Romania a invins Croatia la Campionatul European de handbal

Luni, 13 Decembrie 2010, ora 21:05
8903 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins reprezentativa similara a Croatiei, scor 31-22, in primul meci din cadrul grupei principale a Campionatului European.

In primul meci al Grupei I principale, "tricolorele" au dat piept cu nationala Croatiei, un adversar facil, in fata caruia nu puteau lua in calcul decat o victorie.

Startul partidei a fost unul foarte dificil, croatele incercand sa impuna un joc lent pentru a tine pasul cu echipa pregatita de Radu Voina.

Pana la pauza, Romania nu a reusit sa se desprinda, cea mai mare diferenta inregistrata pe tabela fiind de numai doua goluri. Croatele s-au tinut scai si au profitat de aproape orice eroare din defensiva echipei noastre.

"Tricolorele" s-au desprins in startul reprizei secunde, reusind sa ia, dupa opt minute, un avantaj de 4 goluri.

Cea mai mare lovitura pentru Romania a reprezentat-o accidentarea Paula Ungureanu din minutul 44, existand sanse mari ca portarul nationalei sa nu mai poata evolua la acest turneu.

Dupa o scurta cadere, in care au incasat trei goluri consecutive, reprezentantele tarii noastre au luat cu asalt poarta croata si au inscris noua goluri, incasand doar patru, scorul final fiind 31-22.

Marcatoare:

Romania: Neagu 7 goluri, Manea 7, Fiera 4, Stanca 4, Nechita 4, Geiger 1, Bradeanu 1, Paraschiv 1, Ardean-Elisei 1, Han 1.

Croatia: Penezici 6 goluri, Franici 5, Zebici 3, Horvat 3, Golubici 2, Serici 1, Pavici 1, Gace 1.

6.Spania 0p.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Romania - Croatia, din cadrul Campionatului European de Handbal.

Desfasurarea partidei:

Min.60 Se incheie partida! Romania invinge cu 31-22!

Min.59 Croatia inscrie pentru 31-22.

Min.59 "Tricolorele" s-au dezlantuit pe final, Stanca si Nechita inscriu din nou.

Min.57 Inscrie si Stanca pentru Romania.

Min.56 Nechita inscrie pentru 28-21.

INFO: Ultimele 5 minute ale partidei.

Min.54 Trei goluri inscrise de cele doua echipe, doua pentru "tricolore", unul pentru croate.

Min.53 Romania recupereaza excelent, dar rateaza golul pe un atac de 5 contra 3.

Min.51 Fiera inscrie dupa o pasa excelenta a lui Nechita.

Min.49 Un nou gol pentru Cristina Neagu.

Min.48 Neagu inscrie pentru Romania intr-un moment dificil.

INFO: Ungureanu primeste in continuare ingrijiri medicale pe margine! Lovitura dura primita de "tricolore", care au pierdut una din cele mai bune jucatoare.

Min.46 Croatele inscriu din nou! Degringolada in defensiva Romaniei!

Min.46 Zebici inscrie pentru 22-18.

INFO: Paula Ungureanu este purtata pe brate in afara terenului. Publicul aflat in sala aplauda.

INFO: Luminita Hutupan priveste inmarmurita de pe margine.

INFO: Paula Ungureanu pare ca s-a accidentat grav. Tipetele de durere ale jucatoarei strapung sala.

Min.44 Croatele puncteaza pentru 22-18.

Min.43 Manea scapa pe contra-atac si inscrie sub transversala. Restabilim diferenta de 5 puncte.

Min.41 Neagu inscrie, iar croatele raman in inferioritate numerica, Penezici fiind eliminata pentru doua minute.

Min.40 Croatele ne surprins din nou si puncteaza.

Min.39 Se transforma si scorul devine 20-16.

Min.39 7 metri pentru Romania.

Min.38 Croatele patrund usor si reduc din nou diferenta.

Min.38 Geiger inscrie un gol de senzatie si scorul devine 19-15.

Min.37 Croatia inscrie din nou si diferenta se reduce la 3 goluri.

Min.37 Geiger arunca de la distanta, dar este blocata de Grubisici.

Min.36 Croatele inscriu din nou.

Min.36 Croatia reduce din handicap, dar Romania inscrie si ea pentru 18-13.

Min.35 Time out pentru Croatia.

Min.35 Nechita inscrie de doua ori intr-un minut si Romania se desprinde la 5 goluri.

Min.32 Neagu tinteste bara!

Min.32 7 metri pentru Romania si eliminare pentru Croatia.

Min.31 Manea inscrie si Romania conduce pentru prima data cu o diferenta de 3 goluri.

Min.31 Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Min.30 Se incheie prima repriza!

Min.29 Neagu transforma pentru 14-12.

Min.29 7 metri pentru Romania.

Min.28 Croatia inscrie in cele din urma si este 13-12.

Min.28 Ungureanu inchide bine poarta si Romania pastreaza avantajul de doua goluri.

Min.26 O noua bara pentru Croatia!

INFO: Radu Voina cere mai multa atentie in zona centrala. Romania a incasat multe goluri din zona centrala.

Min.25 Time out pentru Croatia.

Min.25 Manea inscrie pentru 13-11.

Min.24 Croatele revin din nou.

Min.23 Gol de senzatie pentru Romania.

Min.21 Franici puncteaza pentru 11-10.

Min.21 7 metri pentru Croatia!

Min.20 Romania inscrie, dar Croatia puncteaza si ea si diferenta ramane de un singur gol.

Min.19 Gol Croatia! Inscrie Franici.

Min.18 Bara pentru Croatia!

Min.17 Manea reface diferenta de doua puncte.

Min.16 Serici scapa pe contra-atac si reduce din handicap.

INFO: Meci dificil pana acum pentru "tricolore", croatele se tin scai si incearca sa profite de orice eroare din defensiva.

Min.15 Meirosu patrunde si puncteaza pentru 8-6.

Min.13 Serici inscrie cu usurinta pentru 7-6.

Min.12 Ungureanu pareaza excelent si Romania inscrie pe contra-atac, prin Elisei.

Min.10 Romania revine la conducere prin Neagu, dupa trei minute in care nu a marcat.

Min.9 Romancele gresesc in ofensiva, croatele recupereaza si inscriu pentru 5-5 prin Zebici.

Min.8 Croatele impun un ritm lent.

Min.7 Romania si Croatia inscriu cate un gol si scorul este 5-4.

Min.6 Zebici inscrie pentru 4-3

Min.6 Pezenici reduce din handicap, iar Neagu reface diferenta de doua goluri.

Min.5 3-1 pentru Romania, inscrie Paraschiv.

Min.4 Manea puncteaza pentru 2-1.

Min.4 Jucatoarele croate restabilesc egalitatea.

Min.3 Neagu deschide scorul cu o aruncare de la 9 metri.

Min.2 Defensiva croata blocheaza doua aruncari.

Min.1 Croatia are primul atac, dar romancele blocheaza.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Se intoneaza imnul celor doua tari.

INFO: Cele doua formatii intra pe teren.

Nationala Romaniei s-a calificat in grupa principala cu doua puncte.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Romania Croatia CE handbal, #nationala Romaniei handbal, #Romania victorie Croatia handbal , #stiri Nationala Romaniei