Romania, strivita de Olanda

Marti, 26 Martie 2013, ora 23:23
26341 citiri

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa de Olanda, scor 4-0, intr-un meci din grupa D a preliminariilor pentru Cupa Mondiala din 2014. Golurile olandezilor au fost marcate de Van der Vaart si Van Persie (2) si Lens.

Remiza din Ungaria a creat o mica furtuna in lotul lui Piturca. Cinci schimbari a facut Piturca, insa in echipa de start au ramas doi dintre cei mai contestati jucatori, Gicu Grozav si Bogdan Stancu.

Acesta din urma a avut si prima sansa pentru Romania in confruntarea de pe Amsterdam ArenA. O pasa a lui Adi Popa l-a gasit excelent in suprafata de pedeapsa pe jucatorul lui Orduspor, care a cerut penalti dupa o mana pusa de De Vrij, decizia arbitrului de a lasa jocul sa continue fiind la limita.

Dupa acest prim avertisment, olandezii au inceput sa ia jocul cat mai in serios si au creat panica in partea dreapta, unde Rat a pierdut majoritatea duelurilor cu Lens.

Prima ocazie la poarta lui Pantilimon s-a produs dupa zece minute de joc dupa un scenariu des intalnit pe durata meciului. Lens s-a distrat cu Rat, a centrat perfect in fata portii, dar imprecizia lui Van Persie, care a reluat peste din sapte metri, a facut ca deschiderea scorului sa se amane.

Nu s-a intamplat la fel si in minutul 12, cand Olanda a reusit sa treaca in avantaj. Scenariul a fost aproape identic. Rat a pierdut in fata lui Lens, mingea a fost trimisa in centru, de unde Van der Vaart l-a invins pe Pantilimon cu un sut din 18 metri, plasat perfect langa bara.

Deschiderea scorului i-a determinat pe olandezi sa inghete jocul, in timp ce baietii lui Piturca au fost depasiti clar din punct de vedere fizic.

Singura speranta intr-un astfel de context au fost contraatacurile venite in urma recuperarilor facute in jumatatea adversa.

In urma unor astfel de faze tricolorii si-au creat singurele ocazii din prima parte, de fiecare data prin Adi Popa. Mai intai, jucatorul Stelei a sutat lamentabil in minutul 35, pentru ca peste alte doua minute reluarea sa sa il forteze pe Vermeer sa scoata cu greu, milimetric pe langa bara.

Ca si in prima parte, tricolorii au acuzat impactul cu startul reprizei. Minutul 56 a reprezentat momentul desprinderii pentru batavi, dupa o adevarata "bijuterie" a lui Van Persie, care a reluat superb cu capul din sase metri, langa bara.

Reusita olandezilor a starnit furia fanilor romani prezenti pe stadion, care i-au cerut lui Victor Piturca sa demisioneze. Selectionerul a raspuns cu doua schimbari, scotandu-i de pe teren pe Tanase si Popa, insa nici aceste modificari nu au produs revirimentul asteptat.

Mai mult, olandezii au reusit sa mai incrie o data, in minutul 65, dupa un penalty de amator comis de Gardos, care l-a agatat pe Lens in suprafata de pedeapsa. Autorul golului a fost Van Persie, care astfel a reusit dubla.

La 3-0 pe tabela de marcaj, Piturca a hotarat sa-l trimita pe teren pe Adi Mutu. Zambitor in momentul schimbarii, "Briliantul" a fost extrem de nervos, si-a certat colegii, dar nu a reusit sa aiba mari realizari.

Scorul final a fost 4-0 in favoarea gazdelor, dupa ce Lens a punctat si el in prelungiri, profitand de o respingere gresita a lui Pantilimon.

Meciul cu Olanda reprezinta o dubla infrangere pentru nationala noastra. Pe langa pierderea punctelor, tricolorii si-au subrezit si golaverajul, care este principalul criteriu de departajare in caz de egalitate de puncte.

Romania are un golaveraj nul (0) in acest moment, spre deosebire de Ungaria, principala contracandidata, care are +5.

Dupa acest rezultat, nationala Romaniei ocupa locul 3 in grupa D, cu 10 puncte, opt mai putin decat Olanda si unul mai putin decat Ungaria.

Echipa nationala va disputa urmatorul meci oficial pe 6 septembrie, pe teren propriu impotriva Ungariei. Patru zile mai tarziu, tricolorii vor primi vizita Turciei.

