Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Romania, remiza dramatica cu Rusia la Campionatul European de handbal feminin

Marti, 04 Decembrie 2012, ora 22:46
8795 citiri

Nationala Romaniei a debutat cu o remiza, scor 21-21, impotriva Rusiei la Campionatul European de handbal feminin din Serbia.

Sustinute de cateva sute de suporteri romani care au dominat fondul sonor al salii Vrsac, "tricolorele" au facut un meci neasteptat de bun in fata Rusiei, scapand printre degete victoria in ultimele secunde al timpului regulamentar.

Cu o Talida Tolnai in mare forma, jucatoare care a avut pe parcursul primei reprize un procentaj de 68% in poarta Romaniei, echipa lui Tadici s-a desprins la trei goluri incepand cu minutul sase, dar a fost egalata dupa primul sfert de ora.

"Tricolorele" au evoluat insa din ce in ce mai bine, mai ales in defensiva si pe contraatac, iar la pauza tabela arata o diferenta nesperata de cinci goluri, 12-7.

Romancele au debutat bine in partea secunda, cand s-au distantat la sase goluri, insa rusoaicele au devenit din ce in ce mai periculoase in ofensiva. Pe masura ce s-a apropiat finalul meciului, eficacitatea ofensivei noastre a scazut, iar slavonele s-au apropiat la un singur gol cu doua minute inainte de final.

Ultimul time-out cerut de Tadici le-a impins pe "tricolore" spre un nou gol, insa rusoaicele au punctat de doua ori si au restabilit egalitatea la 21. Romania a mai avut un ultim atac, insa aruncarea n-a adus golul mult asteptat si disputa s-a incheiat indecis.

In urma acestui rezultat, Romania ocupa pozitia secunda in clasamentul Grupei D, la egalitate cu Rusia, in timp ce Muntenegru s-a instalat pe primul loc dupa victoria cu Islanda, scor 26-16.

In urmatoarea partida, elevele lui Gheorghe Tadici vor infrunta Islanda, miercuri seara, cu incepere de la ora 21:15.

Meciul dintre reprezentativele Romaniei si Rusiei, contand pentru Grupa D a Campionatului European de handbal feminin, a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com.

Desfasurarea partidei:

22:40 Final de meci! Romania si Rusia termina la egalitate!

Min.59 "Tricolorele" rateaza aruncarea in ultimele secunde.

Min.59 Rusia puncteaza din nou si scorul devine egal! Final dramatic de meci!

Min.58 Gol Rusia! Romania conduce cu un singur gol.

Min.58 Tolnai salveaza de doua ori, dar rusoaicele raman in posesie.

Min.57 Curea inscrie la capatul unei faze superbe a "tricolorelor".

INFO - Tadici, mult mai calm de aceasta data: "Pe exterior, scoate-ti mingile pe exterior. Avem nevoie de un gol".

Min.57 Tadici cere time-out.

Min.56 Inca un gol pentru rusoaice si scorul devine 20-19.

Min.56 Gooool Romania! "Tricolorele" puncteaza in inferioritate.

Min.56 Tolnai este invinsa de o aruncare puternica de la distanta.

Min.55 Meirosu faulteaza dur si este eliminata pentru doua minute.

Min.54 Tolnai intervine miraculos si avem din nou posesia.

Min.52 Curea e de neoprit de la 7 metri si scorul devine 19-17!

Min.52 7 metri pentru Romania si eliminare in tabara adversa!

Min.51 Gol Rusia! Romania mai are doar un gol avans. 18-17

Min.50 Rusia joaca in inferioritate, dar sta de mai bine de un minut in atac.

Min.49 Gol Rusia! Diferenta este de numai doua puncte in acest moment.

Min.48 Ratari la ambele porti, rusoaicele au lovit transversala.

Min.47 Rusoaicele se apropie din nou la trei goluri. 18-15.

Min.46 Puncteaza si rusoaicele si diferenta se reduce la patru puncte.

Min.45 Inca o lovitura de la 7 metri pentru Romania. Curea arunca impecabil si scorul devine 18-13.

Min.44 Gol Meirosu!

INFO - Tadici e un pachet de nervi si urla la jucatoare: "Combinati si atacati poarta. Nu mai asteptati faulturile."

Min.43 Tadici cere time out.

Min.43 Rusia reduce diferenta la numai trei puncte.

Min.43 Rusia inscrie usor, Tadici isi pune mainile in cap.

Min.42 Gol Romania! Curea marcheaza pentru a patra oara din lovitura de pedeapsa.

