faza eliminatorie.

In sferturi va fi insa mult mai dificil, Romania urmand a intalni Portugalia sau Rusia, echipe mult mai puternice.

Iata cum arata acum clasamentul Grupei A:

1. Ucraina 3 puncte (1 meci)

2. ROMANIA 3 puncte (2 meciuri)

____________________

3. Belgia 0 puncte (1 meci)

In aceasta grupa mai este de jucat doar meciul Ucraina - Belgia, programat in data de 1 februarie.

Campionatul European de futsal 2014 se disputa in perioada 28 ianuarie - 8 februarie in Belgia.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Romania Euro 2014 futsal, #Romania nationala futsal, #Euro 2014 futsal , #stiri Nationala Romaniei