Romania a bifat prima infrangere la Campionatul Mondial

Vineri, 09 Decembrie 2011, ora 01:20
12660 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a bifat, joi noapte, prima infrangere la Campionatul Mondial chiar in fata selectionatei tarii gazda, Brazilia, scor 28-33.

Jucatoarele pregatite de Radu Voina au fost dominate pe toata durata partidei de reprezentativa tarii gazda si au inregistrat prima infrangere la Mondiale, ratand in acelasi timp sansa de a incheia Grupa C pe prima pozitie.

"Tricolorele" nu s-au simtit deloc bine dupa remiza rusinoasa cu Japonia si n-au reusit sa faca fata unei Brazilii incurajata frenetic de peste 2.000 de spectatori.

Condusa cu 0-3 inca din start, Romania a dat semne de revenire in primele minute, cand a reusit sa egaleze la patru, dar a cedat initiativa incepand cu minutul zece, moment in care gazdele au inceput sa se desprinda pe tabela de marcaj.

Braziliencele au marcat din aproape orice pozitie si, ajutate si de lipsa de eficacitate din ofensiva nationalei lui Voina, au reusit sa se mentina la o diferenta confortabila pana la pauza, cand tabela a aratat 11-14.

"Tricolorele" s-au apropiat din nou la doua goluri in debutul reprizei secunde, dar erorile de pe semicerc au lucrat in favoarea Braziliei si gazdele s-au desprins din nou la patru puncte, diferenta care s-a pastrat, cu mici exceptii, pana spre sfarsitul jocului.

Sud-americancele s-au impus in cele din urma cu 33-28, ajutate pe alocuri si de cei doi arbitri, si au castigat Grupa C cu o etapa inainte de final, vand opt puncte din tot atatea posibile.

Calificata deja in optimi, Romania va intalni vineri seara Franta, intr-un meci hotarator pentru pozitia finala in clasamentul grupei si pentru programul din faza eliminatorie.

Partida Romania - Franta este programata de la ora 21:15 si va fi transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com.

Romania la Campionatul Mondial de handbal: Rezultate, clasament si program

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Romania - Brazilia de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Desfasurarea partidei:

FINAL DE MECI! ROMANIA BIFEAZA PRIMA INFRANGERE LA CAMPIONATUL MONDIAL CHIAR IN FATA ECHIPEI GAZDA!

Min.60 Curea inscrie, dar gazdele refac imediat diferenta de cinci puncte. 28-33.

Min.59 Scorul devine 27-32 si Romania e la un minut de prima infrangere de la acest Campionat Mondial.

Min.58 Gazdele marcheaza si scorul devine 26-31.

Min.57 Curea inscrie de la sapte metri, iar Manea reduce handicapul la patru puncte. Brazilia joaca in inferioritate.

Min.55 Ratam din nou si gazdele se desprind la sase goluri.

Min.54 Curea greseste in atac si Brazilia inscrie pentru 24-29.

Min.52 Se inscrie la ambele porti si antrenorul Braziliei cere time out.

Min.50 Curea puncteaza, dar gazdele restabilesc diferenta de patru goluri.

Min.49 Brazilia inscrie pentru 22-26.

Min.48 Transforma si Curea o lovitura de pedeapsa.

Min.47 Brazilia inscrie de la sapte metri.

Min.47 Elisei este eliminata pentru a treia oara si primeste cartonasul rosu.

Min.46 Brazilia inscrie pentru 20-24, dar Nechita reduce din nou handicapul.

Min.45 Ada Nechita inscrie primul gol in acest meci.

Min.44 Puncteaza si echipa gazda.

Min.43 Varzaru inscrie pentru 19-22.

Min.42 Manea este eliminata, Brazilia revine la patru goluri diferenta.

Min.41 Marcheaza Brazilia, dar inscrie si Manea. 18-21.

Min.40 Manea si Amariei reduc diferenta la trei puncte.

Min.39 Chirila inscrie pentru Romania, Amorim puncteaza pentru Brazilia. 15-20.

Min.39 Gol Brazilia.

Min.38 Varzaru inscrie pentru 14-18.

Min.37 Brazilia se distanteaza la cinci goluri dupa o ratare a lui Bradeanu.

Min.35 Aceeasi Nascimento transforma de la 7 metri. 13-17.

Min.34 Nascimento puncteaza pentru 13-16.

Min.33 Brazilia reface diferenta de trei puncte, dar Bradeanu inscrie din nou. 13-15.

Min.32 Bradeanu inscrie si ne apropiem la doua goluri.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

---------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA! ROMANIA ESTE CONDUSA DE BRAZILIA CU 11-14!

Min.30 Chirila reduce diferenta de la 7 metri.

Min.29 Incasam inca un gol si scorul devine 10-14.

Min.28 Varzaru rateaza o aruncare, Elisei este eliminata.

Min.27 Gol Brazilia. 10-13.

Min.26 Amariei arunca puternic si scorul devine 10-12.

Min.25 Varzaru reduce diferenta la doua goluri, dar Brazilia inscrie de la 7 metri.

Min.24 Elisei rateaza o aruncare de la 7 metri.

Min.22 Bradeanu puncteaza pentru 8-11.

Min.21 Gol Brazilia.

Min.20 Romania inscrie prin Chintoan si Varzaru. 7-10.

Min.18 Romania rateaza doua atacuri si incaseaza golul cu numarul 10.

Min.16 Sud-americancele refac diferenta de patru puncte.

Min.16 Bradeanu inscrie si scorul devine 5-8.

Min.15 Elisei este eliminata doua minute.

Min.13 Radu Voina o trimite in teren si pe Adina Fiera.

Min.12 Amariei arunca peste poarta si este inlocuita de Chirila.

Min.11 Inca doua goluri pentru gazde si Radu Voina cere time out la scorul de 4-8.

Min.10 Ratam din nou in fata portii si Brazilia inscrie pe contraatac. 4-6.

Min.8 Brazilia revine la conducere.

Min.7 Babeanu inscrie cu noroc si restabileste egalitatea la 4.

Min.6 "Tricolorele" inscriu din nou in superioritate numerica si scorul devine 3-4.

Min.5 Ardean puncteaza de la 7 metri.

Min.4 Romania reduce din handicap, dar gazdele marcheaza pentru 1-4 de la 7 metri.

Min.3 Romania iroseste un atac si Brazilia puncteaza pentru 0-3.

Min.2 Gazdele inscriu de doua ori.

Min.1 Romania are primul atac.

INCEPE PARTIDA!

INFO - Se intoneaza cele doua imnuri de stat.

Rezultatele obtinute de "tricolore" in primele partide:

Romania - Tunisia 30-28

Romania - Cuba 33-27

Romania - Japonia 28-28

Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...
Alegeri 2024. Cine sunt favoriții în viziunea lui Victor Ponta: “Oricine intră în turul doi cu George Simion, îl bate” INTERVIU VIDEO
Conflictele din Alianța PNL-PSD continuă deși a mai rămas puțin timp până la primul test al alegerilor. Unii candidații care și-au dorit să intre în cursa pentru Primăria Capitalei nu...