Romania a castigat disputa cu Ucraina

Miercuri, 10 Decembrie 2008, ora 18:30
4590 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a impus miercuri, scor 40-32, in fata reprezentativei similare a Ucrainei, intr-un meci din cadrul Grupei Principale 1 a Campionatului European din Macedonia.

Fetele antrenate de Radu Voina au trecut peste infrangerea suferita marti in fata Spaniei si au invins miercuri Ucraina, victorie care ne apropie de semifinale.

Prima repriza a disputei le-a avut pe romance la carma jocului, dar ucrainencele au intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 18-17. Dupa pauza, "tricolorele" au jucat ca in prima faza a grupelor si s-au impus fara probleme, 40-32.

Lecuseanu, Hutupan si Elisei au fost remarcatele echipei noastre nationale in aceasta disputa.

Pentru Romania urmeaza acum jocul cu Norvegia, care va avea loc joi, de la ora 21:15. O victorie cu norvegiencele ne aduce calificarea in semifinale.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre reprezentativele nationale feminine de handbal ale Romaniei si Ucrainei, din cadrul Campionatului European din Macedonia.

--------------------------

INFO: O prima repriza cu Romania la timona, insa cu Ucraina in avantaj pe tabela de marcaj, asta datorita in special ultimelor minute ale reprizei. Ca si in meciul cu Spania, de la Romania s-au remarcat Hutupan si Elisei.

Hutupan, Stanciu - portar;

Cioaric, Barsan, Amariei, Balint, Crap, Neagu, Manea, Elisei, Meirosu, Geiger, Lecusanu - jucatoare de camp

Antrenor: Radu Voina

Inaintea meciurilor de miercuri, clasamentul Grupei Principale I arata astfel: 1. Norvegia 5p, 2. Spania 4p, 3. Romania 4p, 4. Ungaria 3p, 5. Ucraina 1, 6. Danemarca 1p.

Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
Cât de mult își dorește Ciolacu victoria Gabrielei Firea la Capitală: ”La nivel vizibil, vor fi declarate susțineri”
Odată cu retragerea medicului Cătălin Cîrstoiu și renunțarea la candidatura comună PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, se găsea în situația...
#Romania handbal feminin, #Ucraina handbal feminin, #CE Macedonia , #stiri Nationala Romaniei