Romania castiga la scor in Andorra

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Vineri, 11 Octombrie 2013, ora 23:20

Nationala Romaniei a obtinut o victorie destul de lejera in preliminariile Campionatului Mondial din 2014, "tricolorii" impunandu-se cu scorul de 4-0 pe terenul Andorrei.

Daca inaintea meciului baietii nostri erau extrem de increzatori, anuntand o ploaie de goluri in poarta amatorilor din Andorra, realitatea din teren a fost putin mai altfel, cel putin in prima repriza.

Romanii au inceput, asa cum era de asteptat, dominand teritorial. A fost insa o posesie sterila de partea noastra, fara ocazii la poarta adversa in prima jumatate de ora.

A iesit apoi la rampa Bogdan Stancu, fostul atacant al Stelei "reusind" sa rateze inca o data cu poarta goala, din cativa metri! Au urmat doua interventii excelente ale portarului Ferran, la reluarile cu capul ale lui Stancu si Goian.

Cand se parea ca vom asista la o surpriza, un 0-0 la pauza, s-a intamplat si "minunea". Goian a centrat in careul advers, Stancu a preluat nestingherit si a recentrat pentru Keseru, debutantul nostru deschizand scorul cu o reluare simpla, din 4 metri.

Repriza secunda a avut o desfasurare diametral opusa fata de prima. Mult mai relaxati, jucatorii lui Victor Piturca au inclinat terenul catre poarta Andorrei. Iasmin Latovlevici a inceput sa urce foarte bine in banda stanga si a destabilizat deefnsiva organizata a gazdelor.

Bogdan Stancu a inscris pentru 2-0 in minutul 53, reluand in plasa centrarea lui Maxim.

Dupa nici 10 minute, capitanul Vlad Chiriches este placat in careul advers, arbitrul arata punctul cu var iar Gabi Torje marcheaza din penalti pentru 3-0.

In fine, pe final de partida, Torje i-a oferit o centrare buna lui Costin Lazar, acesta "inchizand tabela" cu o reluare din sase metri.

Romania s-a impus la scor in Andorra, insa nu a convins deloc in fata unei formatii de amatori care din minutul 60 a cazut fizic. Ocaziile noastre au aparut preponderent din faze fixe, ceea ce spune multe despre capacitatea "tricolorilor" de a inscrie din actiune.

In urma acestui rezultat, nationala noastra a urcat pe locul trei in clasamentul Grupei D, la egalitate de puncte cu Turcia. Pentru a merge la baraj avem nevoie de o victorie in ultimul meci, cu Estonia, si de un pas gresit al turcilor cu Olanda.

Meciul Andorra - Romania a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+5 FINAL DE MECI!!!

Min.90+4 Prima actiune de poarta a gazdelor vine la ultima faza de joc. Latovlevici blocheaza bine si trimite balonul in corner.

Min.90+3 Grozav rateaza inca o ocazie mare.

INFO: Olanda inscrie si golul 7 in poarta Ungariei.

Min.90 Cartonas galben pentru Martinez.

Min.88 Ce ocazie! Grozav scapa de doi adversari, dar suteaza in portarul Ferran, iesit dintre buturi!

Min.84 GOOOOL ROMANIA!!! Centreaza bine Torje iar Costin Lazar inscrie cu o lovitura de cap plasata foarte bine!

Min.83 Schimbare Romania: Intra Grozav in locul lui Stancu.

Min.80 Adversarii nostri au cedat fizic, acuzand tot mai des probleme musculare.

Min.77 Cartonas galben pentru Chiriches.

Min.77 Torje centreaza, Stancu reia cu capul, insa o face slab si Ferran retine fara probleme.

Min.71 Faza foarte frumoasa a "tricolorilor", insa Marica rateaza finalizarea incercand o reluare pe spate.

Min.70 Schimbare Romania: Tanase intra in locul lui Maxim.

INFO: Ungaria e demolata in Olanda, fiind condusa cu 6-1.

Min.63 GOOOL ROMANIA!!! Torje inscrie de la 11 metri!

Min.60 Rodrigues primeste un cartonas galben.

Min.60 Penalti pentru ROMANIA!!! Rodrigues il placheaza pe Chiriches.

Min.58 Schimbare Romania: Marica intra in locul lui Keseru.

Min.57 Suteaza Bourceanu pe langa poarta.