OLANDA - ROMANIA 4-0

90+3 - Final de meci! Olanda castiga clar!

90 - Trei minute suplimentare

90 - GOL OLANDA! Lens inscrie din fata portii, dupa un sut pe care Pantilimon l-a respins gresit in fata!

89 - Chipciu primeste cartonasul galben.

88 - Olandezii au confiscat mingea si asteapta finalul.

86 - Schimbare Olanda: De Jong intra in locul lui van Persie.

84 - Fanii romani l-au luat in colimator si pe Dumitru Dragomir, pe care il trimit la puscarie. Pe teren nu se intampla mare lucru.

81 - Schimbare Olanda: Clasie intra in locul lui Van der Vaart.

79 - Mutu reia cu capul dupa o centrare a lui Tamas, mingea se duce pe langa poarta.

78 - Bogdan Stancu suteaza din 20 de metri, Vermeer reuseste sa respinga in lateral.

76 - Adi Mutu isi cearta colegii, care de cateva minute nu au mai pus piciorul pe minge.

74 - Schimbare Olanda: Maher intra in locul lui De Guzman.

73 - Gazdele joaca deja la trecerea timpului, romanii domina doar in tribune.

70 - Olandezii paseaza mult la centrul terenului in aceste momente.

68 - Schimbare Romania: Mutu intra in locul lui Grozav.

65 - GOL OLANDA! Van Persie inscrie fara emotii din penalti!

64 - Penalti pentru Olanda! Lens il intoarce cu lejeritate pe Gardos, care il agata in suprafata de pedeapsa!

63 - Torje trage din lovitura libera de la 20 de metri in Bogdan Stancu, aflat in zid!

63 - Schimbare Romania: Torje intra in locul lui Popa.

61 - Adi Popa ia o cursa pe cont propriu, dar este blocat prin fault de Blind, care primeste cartonasul galben.

60 - Schimbare Romania: Tanase iese, in fluieraturile copioase ale publicului roman, si intra Chipiu.

59 - Fanii romani ii cer lui Piturca sa demisioneze! "Demisia, demisia!" si "Piti, Piti, lasa-ne!" - striga romanii.

59 - Tanase suteaza deplorabil de la 30 de metri. Faza fara cuvinte.

56 - GOL OLANDA! Van Persie inscrie cu o lovitura de cap superba din sase metri! Mingea loveste bara si intra in plasa, fara sanse pentru Pantilimon. Centrarea a venit de la Robben, care a trecut cu usurinta de Chiriches si Tamas!

55 - Pasa lunga spre Van Persie, Chiriches se apara bine si avem posesia.

54 - Ocazie mare pentru gazde! Van der Vaart trage peste din 14 metri, dupa o actiune a lui Blind in partea stanga.

53 - Victor Piturca i-a trimis la incalzire pe Gabi Torje si Alex Chipciu.

51 - Van Persie reia periculos, dar Pantilimon reuseste sa retina.

49 - Popa primeste in careu, dar esueaza in incercarea de a-l depasi pe Indi.

47 - Indi vede cartonasul galben pentru o interventie la Popa.

46 - Se reia jocul!

Info: In celalalt meci din grupa, Turcia si Ungaria au terminat la egalitate, scor 1-1.

45+1 - Pauza!

45 - Van Persie trage din opt metri, Pantilimon intervine excelent. De la margine se ridica fanionul pentru offside.

43 - Pintilii recupereaza excelent, dar nu se intelege cu Adi Popa si ratam sansa unui contraatac.

40 - Olandezii s-au speriat de ocazia lui Popa si tin de minge la centrul terenului.

37 - Ce ocazie! Popa primeste in careu usor lateral dreapta, suteaza la coltul lung, insa mingea este deviata milimetric pe langa bara de Vermeer.

37 - Tanase paseaza prea lung spre Stancu, iar Vermeer intervine.

35 - Scapam pe contraatac dupa o degajare gresita, insa Popa suteaza lamentabil mult peste. Grozav era singur in careu, dar Stancu nu l-a vazut si i-a pasat lui Popa.

33 - Pasa lunga spre Stancu, acesta nu poate tine balonul in teren.

31 - Gardos pierde o minge in jumatatea adversa, olandezii pleaca pe contraata, dar Van Persie greseste pasa spre Robben.

