Presa din Luxemburg, despre infrangerea cu Romania

Sambata, 03 Septembrie 2011, ora 14:54
3770 citiri

Presa luxemburgheza a tratat pe larg meciul pierdut de reprezentativa Ducatului, vineri, in fata Romaniei, scor 0-2.

Jurnalistii din Luxemburg l-au remarcat in mod special pe Torje, autorul celor doua goluri inscrise in poarta lui Joubert.

"Torje a adus deziluzia", a titra cotidianul Tageblatt care a notat ca "Luxemburg a inceput furios, a jucat bine in primele 25 de minute, a fost agresiva si putea marca. Dar replica oaspetilor nu s-a lasat mult asteptata. Romania a profitat de cateva erori si a inscris doua goluri."

"Luxemburg a ratat sansa unui rezultat bun. In prima jumatate de ora, gazdele au jucat ofensiv. In repriza secunda Romania a controlat jocul atat cat a putut, dar n-a mai inscris.", au scris si cei de la Wort.

Cotidianul L'Essentiel a notat ca echipa lui Victor Piturca nu a fortat in Luxemburg, obtinand o victorie linistita dupa o prima repriza buna.

"Luxemburg s-a inclinat in fata Romaniei, in ciuda unui start de meci bun. Fara superstarul Mutu si cu o defensiva remaniata, Romania si-a gasit greu cadenta. Dupa o jumatate de ora, Romania a luat meciul in mana si a punctat de doua ori prin Torje. Romania a gestionat apoi linistita avantajul, inaintea meciului decisiv cu Franta."

Romania invinge in Luxemburg prin dubla lui Torje

Victor Piturca a debutat cu dreptul intr-un meci oficial in noul mandat pe banca echipei nationale, "tricolorii" impunandu-se cu 2-0 in partida disputata in deplasare cu selectionata Luxemburgului.