INFO: Se pregateste introducerea lui Marica.

Min.53 GOOOOL ROMANIA!!! Maxim centreaza bine iar Stancu marcheaza cu o lovitura de cap din 6 metri!

Min.50 Latovlevici centreaza bine pentru Keseru, insa Vales intervine excelent.

INFO: Marica si Tanase sunt trimisi la incalzire de Piturca.

Min.46 Ocazie buna pentru Romania, irosita de Costin Lazar.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!
__________________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

INFO: 4-0 pentru Olanda in meciul cu Turcia.

INFO: Este primul gol inscris de Keseru in tricoul nationalei.

INFO: Olanda isi majoreaza din nou diferenta si conduce Ungaria cu 3-0.

Min.42 GOOOL ROMANIA!!! Goian centreaza foarte bine, Stancu preia in careul adversi si recentreaza pentru Keseru, care inscrie din cinci metri!

Min.40 Ocazie mare pentru Romania! Ferran intervine superb la lovitura de cap a lui Goian!

Min.38 Ce ocazie! Latovlevici centreaza bine, Stancu se inalta in careul advers si reia cu capul, insa Ferran intervine excelent!

Min.36 Cartonas galben pentru Pujol.

Min.35 Ne indreptam spre pauza iar Romania nu pare capabila de mai mult.

INFO: Olanda isi dubleaza avantajul in fata Ungariei.

Min.31 Ce ratare! Torje centreaza bine, Ferran nu iese iar Stancu trimite cu capul pe langa poarta goala din 3 metri!

Min.30 Maxim centreaza in careul mic al Andorrei, dar Ferran iese bine si retine din fata lui Goian.

INFO: Turcia a deschis scorul in Estonia.

Min.26 Am trecut de jumatatea primei reprize si nu ne-am creat nicio ocazie serioasa.

INFO: Olanda a deschis scorul in meciul cu Ungaria prin Van Persie.

Min.21 Goian cade in careul advers, dar nu primeste penaltiul.

Min.20 Cartonas galben pentru Ayala.

Min.16 Stancu centreaza bine in careul mic al Andorrei, insa Rodrigues respinge din fata lui Maxim.

Min.13 Stancu il faulteaza pe portarul Ferran iar acesta se resimte.

Min.11 Posesie sterila si nicio ocazie pentru "tricolori".

Min.5 Destul de timide actiunile de poarta ale Romaniei pana acum.

Min.2 Un prim atac al Romaniei, insa Stancu este surprins in pozitie de offside.

Min.1 Incepe meciul!!!

ora 21.10 - Au fost anuntate echipele de start oficiale:

Andorra: Ferran - Martinez, Vales, Emili Garcia, Pujol, Vieira, Riera, Moreno, Rodrigues, Ayala, Marc Garcia
Rezerve: Perianez, Sonejee, Clemente, Peppe, Moreira, Lorenzo, Rubio
Selectioner: Jesus Alvarez

ROMANIA: Lobont - Matel, Chiriches, Goian, Latovlevici - Bourceanu, Lazar - Torje, Maxim, Stancu - Keseru
Rezerve: Tatarusanu, Luchin, Grozav, Marica, Tanase, Hoban, Gaman, Gardos, Grigore, Bucur, Balgradean
Selectioner: Victor Piturca

ora 21.00 - Peste 500 de suporteri romani vor asista la meci.

ora 20.55 - Vremea s-a stricat in Andorra cu putin timp inaintea fluierului de start. Ploua mohorat.

ora 20.50 - Andorra nu a inscris niciun gol in aceste preliminarii. A primit, in schimb, 24 in 8 meciuri, avand o medie de 3 goluri incasate in fiecare partida.

ora 20.30 - Daca Romania va termina preliminariile pe locul secund in Grupa D, are asigurat locul de baraj.

ora 19.30 - Nationala Romaniei are nevoie de o victorie la scor pentru a castiga o eventuala lupta la golaveraj cu Turcia, in cazul in care cele doua echipe ar termina la egalitate de puncte.

ora 18.25 - Bogdan Lobont are sansa unui nou meci in echipa nationala, el urmand a fi titularizat de Piturca.

ora 18.10 - Victor Piturca pare ca s-a decis asupra echipei de start. Marea surpriza o reprezinta folosirea lui Claudiu Keseru in avanposturi.

ora 18.00 - Partida este transmisa in direct pe postul TVR 1.