Romania, victorie chinuita cu Insulele Feroe

Duminica, 29 Martie 2015, ora 20:48
27710 citiri

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a castigat la limita, scor 1-0, intalnirea disputata duminica seara, la Ploiesti, cu reprezentativa Insulelor Feroe, in preliminariile Campionatului European din 2016.

"Tricolorii" au obtinut toate cele trei puncte, dar au incheiat meciul in huiduielile propriilor spectatori, care au scandal chiar: "Rusine, rusine sa va fie".

O partida slaba a nationalei noastre, salvata de un gol norocos marcat de Claudiu Keseru in minutul 21.

Romania a avut ocazii mai mari si mai multe, dar feroezii puteau da lovitura in prelungiri, cand Pantilimon s-a intins serios si a scos de la vinclu un sut al lui Edmundsson.

Venita la Bucuresti fara capitanul ei, ramas la munca, nationala Insulelor Feroe le-a dat mari batai de cap tricolorilor. Anghel Iordanescu a inceput meciul intr-un sistem 4-2-3-1, insa ocaziile pot fi numarate pe detele de la o mana in prima repriza.

Jucatorii nostri au reusit totusi sa marcheze in minutul 21, cand Keseru a punctat din cativa metri, dupa o lovitura libera executata de Maxim si deviata de zid in bara.

In partea secunda, nationala noastra a jucat modest si a ajuns cu greu la poarta adversa, iar pe final fundasii oaspetilor s-au aflat chiar la jumatatea terenului.

Raman totusi cele 3 puncte care conteaza si cu care Romania ramane in fruntea clasamentului, cu 13 puncte obtinute din 15 posibile. Urmatorul meci va avea loc in iunie, in Irlanda de Nord.

Explicatiile lui Anghel Iordanescu dupa victoria grea cu Insulele Feroe

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre nationalele Romaniei si Insulele Feroe, din Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Keseru faulteaza in atac si vede cartonasul galben.

min.90+3 - "Rusine, rusine sa va fie", e scandarea suporterilor in acest final de partida.

min.90+1 - Oaspetii trec pe langa egalare!!! Pantilimon scoate de la vinclu un sut al lui Edmundsson.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu trei minute.

min.85 - Ultima schimbare facuta de Anghel Iordanescu: iese Sanmartean, intra Prepelita.

min.83 - Torje are o intrare haotica la marginea careului nostru si vede cartonasul galben.

min.80 - Maxim ramane singur cu Nielsen, dar suteaza slab, iar goalkeeperul feroezilor respinge.

min.77 - BARA ROMANIA! Sanmartean il vede bine in careu pe Keseru, acesta preia la fel de bine, suteaza, dar mingea loveste bara.

min.74 - Torje patrunde bine in partea dreapta, centreaza in fata portii, dar Tanase nu ajunge la minge.

min.71 - A doua schimbare in nationala noastra: iese Popa, intra Torje.

min.70 - Keseru suteaza peste poarta.

min.68 - Keseru trimite pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

INFO: Suporterii sunt nemultumiti de jocul "tricolorilor" si ii fluiera.

min.66 - Chiriches intervine exceptional si il blocheaza pe Edmundsson, scapat singur spre poarta lui Pantilimon.

min.64 - INCREDIBILA OCAZIE PENTRU ROMANIA! Maxim executa o lovitura libera de la 20 de metri, Nielsen scoate cucu un reflex fantastic. Mingea sare insa la Papp, care nu reuseste sa inscrie din doar cativa metri.

min.63 - Nattestad comite un hent la marginea careului si vede primul cartnas galben al partidei.

min.60 - Prima schimbare facuta de Anghel Iordanescu: iese Rusescu, intra Tanase.

min.55 - Inceput neasteptat de slab de repriza, fara nicio ocazie pentru tricolori.

min.47 - Keseru suteaza de la distanta pe langa poarta oaspetilor.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.40 - "Tricolorii" au posesia, dar n-au mai reusit sa se apropie periculos de poarta adversa in acest final de repriza.

min.32 - Fundasul dreapta de la Steaua suteaza din nou de la marginea careului, dar nici de aceasta data nu prinde cadrul portii.

min.30 - Papp trimite putin peste poarta cu un sut de la marginea careului.

min.27 - Actiune buna purtata de Sanmartean si Rusescu, dar Nattestad respinge centrarea periculoasa a atacantului Stelei.

INFO: Claudiu Keseru are 4 goluri marcate in 4 prezente pentru nationala.

min.21 - GOOOL ROMANIA!!! Maxim bate o lovitura libera de la 20 de metri, mingea e deviata de zid, loveste bara si sare la Keseru, care marcheaza din cativa metri!!!

min.17 - Popa centreaza imprecis dintr-o pozitie buna.

min.15 - Gregersen blocheaza un sut al lui Rusescu.

min.11 - Olsen suteaza pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.6 - Keseru ramane singur cu Nielsen, suteaza, dar portarul feroezilor scoate fenomenal. Mare ocazie pentru tricolori.

min.3 - Goalkeeperul oaspetilor scoate cu mare greutate un sut de la distanta al lui Rusescu.

ora 19:01 - STARTUL MECIULUI

Probleme la Ploiesti inaintea meciului nationalei Romaniei: La ce solutie disperata au recurs organizatorii

INFO: Intalnirea are loc la Ploiesti si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Tot in Grupa F se mai joaca duminica si meciurile: Irlanda de Nord - Finlanda (ora 19) si Ungaria - Grecia (ora 21:45).

Grupa Romaniei in preliminariile EURO 2016: Rezultate si clasament in timp real - LIVE

INFO: Clasamentul Grupei F dupa patru etape: 1. Romania - 10p, 2. Irlanda de Nord - 9p, 3. Ungaria - 7p, 4. Finlanda - 4p, 5. Insulele Feroe - 3p si 6. Grecia - 1p.

ECHIPELE:

ROMANIA: Pantilimon - Papp, Chiriches, Grigore, Rat - Pintilii, Sanmartean - Popa, Rusescu, Maxim - Keseru.

Rezerve: Balgradean, Lung, Moti, Gardos, Manea, Sepsi, Nistor, Tanase, Torje, Bumba, Prepelita, Andone.

Antrenor: Anghel Iordanescu.

INSULELE FEROE: Nielsen - J.Davidsen, Nattestad, Gregersen, V.Davidsen - Faero - Holst, Olsen, Jacobsen, Vatnhamar - Edmundsson.

Rezerve: Gestsson, Thomsen, Justinussen, A.Olsen, Sorensen, Bartalsstovu, Joensen, K.Olsen.

Antrenor: Lars Christian Olsen.

Arbitru: Artur Soares Dias (Portugalia).

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#LIVE Romania Insulele Feroe, #Romania Insulele Feroe in direct, #Romania Insulele Feroe preliminarii , #stiri Nationala Romaniei