Min.40 Tadici este extrem de nervos la marginea terenului. Un oficial intervine pentru a-l calma pe tehnician.

Min.39 Rusoaicele reduc inca o data din diferenta. 15-11.

Min.38 Cristina Neagu loveste bara.

Min.37 Inca un gol pentru Geiger, dar slavonele ne iau prin surprindere si duc scorul la 15-10.

Min.36 Geiger inscrie spectaculos, iar rusoaicele puncteaza la faza imediat urmatoare.

Min.35 Rusoaicele profita de superioritate si marcheaza pentru 13-8.

Min.34 Doua minute eliminare pentru Pintea.

Min.34 Neagu se inalta si arunca, dar rateaza spatiul portii.

Min.33 Romania rateaza la capatul unui atac bun.

Min.32 Curea transforma si scorul devine 13-7.

Min.31 Sapte metri pentru Romania si eliminare de partea rusoaicelor.

22:03 Incepe repriza secunda.

---------------------------------------

21:53 Se incheie prima repriza. Romania conduce cu cinci puncte.

Min.29 Romania e letala pe contraatac! Nechita inscie pentru 12-7.

Min.29 Sapte metri pentru Romania! Curea transforma si reface diferenta de patru goluri.

INFO - "De ce ne grabim noi la 10-6? Pasul la minge, pasul cu podeaua. Daca nu merge, dau drumul la minge", le-a transmis Tadici jucatoarelor noastre.

Min.28 Gheorghe Tadici cere time-out.

Min.28 Rusia reduce diferenta la trei puncte.

Min.28 Smedescu revine in poarta si pareaza o aruncare de la 7 metri!

Min.26 Talida Tolnai apara din nou. Procentaj de 68% pentru portarul Romaniei.

Min.26 Meirosu duce scorul la 10-6.

Min.25 Rusia solicita time-out.

Min.24 Stanca marcheaza din nou si ne desprindem la trei goluri.

Min.23 Tolnai scoate inca un sut si Stanca inscrie pe contraatac. Romania conduce cu 8-6.

Min.23 Bara Rusia!

Min.22 Tolnai are procentaj de 60% in aceasta seara!

Min.22 Inca doua interventii pentru portarita noastra.

Min.21 Romania scapa din nou pe contra dupa o interventie excelenta a Talidei Tolnai, dar mingea nu intra in poarta.

Min.20 Scapam cu bine dupa un minut de superioaritate al rusoaicelor.

Min.19 Smedescu intra in poarta si apara!

Min.19 Pintea este eliminata doua minute si Rusia primeste 7 metri.

Min.17 Antrenorul Rusiei cere time-out.

Min.17 Curea transforma de la 7 metri si Romania revine in avantaj.

Min.14 Inca o interventie senzationala a Talidei Tolnai.

Min.13 Rusoaicele egaleaza de la sapte metri.

Min.12 Gol Romania si scorul devine 6-5.

Min.12 Tolnai intervine din nou salvator, dar nu se mai poate opune la al doilea sut si rusoaicele egaleaza.

Min.11 Rusoaicele inscriu pentru 5-4. Romania ramane in inferioritate, Manea fiind eliminata pentru doua minute.

Min.9 Marcheaza si rusoaicele.

Min.9 Geiger inscrie pentru 5-2.

Min.9 Tolnai apara din nou si isi pune echipa pe contraatac.

Min.8 Curea marcheaza de la 7 metri.

Min.7 Rusoaicele reduc din handicap.

Min.6 Nechita scapa pe contraatac si mareste diferenta la 3-1.

Min.6 Cristina Neagu duce Romania in avantaj!

Min.4 Bradeanu restabileste egalitatea.

Min.3 Rusia deschide scorul.

Min.2 Talida Tolnai intervine excelent la primul sut al rusoaicelor.

Min.1 Neagu rateaza prima aruncare a Romaniei.

21:15 Incepe partida.

INFO - Meciul poate fi urmarit la TV pe postul TVR 2.

Avancronica partidei: - Nationala feminina de handbal debuteaza la Campionatul European. Totul despre turneul din Serbia

INFO - Din Grupa D mai fac parte Muntenegru si Islanda.

INFO - Pentru a se califica in faza urmatoare, Romania trebuie sa se claseze pe unul dintre primele trei locuri.

La ultimul campionat european, "tricolorele" s-au clasat pe pozitia a treia.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Romania egal Rusia CE handbal, #Romania Rusia Campionat European, #Romania campionat European handbal , #stiri Nationala Romaniei