29 - Grozav trage mult pe langa poarta de la 30 de metri.

Info: In celalalt meci din grupa, Ungaria a egalat in Turcia. Scorul este 1-1.

26 - Incercam sa aglomeram jocul in banda stanga, insa Tanase pierde mingea.

23 - Chiriches da o pasa de 70 de metri catre Popa, acesta preia in careu, incearca un dribling, iar Blind il deposedeaza.

21 - Strootman se inalta superb si reia din opt metri peste poarta lui Pantilimon.

21 - Bourceanu centreaza inalt, Tamas recentreaza, insa Vermeer retine din fata portii.

20 - Reusim sa recuperam mingea dupa cateva minute si obtinem un fault in jumatatea adversa prin Grozav.

18 - Olandezii au mai redus ritmul jocului dupa marcarea golului.

14 - Van Persie reia cu capul din 12 metri in bratele lui Pantilimon.

14 - Robben patrunde in centru, dar greseste pasa decisiva spre Van der Vaart.

12 - GOL OLANDA! Van der Vaart inscrie cu un sut plasat din marginea careului trimis langa bara. Faza a plecat dupa o greseala a lui Rat, care a pierdut un nou duel cu Lens.

11 - Indi sse resimte dupa un duel la centrul terenului cu Bogdan Stancu.

10 - Ocazie mare! Lens il depaseste cu usurinta pe Rat, scapa singur in banda dreapta, centreaza perfect, dar Van Persie reia incredibil din sapte metri peste poarta!

8 - Olandezii au o lovitura libera periculoasa din marginea careului, Rat respinge centrarea.

7 - Strootman trage de la 25 de metri, Pantilimon respinge cu greu in lateral.

7 - Chiriches intervine bine in propriul careu si il deposedeaza pe Robben, care depasise trei tricolori intr-o incursiune in banda stanga.

6 - Fanii romani domina fondul sonor. Se scandeaza "Mitica la puscarie!"

5 - Popa paseaza excelent in careu catre Stancu, acesta inainteaza cu mingea la picior si cade dupa un contact cu un adverar. Se cere penalti, a existat o tinere!

3 - Tricolorii au o sansa de contraatac, Pintilii trimite lung spre Tanase in banda stanga, insa mingea e interceptata.

2 - Un prim atac al gazdelor, dar Robin van Persie este surprins in offside. Decizie corecta a tusierului.

1 - Fluier de start! Meciul incepe cu o intarziere de 3 minute.

OLANDA: Vermeer; Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind; Strootman, Van der Vaart, De Guzman; Lens, Van Persie, Robben;

Rezerve: Stekelenburg, Vlaar, Van Rhijn, Mathijsen, Kuyt, Clasie, Schaken, Trindade de Vilhena, De Jong, Maher, John, Vorm;

Antrenor: Louis van Gaal

ROMANIA: Pantilimon - Tamas, Chiriches, Gardos, Rat - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Grozav, Tanase - B. Stancu;

Rezerve: Tatarusanu, Lung, Luchin, Chipciu, Grigore, Mutu, Torje, Keseru, Radu Stefan, Rusescu, Maxim.

Antrenor: Victor Piturca

Arbitri: Mark Clattenburg, Simon Beck, Stephen Child

21:07 - Inaintea meciului, Gigi Becali si Victor Piturca s-au intalnit pe teren. "Piti m-a intrebat de ce m-am luat de el dupa meciul cu Ungaria. I-am zis ca am dreptul la o opinie. Avea emotii, n-am stat mult de vorba", a explicat Becali la TVR.

Apasati aici pentru a vedea LIVE rezultatele din grupa Romaniei

Info:

Partida are loc pe stadionul Amsterdam ArenA si este televizata de postul TVR 1.

La Bucuresti, olandezii s-au impus cu 4-1, pe 16 octombrie 2012.

Olanda nu a mai pierdut pe teren propriu de 13 meciuri.

La casele de pariuri, Romania are cota 10 pentru un succes, in timp ce egalul are cota 5.

Pentru aceasta partida, Victor Piturca nu poate miza pe Costin Lazar si Dorin Goian.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#olanda romania, #Romania infrangere Olanda, #infrangere Romania Olanda, #Romania pierde Olanda, #Olanda Romania 2013 , #stiri Nationala Romaniei