Romania a castigat Campionatul Mondial de handbal pentru junioare

Duminica, 03 August 2014, ora 19:33
23450 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a castigat Campionatul Mondial rezervat junioarelor, intrecere gazduita de Macedonia.

In marea finala, "tricolorele" au spulberat reprezentativa Germaniei, impunandu-se la 11 goluri diferenta, scor 32-21!

Romania a avut un debut de meci ceva mai poticnit, irosind primele doua atacuri, insa si-a revenit dupa numai cateva minute, a preluat conducerea si n-a mai cedat-o pana la final.

Portarul Madalina Ion a aratat o forma de zile mari, "inchizand" buturile nationalei noastre, in timp ce atacurile au inceput sa fie fructificate. Diferenta a crescut constant, la pauza scorul fiind 15-7.

Partea secunda a debutat cu un usor forcing al nemtoaicelor, sportivele noastre fiind puse in usoara dificultate, dar si-au revenit rapid si si-au pedepsit adversarele.

Diferenta s-a marit pe parcusul reprizei secunde, Romania terminand finala cu un avantaj de 11 goluri si cu o serie de reusite extrem de spectaculoase, aplaudate la scena deschisa de public.

Bianca Bazaliu, una dintre cele mai bune jucatoare din echipa noastra, a bifat si o importanta performanta individuala, ea fiind golgheterul Mondialului.

Finala Campionatului Mondial de handbal pentru junioare, Romania - Germania, a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

ROMANIA - GERMANIA 32-21

Min.60 FINAL DE MECI! ROMANIA ESTE CAMPIOANA MONDIALA!

Min.60 GOL ROMANIA!

Min.59 Banca Romaniei sarbatoreste deja titlul mondial.

Min.59 Gol Romania cu o lansare superba in adancime!

Min.57 Faza superba a Romaniei, Cristina Laslo inscrie o "aeriana" de zile mari!

Min.55 Inca un gol pentru Romania!

Min.54 Bazaliu inscrie din nou si este, oficial, golghetera Mondialului!

Min.53 Incredibil, Romania s-a descatusat si distruge Germania!

Min.51 Bazaliu marcheaza in stilul Cristinei Neagu, e aproape de a castiga titlul de golghetera a Mondialului!

Min.49 Gol marcat de Laslo, se reface diferenta!

Min.47 Usoara precipitare in tabara noastra pe fondul unei presiuni pusa de adversare in ultimele minute.

Min.44 Bazariu rateaza pentru prima data de la 7 metri.

Min.42 Eliminare doua minute in echipa Romaniei.

Min.40 Gol superb reusit de Romania, 10 goluri diferenta in finala!

Min.38 Bazariu marcheaza din nou de la 7 metri.

Min.36 Merg cap la cap cele doua formatii, se pastreaza diferenta de 8 goluri.

Min.33 Ne revenim, gol si diferenta de noua goluri.

Min.32 Incepe mult mai decisa Germania aceasta repriza, cu doua goluri in doua minute!

Min.31 Incepe repriza secunda!

____________________

Min.30 Finalul primei reprize!

Min.30 Inca un gol, inscrie Ilie.

Min.29 Romania isi revine dupa time-out si reface avantajul de sapte goluri.

Min.28 O perioada mai nefasta pentru echipa noastra, care nu mai gaseste drumul spre gol pe final de prima repriza.

Min.25 Eliminare si in echipa Romaniei.

Min.24 Profitam de superioritate la primul atac, Iulia Andrei marcheaza!

Min.24 Eliminare doua minute pentru Germania.

Min.21 Contra a Romaniei, Ostase inscrie! Antrenorul Germaniei cere al doilea time-out din aceasta prima repriza!

Min.21 Cristina Laslo inscrie si ea foarte frumos, se diferenta de 7 goluri acum.

Min.19 Bazaliu marcheaza inca o data de la 7 metri.

Min.17 Andrei intra bine in centru si trimite imparabil!

Min.14 Inca un gol pentru "tricolore", avem un avantaj de sase goluri in acest debut de meci!

Min.13 Marcheaza Bazaliu de la 7 metri, Romania defileaza in finala!

Min.12 Gol Ostase dupa cateva minute de joc confuz, in care nu s-a inscris.

Min.8 Gol marcat de Alina Ilie, Romania se distanteaza la 4-1!

Min.5 Inscriem din nou, pe fondul unei evolutii foarte bune in aparare!

Min.3 Gol pe contra pentru Romania, iar "tricolorele" preiau conducerea pentru prima data in aceasta finala!

Min.2 Vine si primul gol pentru Romania!

Min.1 Ratam primul atac, rateaza si Germania.

18:00 Incepe finala!

17:57 Destul de putini spectatori in sala, cele mai multe locuri din tribune fiind goale.

17:55 Se intoneaza cele doua imnuri de stat. Fetele noastre par foarte montate.

INFO: Partida este transmisa in direct pe postul DigiSport.

INFO: Romania nu a pierdut niciun meci la aceasta editie a Mondialului.

Președintele PSD Sector 1 o vede pe Clotilde Armand la pușcărie: ”Și-a dat bani necuveniţi tocmai din bugetul unui proiect anticorupţie”
Preşedintele PSD Sector 1, Petre Florin Manole, a transmis joi, 25 aprilie, că primărița Clotilde Armand are „un drum scurt și previzibil de când a fost prinsă cu mâna-n bugetul local”....
Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
#Romania Germania Mondial handbal, #Romania finala Cupa Mondiala, #Romania campioana mondiala handbal , #stiri Nationala Romaniei