Romania s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale la minifotbal cu o victorie categorica

Marti, 08 Octombrie 2019, ora 17:00
3659 citiri

Selectionata Romaniei, fosta campioana europeana, s-a calificat, marti, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de minifotbal, care are loc la Perth (Australia), dupa ce a surclasat Guatemala cu scorul de 10-0 in optimile de finala.

Golurile echipei antrenate de Virgil Bejenaru au fost marcate de Razvan-Alexandru Plopeanu, Toma Vincene (doua), Mircea Ciprian Ungur, Sebastian Petrisor Vasile, Stelian Stancu, Andrei Cosmin Balea, Laszlo Klein (portar) si doua autogoluri.

Romania a castigat grupa cu trei victorii, 10-0 cu Nigeria, 3-1 cu Ucraina si 2-1 cu Liban.

In sferturi, Romania va intalni miercuri echipa gazda, Australia, care a dispus cu 2-1 de Arabia Saudita, in alt meci din optimi.

Romania a cucerit primele sase titluri europene la acest sport, iar anul trecut a fost finalista. La Cupa Mondiala, tricolorii au ocupat locul al treilea in 2015, la prima editie, iar in 2017 au pierdut in optimi.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Romania minifotbal nationala, #Romania Mondial minifotbal, #Romania Cupa Mondiala minifotbal , #stiri Nationala Romaniei