Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Romania a invins Australia la Campionatul Mondial

Miercuri, 19 Ianuarie 2011, ora 22:52
4094 citiri

Nationala Romaniei a invins Australia, scor 29-14, obtinand astfel prima victorie la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia.

Nationala pregatita de Vasile Stanga a bifat primul succes la Campionatul Mondial in fata Australiei, cea mai slaba reprezentativa de la acest turneu, intr-un moment in care calificarea era deja ratata.

Cu trei infrangeri din tot atatea intalniri, printre care si un esec usturator cu Algeria, Romania a mai jucat doar pentru onoare cu Australia.

"Tricolorii" au dominat fara probleme disputa de la Lund, distantandu-se pe tabela inca din primele minute. Dupa un sfert de ora, Romania conducea la o diferenta de 6 goluri, iar pana la pauza scorul a devenit 14-6.

Elevii lui Vasile Stanga au continuat sa se distanteze si in partea secunda a jocului, in care au inscris 15 goluri si au primit doar 8, scorul final fiind 29-14.

Cu numai doua puncte acumulate in patru partide, Romania nu mai are nicio sansa de calificare in faza grupelor principale.

Romania, eliminata de la Campionatul Mondial

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Romania - Australia, de la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia.

Desfasurarea partidei:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Min.60 Final de meci! Romania obtine prima victorie la Campionatul Mondial.

Min.59 Romania se distanteaza la 15 goluri.

Min.58 Goluri la ambele porti, scorul devine 28-14.

Min.56 Csepreghi puncteaza pentru Romania.

Min.55 Australia inscrie din nou, pentru 24-13.

Min.54 Sabou transforma de la 7 metri.

Min.53 Australia reduce din handicap.

Min.52 Sabou inscrie pe contra-atac.

Min.48 Ghionea rateaza aruncarea de la 7 metri obtinuta de Savenco.

Min.45 Romania puncteaza pentru 22-11, cea mai mare diferenta din acest meci.

Min.42 Inca un gol in contul lui Simicu si scorul devine 20-10.

Min.41 Simicu puncteaza pentru "tricolori".

Min.40 Romania ramane in inferioritate numerica si primeste inca un gol.

Min.40 Calvert inscrie de la 7 metri si scorul devine 18-9.

Min.38 Romania reface diferenta de 10 puncte.

Min.37 Scorul devine 17-8, ambele formatii inscriind cate un gol.

Min.35 Toma rateaza de la 7 metri, Australia inscrie pe contra-atac.

Min.34 Inscrie si Sabou. Romania se distanteaza la 10 goluri.

Min.32 Savenco marcheaza primul gol al partii secunde.

Min.31 Incepe repriza secunda!

------------------------------------

Min.30 Final de repriza! Romania conduce Australia cu 14-6.

Min.30 Georgescu reface avantajul de 8 puncte al Romaniei.

Min.29 Popescu este batut pentru a sasea oara in acest meci.

Min.28 Toma puncteaza pentru 13-5

Min.26 Australia reduce din handicap.

Min.24 Romania se distanteaza la 8 goluri.

Min.23 Stamate puncteaza si el.

Min.21 Fenici inscrie golul cu numarul 10 al Romaniei.

Min.19 Calvert transforma de la 7 metri si australienii se apropie la 5 goluri.

Min.17 Australienii inscriu pentru a treia oara, dupa ce "tricolorii" au lovit bara.

Min.15 Stamate puncteaza pe contra-atac pentru 9-2.

Min.13 Antrenorul australian cere time out.

Min.12 Jurca patrunde in forta si inscrie.

Min.10 Ghionea si Florea maresc avantajul Romaniei la cinci puncte.

Min.8 Florea transforma o aruncare de la 7 metri pentru 5-2.

Min.6 Ghionea puncteaza pentru 4-1.

Min.5 Florea inscrie pentru a treia oara.

Min.3 Australia reduce din handicap.

Min.2 Florea arunca din nou de pe extrema dreapta si ridica scorul la 2-0.

Min.1 Florea inscrie primul gol al meciului.

Min.1 A inceput partida! Romania are primul atac.

Rezultatele inregistrate in primele 3 etape de "tricolori":

ROMANIA - Croatia 21-27

ROMANIA - Danemarca 30-39

ROMANIA - Algeria 14-15

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#nationala Romaniei handbal, #Romania CM handbal, #Romania victorie Australia , #stiri Nationala Romaniei